رفتن به بالا
  • پنجشنبه - ۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۶
  • کد خبر : ۶۰۴۶
  • مشاهده :  95 بازدید
  • چاپ خبر : مراکز رشد و فناوری و چالش های پیش رو

مراکز رشد و فناوری و چالش های پیش رو

مراکز رشد و فناوری و چالش های پیش رو حسین دهقان زادهکنشگر رسانه ای اجتماعی۱۳۹۹/۰۷/۰۳ آموزش، نیاز مداوم و مستمر انسان در دنیای متحول امروز است. امروزه همه مردم در هر موقعیت و جایگاهی که باشند به آموزش نیاز دارند. از همین رو حیات و سرزندگی سازمان ها به آموزش وابسته است. انتقال دانش و فناوری […]

مراکز رشد و فناوری و چالش های پیش رو

حسین دهقان زاده
کنشگر رسانه ای اجتماعی
۱۳۹۹/۰۷/۰۳


آموزش، نیاز مداوم و مستمر انسان در دنیای متحول امروز است. امروزه همه مردم در هر موقعیت و جایگاهی که باشند به آموزش نیاز دارند. از همین رو حیات و سرزندگی سازمان ها به آموزش وابسته است. انتقال دانش و فناوری از دانشگاه به صنعت به کمک شرکت‌های زایشی، راهکاری است که نزدیک به یک دهه در ایران پیاده‌سازی شده و به نظر می‌رسد تا به امروز خروجی‌های آن، نتوانسته موجب شکل‌گیری جنبشی اساسی در سطح صنعت شود. 

مرکز رشد و فناوری، بستری برای حمایت از ایده‌هایی با قابلیت کارآفرینی دانشجویان ، فارغ التحصیلان و افراد نخبه صاحب ایده در دانشگاه‌ها محسوب می‌شود. در حقیقت افراد صاحب ایده وارد مراکز شده، در آنجا  مراحل پختگی طرح خود را طی می‌کنند و سپس با حمایت مرکز،  نمونه‌سازی انجام می‌شود  و در نهایت با تجاری‌سازی ایده، آن‌ها تبدیل به یک کارآفرینی موفق می‌شوند.

وجود مراکز رشد و پارک فناوری با توجه به شرایط و زیرساخت های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی می‌تواند مدلی برای توسعه بومی باشد که در این راستا باید عوامل پیش‌برنده و بازدارنده را مورد بررسی قرار داد.

موضوع و چالش مهم در این‌ است که آموزش ها باید چه هدف ها و چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟
چگونه می‌توان اثر بخشی آموزش را اندازه‌گیری کرد؟
چگونه نیاز سنجی انجام می شود؟
سیاست مراکز جهت تجاری سازی مشتری محور یا مصرف کننده محور است؟

تغییر پارادایم از آموزش به یادگیری در دانشگاه ها و مراکز آموزشی به منظور ارتقاء قابلیت ها و توانایی های فراگیران، اساسی ترین نیاز امروزه‌ به شمار می رود. چیزی که برای کسب و کارها مزیت رقابتی پایدار ایجاد می‌کند، منابع طبیعی مثل نفت نیست، بلکه سرمایه های انسانی، دانش و دانایی است.

با توجه به اهمیت موضوع و سوالات مطرح شده باید توجه داشت که مشکلات مهمی در مراکز رشد فناوری وجود دارد از جمله ؛ عدم اجرای استاندارد ها از طرف شرکت ها، و جود بوروکراسی اداری در دادن مجوزها بعد از مرحله نمونه سازی ، و همچنین استفاده از نفرات متخصص بومی.

اخبار مرتبط