رفتن به بالا
 • شنبه - ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۵
 • کد خبر : ۵۵۹۶
 • مشاهده :  730 بازدید
 • چاپ خبر : ” جولان استخدام های قومی و قبیله ای در ادارات کنگان ” به قلم : راضیه محمدی

” جولان استخدام های قومی و قبیله ای در ادارات کنگان ” به قلم : راضیه محمدی

” جولان استخدام های قومی و قبیله ای در ادارات کنگان “ به قلم : راضیه محمدی دیر زمانی است که آشفتگی بازار کار در کشورمان به خوبی قابل لمس است ، بی سر و سامانی های که علاوه بر شرایط بحران زده یاقتصادی کشور تا حد زیادی نیز میتواند ناشی از عدم گماشتن مدیریت […]


” جولان استخدام های قومی و قبیله ای در ادارات کنگان “

به قلم : راضیه محمدی

دیر زمانی است که آشفتگی بازار کار در کشورمان به خوبی قابل لمس است ، بی سر و سامانی های که علاوه بر شرایط بحران زده یاقتصادی کشور تا حد زیادی نیز میتواند ناشی از عدم گماشتن مدیریت های کارآمد و قانون مند در راس ادارات و نهادهای دولتی وهمچنین گزینش های نابجای کارمندان بسیاری از ادارات دانست .

تنها با یک نگاه ساده به گذشته، متوجه خواهیم شد که در سال های اخیر ، تقریبا نیم بیشتری از استخدام ها در ادارات کنگان مبناییجزپارتینداشته و ندارد!

با وجود تمام اعتراض ها به وضع موجود ، تاکنون هیچکدام از مسئولین وقت در کنگان نه تنها اقدام قابل توجهی در این خصوص صورتنداده اند بلکه در بسیاری از موارد به این شرایط ناعادلانه نیز دامن زده اند !

شاید این موضوع در نگاه اول ساده به نظر برسد ، اما با اندکی تامل و تجزیه و تحلیل متوجه خواهیم شد که این استخدام های نابجا بهبدترین شکل ممکن فرصت های شغلی را از هزاران جوان لایق و شایسته ربوده است .

میتوان گفت بخش اعظم نارضایتی های ارباب رجوع ، اخذ تصمیمات اشتباه در ادارات ( خصوصا ادارات خدمات رسان ) ، وقت گذرانیهای کارمندان بی تخصص و بی کفایت ، برخورد های نامناسب با ارباب رجوع ، عدم برخورداری کارمندان از دانش و تخصص دربسیاری از پست های اداری ( دقت کنیم که در بسیاری از پست های کلیدی و مدیریتی ادارات ) نیز به وضوح شاهد این موارد هستیم  کهناشی از همین گزینش های اشتباه است .

و می توان گفت به جایی رسیده ایم که جوانان کنگانی به این باور رسیده اند که بدون داشتن ابزاری بنامپارتیهرگز امکان اشتغالبرایشان فراهم نخواهد شد .

این باوری است که مستقیما از شرایط موجود حاصل شده است و باعث شده است جوانان به جای کسب تخصص و تحصیلات مرتبط بیوقفه بدنبال یافتنپارتیباشند !

در این موضوع شکی نیست که در حال حاضر استخدام در ادارات تا حدود زیادی وابسته به آزمون های سراسری استخدامی می باشد، اما این نکته را هم باید در نظر گرفت که در بسیاری از این نهادها و ادارات هنوز هم دست مدیران برای استخدام افراد توانمند ، بازاست .

شایسته است که مسئولین کنگانی با در نظر گرفتن توانایی ها و عدم توجه به روابط قومی و قبیله ای ! ثابت کنند که ابزارهای رسیدنجوانان به شرایط مطلوب شغلی چیزی فراتر از کلمهپارتیاست !

ابزارهایی که شامل : خلاقیت فردی ، روابط عمومی و اجتماعی عالی ، آشنایی با انواع نرم افزارهای بروز مرتبط با شغل ، اطلاعاتعمومی مطلوب واست .

مسئولین عزیز می توانند با نظارت دقیق بر آشفته بازار گزینش در ادارات ، از پایمال شدن حق بسیاری از جوانان کنگانی جلوگیری کنند، باشد که با تحقق این مهم ، هر روز بیشتر از دیروز شاهد عمران و آبادی شهر و ارتقای سطح فرهنگ جامعه خواهیم بود .

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


یک دیدگاه برای “” جولان استخدام های قومی و قبیله ای در ادارات کنگان ” به قلم : راضیه محمدی”

 • سلام
  مطلب و نگارش به جایی بود، باید به نگارنده این متن درود فرستاد!
  از انجایی که رسالت اصلی خبرنگار و نویسنده بازگویی حقایق و وقایع می باشد، تابحال کمتر نویسنده ای به خود جسارت پرداختن به همچین معضل مهمی داده بود!
  درودی دیگر خدمت نویسنده گرانقدر