رفتن به بالا
  • جمعه - ۱۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۴
  • کد خبر : ۶۰۶۲
  • مشاهده :  395 بازدید
  • چاپ خبر : چرا سیراف ثبت جهانی نمی شود!؟

چرا سیراف ثبت جهانی نمی شود!؟

چرا سیراف ثبت جهانی نمی شود!؟ حسین دهقان زادهفعال رسانه ای اجتماعی ۱۳۹۹/۰۷/۱۱ عروس بندرهای جهان، سند مالکیت خلیج فارس و همه عنوان های سیراف را فقط برای گزارشات و استفاده نخواهید!! شهر سیراف با قدمتی بیش از چهارهزارسال دارد و مبدا راه آبی ابریشم در ایران به شمار می آید و اثبات حقانیت نام […]

چرا سیراف ثبت جهانی نمی شود!؟

حسین دهقان زاده
فعال رسانه ای اجتماعی
۱۳۹۹/۰۷/۱۱

عروس بندرهای جهان، سند مالکیت خلیج فارس و همه عنوان های سیراف را فقط برای گزارشات و استفاده نخواهید!!

شهر سیراف با قدمتی بیش از چهارهزارسال دارد و مبدا راه آبی ابریشم در ایران به شمار می آید و اثبات حقانیت نام خلیج فارس با سیراف عجین شده و این شهر بندری همیشه درحاشیه این دریا می درخشد.
به دلیل اهداف ها و اهمیتی که در خلیج فارس وجود دارد ضروری است که مسوولان میراث فرهنگی کشور بایست هر چه زودتر برای به ثبت رساندن محوطه و بندر تاریخی سیراف را در فهرست جهانی سرلوحه فعالیت‌های بین‌المللی خود قرار دهند.
به ثبت رساندن محوطه باستانی و تاریخی سیراف می تواند هرچه بیشتر هم این بندر تاریخی را به جهان معرفی کند، هرچند که کشورهای پیشرفته جهان سیراف را بهتر و بیشتر از ما بومیان می شناسند.
پررونق‌ترین بندر‌های کشور که روابط تجاری زیادی با روم و یونان در اروپا و ماداگاسکار در آفریقا تا کانتون چین در آسیا در دوره‌های ساسانی و اسلامی داشته و در سفال‌های بازمانده با نقش‌های گوناگون، پارچه‌ها و زیورآلات، معماری‌های گچی و اتاق‌های آذین شده به آثار هنری و ساختمان‌های دو و سه طبقه بخشی از میراث بجامانده از آن تمدن بود که متأسفانه زمین لرزه مرگ‌بار هفت روزه سال ۳۶۷ هجری قمری مدفون شدن کامل این بندر را به‌دنبال داشت به‌همین دلیل سیراف به بمبئی ایران نامیده شده‌است.‌ و اکنون به دنبال باز پس گرفتن تاریخ و گذشته خود است.

برای ثبت جهانی سیراف ما به دنبال یونسکو باید بدویم یا آن به دنبال ما …

بنابراین با توجه به موقعیت جغرافیایی و پتانسیل های موجود، بندر سیراف بیش از شهرهایی مثل ابیانه و ماسوله زمینه جهانی شدن داراست، پس انتظار می رود از تمامی مسئولین محلی و مربوطه برای انجام این مهم هرچه زودتر اقدامات لازم نمایند.
“آری اگر اندکی توجه کنیم که چه گنجی داریم، لحظه‌ای برای ساختن و آماده کردن این بندر درنگ نخواهیم کرد.”

اخبار مرتبط