رفتن به بالا
  • شنبه - ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۰
  • کد خبر : ۵۷۵۱
  • مشاهده :  285 بازدید
  • چاپ خبر : لانه ی هیچ بوسه ای خراب نکن

لانه ی هیچ بوسه ای خراب نکن

لانه ی هیچ بوسه ای خراب نکن محمود منصوری نمیشود زیبایی ها را دید و از کنارش رد شد! شاید او معشوقه عاشقان طبیعت باشد!چشمهای سرمه کشیده اش زیباترین آرزوی چشمهای ماست برای دیدن! آری از تیهو حرف میزنیم پرنده ای از تیره ماکیان که آوای پروازش گوش نواز طبیعت بکر جم، بام طبیعت استان […]

لانه ی هیچ بوسه ای خراب نکن

محمود منصوری

نمیشود زیبایی ها را دید و از کنارش رد شد! شاید او معشوقه عاشقان طبیعت باشد!چشمهای سرمه کشیده اش زیباترین آرزوی چشمهای ماست برای دیدن! آری از تیهو حرف میزنیم پرنده ای از تیره ماکیان که آوای پروازش گوش نواز طبیعت بکر جم، بام طبیعت استان بوشهر است.
بهار فصل نزدیکی عشق و رویا آغاز جفت گیری این پرندگان زیبا است.
از ویژگی های این گونه زیبا حساسیت چشمگیر او نسبت به لانه و قهر کردن با تخم ها است. به گونه ای که اگر کسی به لانه یا تخم ها دست بزند، لانه را ترک میکند. هر چند این پرنده در فصل تخم گذاری ۱۲ عدد تخم میگذارد اما گاهی شاهد این هستیم در کنار تیهو ماده بیش از ۲۰ جوجه راه میرود و دلیل آن علاقه شدید تیهو ماده به جوجه هاست که جوجه های لانه دیگر را هم در کنار خود دارد!
در آماری که ثبت شده این گونه زیبای ماکیان در پایین ترین نقطه از احتمال انقراض قرار دارد، اما علاقه شدید شکارچیان به این پرنده زیبا، امنیت او را به هم میریزد. در نوع نر نواری سیاه رنگ پشت چشمان او قرار دارد و خال هایی زیبا در پایین بالها، بدون شک اگر شکارچیان لحظه ای به چشمهای این فتانه پرندگان نگاه میکردند دیوانه وار عاشق او میشدند و برای دیدنش هر روز را لحظه شماری میکردند.

به عقیده ی هیچ پرستویی سنگی نینداز
و لانه ی هیچ بوسه ای خراب نکن

اخبار مرتبط