رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۲
  • کد خبر : ۵۸۲۷
  • مشاهده :  295 بازدید
  • چاپ خبر : به قلم : راضیه محمدی    کرونا ، از محدودیت های کسب و کار ها تا بازیابی کسب و کار ها

به قلم : راضیه محمدی کرونا ، از محدودیت های کسب و کار ها تا بازیابی کسب و کار ها

کرونا ، از محدودیت های کسب و کار ها تا بازیابی کسب و کار ها به قلم راضیه محمدی از آغاز شیوع ویروس کرونا تا کنون بسیاری از عادات رفتاری روزمره ما،  دگرگون و یا حذف شده اند ، به طوری که با گذشت تقریبا پنجماه از این شرایط بحرانی کماکان این تغییر عادات به وضوح مشاهده […]

کرونا ، از محدودیت های کسب و کار ها تا بازیابی کسب و کار ها

به قلم راضیه محمدی

از آغاز شیوع ویروس کرونا تا کنون بسیاری از عادات رفتاری روزمره ما،  دگرگون و یا حذف شده اند ، به طوری که با گذشت تقریبا پنجماه از این شرایط بحرانی کماکان این تغییر عادات به وضوح مشاهده می شوند . بخش وسیعی از فعالیت های اجتماعی تعطیل و میتوانگفت کاملا فراموش شده اند ، وخامت اوضاع تا جایی است که حتی به ندرت برای انجام امور روزانه نیز از منزل خارج می شویم و شایدبتوان گفت در مرحله ای هستیم که بشر برای بقا به ناچار باید در انزوا باشد!

اما در این میان همه موارد فوق بیانگر رکود نسبی و حتی کامل بسیاری از کسب و کارهاست و این رکود فاجعه ای برای اقتصاد دنیاست.

در اوایل شیوع ویروس کرونا شاهد رکود و تعطیلی کسب و کار های بسیاری در سراسر دنیا بوده ایم اما اکنون سنجش وضعیت اقتصادی بسیاری از صنایع و تولیدات در کشورهای مختلف بیانگر این نکته است که در مسیر شکوفایی قرار گرفته و سیر صعودی راطی می کنند.

در مرحله کنونی الزامی است کسب و کارهای راکد و آسیب دیده هر چه زودتر و با یک استراتژی مشخص و از پیش تعیین شده اقدام به بازیابی و شروع مجدد کنند ، شروعی بسیار سنجیده و بارعایت موارد موثر در بازیابی.

در واقع شرکت هایی که از استراتژی های از پیش تعیین شده برای دوران بحران برخوردار بوده اند و با شروع دوران بحران نیز به سرعت اقدام به تهیه نقشه های استراتژی برای عبور از این بحران غیر قابل پیش بینی کرده اند ، در مسیر رشد و توسعه مداوم قرار گرفته اند .

این مرحله بحرانی علاوه بر فشارهای مالی که به واحد های تولیدی وارد می کند ، فشارهای روحی و روانی بسیاری نیز به آنها وارد کرده و  باعث نابسامانی و مختل شدن اوضاع میگردد .

کسب و کار های موفق در این شرایط با استفاده از وقفه پیش آمده ، اقدام به نفس گیری و تهیه نقشه ارزشمند استراتژی عبور از بحرانکرده ، تا بتوانند کسب و کار خود را به سلامت و با موفقیت از این بحران عبور دهند .

از جمله اقداماتی که کسب و کارها در این شرایط برای حل بحران به کار گرفتند می توان به این موارد اشاره کرد : تمرکز بر فروش های اینترنتی  و آنلاین و آماده سازی اذهان جهت پذیرش این موضوع ، تمرکز بر تولید محصولاتی که در این شرایط میتوانند نیاز مبرم آحاد جامعه باشند و به عبارتی تغییر محصول تولیدی ،اصلاح روش های تولیدی و تبدیل آن به روش های بسیار کم هزینه تر ، رعایت هر چه بیشتر پروتکل های بهداشتی برای حفظ سلامت کارکنان ، ترویج کنترل و نظارت از راه دور در اداره امور و دور کاری به نحوی بسیار ثمربخش، تهیه برنامه مناسب جهت دوران پساکرونا و ..

کسب و کار های بسیاری در این دوران با رکود شدید مواجه شده اند اما این به معنی پایان کار آنها نیست بلکه الزامی است در اینشرایط مدیران اقدام به بازسازی ، ترمیم و اصلاح کسب و کار خود نموده و چه بسا که بتوان با رعایت تمهیداتی ، حتی بیشتر از قبل به رشد و شکوفایی دست یافت .

نکته قابل توجه این است که شاید بتوان گفت عمده ترین و پربازده ترین اقدام برای نجات کسب و کارهااقدام به فروش های آنلایناست. چرا که در شرایط موجود لزوم رعایت هر چه بیشتر فاصله های اجتماعی و ضرورت ماندن در خانه که منجر به دوری افراد از یکدیگر واجتماع و همچنین کاهش شدید روابط اجتماعی شده است ، طبیعتا میل به کار با شبکه های اجتماعی افزایش می یابد و همین امر باعث توجه هر چه بیشتر افراد به خرید های اینترنتی می شود ، که علاوه بر کمک به قطع زنجیره انتقال ، موجب رونق بازار در شبکه هایاجتماعی و بازار های مجازی می شود و همین امر کسب و کار های بسیاری را از خطر نابودی می رهاند.

اما آنچه در این میان از اهمیت ویژه ای برخوردار است اینست که رعایت و کنترل این نکات نیز توسط مسئولان زیربط لازم است :

١لزوم ترویج خرید های اینترنتی

٢کمک به بستر سازی جهت ایجاد بازارهای مجازی و کنترل و نظارت بر این بازارها

٣تقویت زیر ساخت های اینترنت که بسیار مهم و ضروری است ، خصوصا برای کسب و کارهای آموزشگاهی که ملزم به برگزاری کلاسهای آنلاین هستند .

۴لزوم نظارت هر چه بیشتر بر فرآیند خدمات رسانی یا ارائه کالا به مشتری در خرید های غیر حضوری و آنلاین .

اما خارج از مبحث مشتری مداری نحوه کنترل و نظارت دقیق بر رفتار کارکنان واحدهای تولیدی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است : رعایت سطح مقبولی از بهداشت در این شرایط ، تقسیم شیفت های کاری به زمان های کوتاه تر و محدود ، اطمینان از سلامت کارکنان ، و ….

رعایت موارد فوق در کنار شیوه های بروز و کارآمد مدیریت با داشتن استراتژی مناسب به همه کسب و کارها کمک میکند تا در این دورانسخت نیز بتوانند به پایداری و حتی رشد و شکوفایی دست پیدا کرده با شناخت دقیق شرایط به بهترین جایگاه در تولید و ارائه محصولدست پیدا کنند .

اخبار مرتبط