رفتن به بالا
  • سه شنبه - ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۸
  • کد خبر : ۶۲۲۳
  • مشاهده :  367 بازدید
  • چاپ خبر : “رقص دوباره « نی انبان در لیان» پایتخت موسیقی دنیا”

“رقص دوباره « نی انبان در لیان» پایتخت موسیقی دنیا”

“رقص دوباره « نی انبان در لیان» پایتخت موسیقی دنیا” لیانیک، پایانی هوشمند برای ۱۳۰۰ در عرصه موسیقی جنوب ایران لیانیک! ارمغان هوشمندانه آقای نی انبان ایران  رونمایی از نی انبان الکترونیک ایرانی در بوشهر …برای نخستین بار در روز سه شنبه سی ام دی ماه ۱۳۹۹ از نی انبان الکترونیک ایرانی به نام «لیانیک» […]

“رقص دوباره « نی انبان در لیان» پایتخت موسیقی دنیا”

لیانیک، پایانی هوشمند برای ۱۳۰۰ در عرصه موسیقی جنوب ایران

لیانیک! ارمغان هوشمندانه آقای نی انبان ایران

 رونمایی از نی انبان الکترونیک ایرانی در بوشهربرای نخستین بار در روز سه شنبه سی ام دی ماه ۱۳۹۹ از نی انبان الکترونیک ایرانی به نام «لیانیک» که به همت محسن شریفیان، شاخص ترین نوازنده نی انبان ایرانی طراحی و ساخته شده، در کافه حاج رییس بوشهر رونمایی خواهد شد.
محسن شریفیان دستاورد فناورانه خود در حوزه موسیقی را چنین توصیف می کند: «یکی از اصلی ترین مشکلات در فرآیند یادگیری و تمرین یک آلت موسیقیایی، عدم کنترل و بلند بودن صدای سازها است که گاهی موجب ایجاد مزاحمت برای اطرافیان می شود و همین موضوع، زمان و مکان را برای نوازنده محدود می کند. این چالش در ساز نی انبان به سبب نوای بلند آن، بسیار پررنگ است تا جایی که در آپارتمان ها و‌ محیط های کوچک، عملا تمرین نواختن نی انبان، محال می شود. از این رو با همکاری دوست خوبم مهندس محمد بِهی فرد، یک نی‌انبان الکترونیک ایرانی طراحی کردیم که در هر زمان و مکانی، مجال تمرین نوازندگی را به هنرجو می دهد. این ساز ضمن اینکه وسیله مناسبی برای تمرین انگشتان است، نیاز به کوک کردن ندارد.»
وی همچنین درخصوص فرآیند طراحی و اجرای این پروژه می گوید: «با توجه به شرایط تحریم و عدم دسترسی به محصولات خارجی، بر آن شدیم تا یک نی‌انبان الکترونیک ایرانی در بوشهر طراحی کنیم. لیانیک، نسخه ای بومی از سازی مشابه است که در اروپا برای هنرجویان و اهالی موسیقی، امکان تمرین را فراهم می آورد.»
مهندس بهی فرد از لیانیک به عنوان یک ساز الکترونیک با پردازنده دیجیتال نام می برد که در اولین ورژن این ابزار موسیقیایی، سعی شده تا صدای نت ها نزدیک به نوای اصلی ساز نی انبان باشد.

✍🏻محمود منصوری/کنگان نیوز

اخبار مرتبط