رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۱
  • کد خبر : ۵۶۶۳
  • مشاهده :  233 بازدید
  • چاپ خبر : رای الیوم نوشت: چه بسا در روزهای آینده، شاهد درگیری جبهه جدیدی بین ایالات متحده و ایران باشیم، اما این بار نه در آبهای خلیج فارس، بلکه در آبهای دریای کارائیب.

رای الیوم نوشت: چه بسا در روزهای آینده، شاهد درگیری جبهه جدیدی بین ایالات متحده و ایران باشیم، اما این بار نه در آبهای خلیج فارس، بلکه در آبهای دریای کارائیب.

، در ادامه این مطلب آمده است: داستان زمانی شروع شد که مسئولان ایرانی تصمیم به ارسال ۵ نفت کش بزرگ حامل بنزین را برای کمک به هم پیمان مستحکم خود، رئیس جمهور ونزوئلا، نیکولاس مادورو گرفتند، که کشورش از کمبود شدید این ماده ضروری به دلیل تحریمهای آمریکا و تعطیلی پالایشگاه «کاردون»، رنج می […]


، در ادامه این مطلب آمده است: داستان زمانی شروع شد که مسئولان ایرانی تصمیم به ارسال ۵ نفت کش بزرگ حامل بنزین را برای کمک به هم پیمان مستحکم خود، رئیس جمهور ونزوئلا، نیکولاس مادورو گرفتند، که کشورش از کمبود شدید این ماده ضروری به دلیل تحریمهای آمریکا و تعطیلی پالایشگاه «کاردون»، رنج می برد.

دولت دونالد ترامپ ۴ جنگنده آمریکایی را به منطقه فرستاد، تا از دیگر جنگنده هایش پشتیبانی کنند و این مهم، هنگامی اتفاق افتاد که ترامپ از ممانعت از خالی شدن محموله بنزین نفت کش های ایرانی در بنادر ونزوئلا- ولو اینکه مجبور به استفاده از قدرت شود- خبر داد.

این نخستین بار نیست که ایران به کمک ونزوئلا می شتابد. اما در شرایط تنش فعلی در آبهای خلیج فارس، میان ایران و آمریکا و تهدیدات متقابلی که بین این دو وجود دارد، بعید نیست که رئیس جمهور آمریکا دست به یک حماقت نظامی جدید علیه نفت کش های ایرانی بزند.

در صورت وقوع مقابله در دریای کارائیب، در نزدیکی سواحل ونزوئلا، ایران احتمالا عمل انتقام جویانه اش، شامل حمله به صدها کشتی جنگی آمریکایی حاضر در منطقه خلیج فارس می شود. همین امر، تهدیدات آمریکا در مورد پاسخ قوی به نزدیک شدن قایقهای ایرانی به کشتی های آمریکایی در خلیج فارس را تفسیر می کند.

سپاه پاسداران در بیانیه ای تاکید کرده است که هر گونه تحرک ایالات متحده، از قبیل دزدی دریایی از محموله های سوختی که به سمت ونزوئلا در حرکت است، پیامدها و عواقبی خواهد داشت».

اما آیا ما در برابر تکرار حالت تنشی قرار داریم که با توقیف نفت کش ایرانی توسط نیروی دریایی بریتانیا، که در حال حرکت به سمت سوریه بود، به اوج خود رسید؟

بعید نمی دانیم که این صحنه بار دیگر تکرار شود، اما این بار در آبهای کارائیب. همانطور که در آن ماجرا، قایق های ایرانی نیز به سرعت در یک پاسخ انتقامی، نفت کش بریتانیا را در منطقه خلیج فارس توقیف کردند و تنها پس از آزادی نفت کش ایرانی، از نفت کش بریتانیایی رفع توقیف کردند. از این رو، در صورتی که نفت کش های آن در سواحل ونزوئلا مورد تجاوز آمریکا قرار گیرد، هرگز در توقیف کشتی های آمریکایی تردید نمی کند.

ایران هم پیمانان خود را رها نمی کنند، خواه در سوریه باشند و خواه در آمریکای جنوبی. این کشور ممکن نیست ونزوئلایی را فراموش کند که علیه تحریمهای آمریکا ایستاد. علاوه بر اینکه هوگو چاوز، رئیس جمهور راحل ونزوئلا، در اوج اختلاف با آمریکا، به تهران سفر کرد.

احتمالا تجاوز در آبهای کارائیب و مقابله نظامی در آبهای خلیج فارس در فاصله ۵ هزار مایلی خواهد بود و در روزهای آینده بوقوع می پیوندد. مگر اینکه دونالد ترامپ از تصمیم خود عقب نشینی کند.

اخبار مرتبط