رفتن به بالا
  • پنجشنبه - ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۵
  • کد خبر : ۵۶۲۳
  • مشاهده :  310 بازدید
  • چاپ خبر : رانت های رسانه ای از دیرباز تا کنون به قلم : راضیه محمدی

رانت های رسانه ای از دیرباز تا کنون به قلم : راضیه محمدی

ر به قلم : راضیه محمدی رانت های رسانه ای از دیرباز تا کنون رسانه ها ابزار منافع سیاسی ، اقتصادی ،اجتماعی و … سودجویان نباشند ! خبرنگاری و درج اخبار همواره به عنوان انعکاس صدای حقیقی مردم شناخته شده است اما آیا امروزه تمام رسانه های موجود اقدام به درج اخبار واقعی و غیرمغرضانه می […]

ر

به قلم : راضیه محمدی

رانت های رسانه ای از دیرباز تا کنون

رسانه ها ابزار منافع سیاسی ، اقتصادی ،اجتماعی وسودجویان نباشند !

خبرنگاری و درج اخبار همواره به عنوان انعکاس صدای حقیقی مردم شناخته شده است اما آیا امروزه تمام رسانه های موجود اقدام به درج اخبار واقعی و غیرمغرضانه می نمایند ؟

آنچه مسلم است این است که این روزها به کرات شاهد عقب نشینی اسطوره های بنام دنیای رسانه و جایگزینی آنها با افرادی هستیم کهاگر اغراق نگفته باشیم شاید حتی در تشخیص دست چپ و راست خود نیز دچار مشکل باشند !

این رسالت هر رسانه ای است که اخبار واقعی را بدون کم و کاست و در چارچوب قوانین منتشر کند و از آنجا که رسانه ها در واقع منعکس  کننده صدای مردم هستند ، بنابراین تاثیر مستقیمی بر افکار عامه مردم دارند .

بزرگترین خیانت هر رسانه ای میتواند ، جایگزینی اخبار واقعی با منفعت های سیاسی و اقتصادی وباشد .

نکته ناگفته ای که در این بین وجود دارد اینست که شاید بخش عظیمی از همه این غرض ورزی های رسانه ای ناشی از عدم حمایت ازخبرنگاران، بویژه حمایت های مالی و روانی ، باشد .

از آنجا که خبرنگاران و رسانه ها به طور معمول تحت پوشش خاصی حمایت نمی شوند ، بنابراین در بسیاری از موارد به ابزاری برای منافع  سود جویانه دیگران تبدیل می شوند ، که به هیچ عنوان توجیه مناسبی نیز برای این هنجار شکنی آگاهانه وجود ندارد !

رسانه ها که در مسیر حرفه ای خود با معضلات و چالش  های بسیاری روبرو هستند ، گاهی در این مسیر پر چالش قربانی رانت های رسانه ای شده و بدترین صدمات را بر بدنه رسانه کشور وارد می کنند ، آسیب هایی که در بسیاری از موارد ، به مراتب غیر قابل جبرانمی باشد .

گاهی دیده شده برخی رسانه ها به طور اختصاصی توسط یک نهاد یا گروهی خاص مورد حمایت قرار گرفته بنابراین اخبار منتشره خودرا صرفا در جهت منافع همان حزب پیش برده و با انتشار سلیقه ای اخبار ذهنیت عموم را نسبت به تمام رسانه ها مسموم و بی اعتماد کرده و باعث دلسردی بسیاری از رسانه ها از ادامه فعالیت خواهند شد .

در پایان رسالت خطیری است که یک خبرنگار و یا یک خبرگزاری به دور از هرگونه جانب داری و غرض ورزی به تولید و انتشار اخبار وتحلیل های مناسب بپردازد تا از مسمومیت های دنیای رسانه و دل سردی رسانه های معتبر و اصیل و همچنین بی اعتمادی اذهانعمومی جلوگیری شود .

به نظر شما کدام یک از رسانه های منطقه قربانی سودجویی و رانت شده اند ؟

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه