رفتن به بالا
  • سه شنبه - ۲۸ مهر ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۴
  • کد خبر : ۵۸۷
  • مشاهده :  162 بازدید
  • چاپ خبر : سکوی فاز ۱۹ پارس جنوبی بارگیری شد

سکوی فاز ۱۹ پارس جنوبی بارگیری شد

سکوی فاز ۱۹ میدان گازی پارس جنوبی در خرمشهر بارگیری و آماده انتقال به این فاز در کنگان شد.

به گزارش کنگان نیوز ، فاز ۱۹ در ناحیه غربی میدان مشترک پارس جنوبی قرار گرفته و تاسیسات خشکی آن در منطقه تنبک شهرستان کنگان (حدود ۲۱۰ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر) واقع شده است.
طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی چهار سکوی دریایی دارد که حالا مدیر این بخش گفته ساخت نخستین سکو در خرمشهر به پایان رسیده و در حال انتقال به این فاز است.
محسن جزایری افزود: این سکوی گازی به وزن دو هزار و ۷۰۰ تن با استفاده از توانمندی متخصصان داخلی ساخته شده است و نصب آن در خلیج فارس امکان برداشت ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز از میدان پارس جنوبی و انتقال به پالایشگاه‌های خشکی را فراهم خواهد ساخت.
رکن الدین جوادی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران پیش از این گفته بود: امسال یک ردیف از چهار ردیف فاز ۱۹ وارد مدار می‌شود.این ردیف باید روزانه ۱۲ و نیم میلیون مترمکعب به شبکه سراسری تزریق کند.
اجرای فاز ۱۹ میدان گازی پارس جنوبی خرداد ۸۹ با مشارکت کنسرسیومی از شرکت‌های ایرانی شروع شد. ظرفیت این فاز معادل دو فاز متعارف است و توان تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب، ۷۷ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد و سالانه بیش از یک میلیون تن گاز مایع و یک میلیون تن گاز اتان را دارد.
این میدان مشترک که بزرگ ترین میدان گازی مستقل جهان به شمار می‌رود، ۴۰ درصد از منابع گازی ایران را شامل می‌شود. این میدان ۱۴/۲ هزار میلیارد مترمکعب گاز و ۱۹ میلیارد بشکه میعانات گازی را در خود جای داده است.
هم‌اکنون روزانه به طور میانگین ۲۷۰ میلیون مترمکعب گاز در میدان گازی پارس جنوبی تولید می‌شود که معادل نیمی از نیاز کشور است.
طرح توسعه این میدان گازی ۲۴ فاز دارد که یازده فاز تاکنون به بهره برداری کامل رسیده و قرار است امسال چهار فاز ۱۵-۱۶ و ۱۸-۱۷ و بخش‌هایی از فازهای ۱۹ و ۲۱-۲۰، به بهره برداری برسد. با راه اندازی این طرح‌ها صد میلیون متر مکعب به تولیدات این میدان افزوده می‌شود.

اخبار مرتبط