رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۰
  • کد خبر : ۵۹۸۲
  • مشاهده :  328 بازدید
  • چاپ خبر : به مناسبت آغاز سال تحصیلی

به مناسبت آغاز سال تحصیلی

به مناسبت آغاز سال تحصیلی۱۳۹۹ – ۱۴۰۰ : Z*تحصیلات رسمی دولتی در کنگان*روز یازدهم آذر ماه ۱۳۱۱ شمسی جنب و جوشی در خانه ها و کوچه های کنگان مشاهده می شد . مردم لباس های تمیز بر کودکانشان پوشانده بودند و دست در دست آنها به سوی حسینیه ی سید محمد هاشمی معروف به حسینیه […]

به مناسبت آغاز سال تحصیلی
۱۳۹۹ – ۱۴۰۰ :
Z
*تحصیلات رسمی دولتی در کنگان*

روز یازدهم آذر ماه ۱۳۱۱ شمسی جنب و جوشی در خانه ها و کوچه های کنگان مشاهده می شد . مردم لباس های تمیز بر کودکانشان پوشانده بودند و دست در دست آنها به سوی حسینیه ی سید محمد هاشمی معروف به حسینیه ی عجم ها رهسپار می شدند .
در محل حسینیه عده ی زیادی جمع شده بودند . شیخ حاتم نصوری ، سید محمد هاشمی، ملا محمد جاسمی امام جمعه ی اهل سنت کنگان، حاج محمد دشتی مطلق، سه نفر مرد غریبه و عده ی زیادی از اهالی محل به حسینیه آمده بودند . وقتی حسینیه به اندازه ی کافی از مردم پر شد، یکی از سه مرد غریبه که کنار دست شیخ حاتم نشسته بودند، برخاست و خطاب به مردم سخن خود را چنین آغاز کرد :
« همان طور که قبلاً به شما مردم محترم کنگان اعلام شده، امروز می خواهیم مدرسه ای را برای تعلیم و تربیت کودکان دلبند شما در این محل تاسیس نماییم . من سید علی شهریاری هستم و علاوه بر تدریس و آموزش کودکان شما، مدیریت مدرسه را هم بر عهده خواهم داشت . این شخص که در کنار من نشسته، آقای سید کوچک قاهری، همکار من می باشد.
ایشان چند سال در مدرسه ی بندر دیر معلم بوده و اینک برای تدریس و خدمت به کودکان این محل، به کنگان آمده است . آن همکار دیگر من، ملا علی خوشبین است . ایشان فراش مدرسه است و در اداره ی مدرسه با من و آقای قاهری همکاری خواهد داشت. قبل از هر چیزی باید از سید محمد هاشمی که قبول زحمت کرده، حسینیه تحت تصدی خود را امسال در اختیار اداره ی معارف و اوقاف جنوب گذاشته و اجازه داده است در سال تحصیلی جاری، به عنوان « مدرسه » مورد استفاده ی کودکان کنگان قرار بگیرد، تشکر می کنم، حالا از حاضرین می خواهم که به ترتیب و آرامش کودکان خود را بیاورند تا نام آنها را بنویسیم و همین امروز کلاس درس خود را با یاری خدا شروع کنیم .
قبل از همه سید محمد هاشمی، ملا محمد جاسمی و حاج محمد دشتی مطلق دست کودکان خود را گرفته، آنها را روبروی سید علی شهریاری نشاندند و او نام ، سن و مشخصات آنها را یادداشت کرد . حاج محمد دشتی دو نفر از کودکان خود را آورده بود و هر دو را ثبت نام نمود.
نام کودکان حاضر در حسینیه نوشته شد و پس از اتمام ثبت نام، بچه ها در حسینیه باقی ماندند و پدران آنها به خانه های خود برگشتند.
سید علی شهریاری و سید کوچک قاهری همان روز کلاس درس خود را شروع کردند و دانش آموزان کنگانی اولین دروس را در لوحه های خود تمرین کردند .
ملا علی خوشبین خدمتگزار سابق مدرسه ی دولتی دیر که با تعطیلی مدرسه ی دیر به همراه سید کوچک قاهری به کنگان منتقل شده بود، در آن سال و سالهای بعد در حد وظایف خود با مدیر و معلمان مدرسه همکاری می کرد .
دبستان کنگان تا اواخر سال اول تحصیلی نامی بر خود نداشت و با عنوان « مدرسه ی دولتی نمره ی ۷ کنگان » از آن یاد می شد . در سال ۱۳۱۲ از طرف اداره ی معارف و اوقاف بنادر جنوب در بوشهر نام « دبستان عنصری » برای آن برگزیده شد . در سال أول تاسیس مدرسه فقط کلاس های اول و دوم دایر شد . آقای شهریاری از دانش آموزانی که سنشان از بقیه بیشتر بود، و قبلا در مکتب خانه ها الفبا و قرآن را یاد گرفته بودند، امتحان گرفت و آنهایی را که موفق به پاسخگویی به سؤالات امتحانی شده بودند، در کلاس دوم ثبت نام کرد .
سال بعد کلاس سوم و سال بعد از آن کلاس چهارم نیز در این مدرسه دایر شد .
در سال ۱۷-۱۳۱۶ کلاس پنجم و در سال ۱۸-۱۳۱۷ کلاس ششم به طور غیر رسمی دایر شد . مدرسه ی کنگان جزو مدارس چهار کلاسه ی روستایی به شمار می رفت و اجازه نداشت در کلاس های پنجم و ششم دانش آموز بپذیرد اما آقای علی اصغر اسدی مدیر وقت مدرسه، دانش آموزان کلاس های پنجم و ششم را به طور غیر رسمی و متفرقه در مدرسه پذیرفت و دروس این دو کلاس را به آنها اموزش داد . دانش آموزان کلاس ششم برای فارغ التحصیلی از مقطع ابتدایی باید در امتحانات نهایی دوره ی ابتدایی شرکت می کردند اما چون کلاس ششم دبستان عنصری کنگان رسمیتی نداشت، امتحان نهایی این کلاس در کنکان برگزار نمی شد .
نزدیک ترین محلی که امتحان نهایی دوره ی ابتدایی در آن برگزار می شد، خورموج بود و تا چند سال، دانش آموزان کنگانی برای شرکت در امتحان نهایی و فارغ التحصیلی از مقطع ابتدایی، با الاغ و قاطر خود را به خورموج می رساندند و در امتحانات نهایی مدرسه ی آن محل شرکت می کردند .
دبستان عنصری چند سالی در حسینیه ی عجم ها و چند سالی در ساختمانی که متعلق به حاج عبدالله دشتی مطلق بود و در محله ی کوزه گری کنگان قرار داشت، اطفال کنگانی را در کلاس های خود پذیرا می گشت .
در سال ۱۳۲۶ مرحوم شیخ سلیمان نصوری یک باب ساختمان نوساز را که دارای شش اتاق و یک ایوان بود به نمایندگی فرهنگ کنگان اهدا نمود .
نمایندگی فرهنگ کنگان پس از کسب موافقت اداره ی فرهنگ شهرستان بوشهر در اواخر سال ۱۳۲۸ به پاس این خدمت شیخ سلیمان، و همچنین دیگر حمایت های بی دریغ او از معارف و فرهنگ، نام دبستان را از « عنصری » به « سلیمانیه » تغییر داد .

*منبع : کتاب قدم‌های مهر – حسن عبداللهی- انتشارات شروع- چاپ اول سال ۱۳۸۵ – صص ۳۸ تا ۴۱ با تلخیص*

عکس مربوط به سال ١٣۴٩:

از راست :
محمود قربانی زواره اهل اصفهان.
احمد گل محمدی اهل یزد.
محمد علی پربخت اهل اهرم.
سینایی اهل دیلم ( سپاه ترویج )
حسن زارع از بوشهر
محمد رضا روانی از بوشهر

سپاس بیکران از جناب آقای سینایی سپاه ترویج ،  بابت ارسال تصویر 


 

اخبار مرتبط