رفتن به بالا
  • یکشنبه - 18 مهر 1395 - 11:28
  • کد خبر : ۴۶۱۱
  • مشاهده :  398 بازدید
  • چاپ خبر : در سال ١٩٧۴ میلادی در کنگان نفت کشف کردیم

در سال ١٩٧۴ میلادی در کنگان نفت کشف کردیم

کنگان نیوز: محله «لا دفانس» در حاشیه شهر پاریس، میزبان بسیاری از شرکت های بزرگ و مطرح فرانسه است. دفتر مرکزی توتال به عنوان یکی از بزرگ ترین …

کنگان نیوز: محله «لا دفانس» در حاشیه شهر پاریس، میزبان بسیاری از شرکت های بزرگ و مطرح فرانسه است. دفتر مرکزی توتال به عنوان یکی از بزرگ ترین برج ها در این منطقه قرار دارد. ساعت ١٠ صبح روز سه شنبه با استفان میشل، مدیر خاورمیانه و آفریقای جنوبی، برای تولید و اکتشاف شرکت نفت و گاز توتال قرار ملاقات داشتیم. در طبقه چهل وششم این برج بزرگ، او و رویا فرهنگ، همکارش در ایران، به عنوان مدیر دفتر تهران میزبان پنج خبرنگاری بودند که قرار بود او به پرسش هایشان پاسخ دهد.
این شرکت، ازجمله شرکت هایی بود که به دلیل تحریم های صنعت نفت ایران، از همان آغاز زمزمه های تحریم ، ایران را ترک و برای همکاری با ایران بسیار محتاطانه عمل کرد. میشل در آغاز کار، مختصری از فعالیت این شرکت بزرگ و بین المللی نفت و گاز ارائه داد. به گفته او، این شرکت در چهار حوزه اکتشاف و تولید نفت خام، ساخت پالایشگاه های نفت و گاز و پتروشیمی، جایگاه بنزین و روغن سازی، انرژی آفتابی و گاز مایع تخصص دارد که تخصص نخست آن در اکتشاف نفت در حوزه خاورمیانه به کار گرفته می شود. به گفته او، خاورمیانه برای این شرکت دارای اهمیت است زیرا این شرکت در سال ١٩۵۴ میلادی در این محل و با اکتشاف نفت خام در کرکوک متولد شد و یک چهارم فعالیت توتال در خاورمیانه است. میشل با نگاهی به اهمیت ایران برای این شرکت، می گوید: توتال در ایران تاریخ بلندمدتی دارد. این شرکت در سال ١٩٧۴ میلادی در ایران در مناطق سیری، کنگان و آقاجری نفت کشف کرد و همین پروژه ها سبب شد تا اولین قرارداد بای بک با ایران را در ماه جولای ١٩٩۵ میلادی امضا کنیم و پس از این امضا تولیدات نفت در سال ١٩٩٨ آغاز شد. همچنین در ماه سپتامبر ٩٧، قرارداد جدیدی برای پارس ٢ و ٣ برای اکتشاف و تولید امضا شد و طبق آن یک کارخانه در عسلویه برای تولید گاز ساخته شد. این فازها بزرگ ترین فازهای تولید گاز در جهان پس از فاز اول بودند.
مهندسان ایرانی خودکفا شده اند
مدیر خاورمیانه و آفریقای جنوبی برای تولید و اکتشاف شرکت نفت و گاز توتال با بیان اینکه ما در توسعه منطقه نقش داشتیم، می افزاید: افتخار می کنیم تولید را در منطقه ای آغاز کردیم که مهندسان آن اکنون خودکفا شده اند. تکنیک های جدیدی را در منطقه پارس جنوبی به کار گرفتیم. پس از آن از سال ١٩٩٩، تولید نفت را در مناطق درود و بلال پیش از آنکه کمپانی های الف و توتال با یکدیگر ادغام شوند، آغاز کردیم. بین سال ٢٠٠۴ تا ٢٠٠٨ نیز مهلت این دو قرارداد به پایان رسید و پروژه ها را تحویل دادیم و پس از آن به علت تحریم ها، قرارداد جدیدی با ایران امضا نشد. به گفته او، در آغاز سال ٢٠١۶، تفاهم نامه ای با توتال در سفر رئیس جمهور به فرانسه و دیدار او با رئیس جمهور فرانسه امضا شد. براساس این تفاهم نامه به توتال اجازه داده شد به نیازهای ایران توجه کند و روی آنها تحقیقاتی را انجام دهد. ما منتظریم تا متن نهایی قراردادهای جدید نفتی IPC منتشر شود تا آن را مورد بررسی قرار دهیم. او با اشاره به صنایع پایین دستی نفت در حوزه تولید بنزین نیز می افزاید: توتال و شرکت بهران برای تولید روغن موتور با یکدیگر جوینت فنچر داشتند که در سال ٢٠١١ به علت تحریم ها، آن نیز متوقف شد و امیدواریم بتوانیم این فعالیت را دوباره به راه بیندازیم.
توتال، اولین کمپانی خریدار نفت خام ایران پس از برجام
میشل با بیان اینکه اکنون فعالیتی در ایران نداریم، می افزاید: ایران برای توتال به دلیل دارابودن ذخایر بزرگ نفت و گاز و بازار بزرگ دارای اهمیت زیادی است. به همین خاطر در ایران دفتر داریم، اما با وجود این، فعالیت چندانی در ایران نداریم. ما تصور می کنیم به خاطر دانش فنی و تکنولوژی و همچنین پیوستن ایران به بازارهای بین المللی برای ایران مفید باشیم، زیرا توتال اولین کمپانی اروپایی بود که از فوریه ٢٠١۶ نفت خام را در ١٨٠هزار بشکه در روز از ایران خریداری کرد و اکنون بین ١۶٠ تا ١٨٠ هزار بشکه در روز نفت خام از ایران خریداری می کند. مدیر خاورمیانه و آفریقای جنوبی برای تولید و اکتشاف شرکت نفت و گاز توتال با اشاره به اینکه ما علاقه مند به همکاری با ایران هستیم، دو شرط برای همکاری توتال با ایران در نظر می گیرد: نخست آنکه قوانین بین المللی به توتال اجازه همکاری با ایران را بدهند که این مسئله رفع شده و دیگری آنکه قیمت های قرارداد با ایران با توجه به وضعیت بین المللی باید برای این کمپانی جذابیت داشته باشد. برای همین در انتظار هستیم تا اطلاعات جدیدتری از قراردادهای جدید نفتی ایران منتشر شود.
توتال در انتظار انتشار متن قراردادهای جدید نفتی
میشل در باره قراردادهای جدید نفتی نیز می گوید: در ایران صحبت هایی درباره قراردادهای نفتی بین دولت و پارلمان شکل گرفته است و ما منتظریم تا نکات دقیق تری از این صحبت ها به گوش ما برسد. علاوه بر اینکه هنوز وزارت نفت، قرارداد نهایی نفت را منتشر نکرده و به همین دلیل فعلا نمی توانیم در این رابطه اظهارنظر کنیم. او البته پرسش های «شرق» را در رابطه با تمایل توتال برای حضور در میادین مشترک یا چاه های نفتی سواحل جنوبی ایران بی پاسخ گذاشت. به گفته میشل، بخش هایی در تفاهم نامه محرمانه است و نمی توان آن را اعلام کرد، اما آنچه درباره حضور توتال در روزنامه های ایران نوشته می شود بی ربط به واقعیت نیست.
در خزر حضور نخواهیم داشت
مدیر خاورمیانه و آفریقای جنوبی برای تولید و اکتشاف شرکت نفت و گاز توتال همچنین حضور احتمالی توتال در دریای خزر را که از سوی «شرق» از او پرسیده شده بود، رد می کند و می گوید: تمایل نخست توتال برای حضور در ایران صنعت گاز است و توتال بنا دارد در توسعه بخش گاز با ایران همکاری داشته باشد و به همین دلیل نیز برای دریای خزر برنامه ای ندارد؛ زیرا تمرکز اصلی برای حضور در صنعت گاز است. او با اشاره به اینکه توتال در گذشته روی سه پروژه نفتی در سیری، بلال و درود و یک پروژه گازی در فازهای دو و سه پارس جنوبی کار کرده بود، تأکید می کند این بار توتال هدف گذاری اصلی خود را روی صنعت گاز ایران قرار داده است.
کاهش حجم سرمایه گذاری توتال در آینده
میشل درباره اینکه آیا وضعیت اقتصادی جهانی روی حجم سرمایه گذاری های توتال نیز تأثیر گذاشته یا خیر، می افزاید: در سال ٢٠١٣، توتال در سطح جهان، ٢٨ میلیارد یورو سرمایه گذاری داشت، اما برنامه اش برای ٢٠١٧ بین ١۵ تا ١٧ میلیارد یورو است. در جهان در تمام بخش ها سرمایه گذاری را ادامه خواهیم داد و حجم سرمایه گذاری وجود دارد، اما هر پروژه ای که اجرا می کنیم، باید برای توتال به اندازه کافی منفعت داشته باشد تا بتوانیم حجم سرمایه گذاری را از این میزان بیشتر کنیم؛ بنابراین باید هر پروژه نسبت به پروژه های دیگر اقتصادی تر باشد تا در سنجش توتال برگزیده شود.
او در بیان اینکه اکنون توتال با ایران چگونه همکاری می کند می گوید: هم اکنون توتال هم قرارداد برای خرید نفت خام از ایران دارد هم برای وارد کردن بنزین به ایران تلاش می کند. این قرارداد از فوریه سال ٢٠١۶ منعقد شده و از آن زمان حدود ١۶٠ هزار بشکه نفت خام در روز از ایران خریداری می شود. این قرارداد سالانه است و می تواند تمدید شود.
صنعت پتروشیمی ایران برای توتال بسیار جذاب است
مدیر خاورمیانه و آفریقای جنوبی برای تولید و اکتشاف شرکت نفت و گاز توتال از جذابیت صنعت پتروشیمی ایران برای توتال هم می گوید. به گفته او، این صنعت برای توتال بسیار مهم است و توتال تمام سعی خود را برای حضور در این صنعت در ایران می کند. وقتی میشل از جذابیت های صنعت پتروشیمی ایران می گوید، از او می پرسم آیا اختلاف نظر درباره نرخ خوراک پتروشیمی در ایران، برای سرمایه گذاری توتال در ایران ایجاد نگرانی کرده است یا خیر، می گوید: به این پرسش هم نمی توانم پاسخ بگویم؛ زیرا سبب می شود رقبا قیمت های نرخ خوراک خود را پایین تر از ما اعلام کنند. در صنعت ما رقابت بسیار زیاد است و همین طور ریسک در این صنعت هم بالاست.
ریسک حضور در ایران را می پذیریم
او می افزاید با اینکه درآمدهای بالا، رابطه مستقیمی با ریسک یک کمپانی دارد. صنعت نفت و گاز به علت تحولات بالایی که در سطح جهانی دارد، بسیار ریسک پذیر است. توتال نمی تواند تنها روی سود یک بخش تمرکز کند و باید ریسک آن را نیز در نظر بگیرد. اما به دلیل حجم بالای ذخایر گاز ایران حاضر است ریسک ها را بپذیرد. درباره صادرات گاز ایران می گویم که با توجه به حجم ذخایر ایران بسیار اندک است و بیشتر تولیدات گاز در ایران صرف مصرف داخلی می شود. از او می پرسم آیا حضور توتال در صنعت گاز ایران، می تواند تأثیری در افزایش صادرات ایران داشته باشد یا خیر، می گوید: توتال یک کمپانی بین المللی است و در سیاست های داخلی یک کشور دخالت نمی کند و ایران باید نیازهای خود را اعلام کند و ما به نیازهای ایران پاسخ می دهیم.
صادرات اندک ایران به ترکیه و دیگر کشورها نسبت به حجم ذخایر گازی ایران بسیار کم است که ایران می تواند این صادرات را از طریق لوله گاز یا ال اِن جی انجام دهد. توتال دانش و تخصص هر دو بخش را دارد. او به پرسش «شرق» درباره اینکه برای صادرات گاز ایران، استفاده از روش خط لوله که در روابط سیاسی کشورها نیز نقشی اساسی دارد، بهتر است یا تمرکز بر صادرات به صورت ال اِن جی ، چنین پاسخ می دهد: توتال در هر دو بخش تخصص دارد و این دو بخش هر کدام ویژگی های مثبت و منفی دارد، اما باید در نظر گرفت که وقتی خط لوله بین دو کشور برقرار می شود، معمولا روابط سیاسی بین دو کشور از قبل ایجاد شده که این مسئله تفاوت اصلی این روش با روش صادرات با گاز مایع است.

منبع : ایران جیب

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه