رفتن به بالا
  • شنبه - ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۵
  • کد خبر : ۵۵۳۵
  • مشاهده :  507 بازدید
  • چاپ خبر : به قلم راضیه محمدی : سایه گرانی بر سر کالاهای ضروری در ماه مبارک رمضان

به قلم راضیه محمدی : سایه گرانی بر سر کالاهای ضروری در ماه مبارک رمضان

به قلم : راضیه محمدی سایه گرانی بر سر کالاهای ضروری در ماه مبارک رمضان وضعیت نابسامان تحریم ها ، تورم و مهمان ناخوانده ای به نام کرونا، بازار را در ماه رمضان امسال از افزایش قیمت ها بی نصیب نگذاشت . اما داستان به همین موارد ختم نمی شود و گاهی تولید کنندگان و […]

به قلم : راضیه محمدی
سایه گرانی بر سر کالاهای ضروری در ماه مبارک رمضان
وضعیت نابسامان تحریم ها ، تورم و مهمان ناخوانده ای به نام کرونا، بازار را در ماه رمضان امسال از افزایش قیمت ها بی نصیب نگذاشت .
اما داستان به همین موارد ختم نمی شود و گاهی تولید کنندگان و واسطه ها ی فروش نیز این اوضاع نابسامان را به مراتب آشفته تر کرده و آتش سیر صعودی قیمتها را شعله ورتر می کنند .
احتکار همیشه دشمن هر اقتصاد و بازاری بوده و هست که خود به تنهایی آسیب زیادی به مصرف کنندگان و حتی بسیاری از فروشندگان و تولیدکنندگان وارد می کند .
اینروزها در بین کالاهای اساسی به وفور شاهد احتکار هستیم ، معضلی که حتی بسیاری از سرپرستان خانوارها را از تامین نیازهای اولیه نیز ناتوان می کند .
واقعیت شاید این است که این تولید کنندگان و  واسطه های فروش هستند که بهتر از هر ناظری می توانند این آشفته بازار را سامان ببخشند . خصوصا در شرایط کنونی و در آغاز ماه رمضان که قطعا نیازهای مصرف کنندگان به برخی کالاها دوچندان می شود .
اگر از این زاویه به مساله نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که همین افزایش نیاز مصرف کننده خود به تنهایی کمکی بسیار شایان به کسب و کارها می کند ، بنابراین هیچ لزومی به احتکار که نهایتا منجر به گران تر شدن کالاها می شود ، نیست و چه بسا که در این بین هم تولید کننده و واسطه فروش و هم مصرف کننده در شرایط مطلوبی خواهند بود .
کالاهایی از جمله برنج ، روغن ، خرما ، شکر و … از جمله کالاهایی هستند که در این ماه با افزایش تقاضای مصرف کنندگان ، روبرو می شوند .
اگر تنها کمی واقع بینانه و منصفانه به موضوع بنگریم خواهیم دید که با این افزایش تقاضا ، بدون نیاز به افزایش قیمت سود خوبی نصیب تولیدکننده و واسطه فروش خواهد شد . اما با همه اینها به وفور شاهد گرانی ناشی از احتکار و عدم کنترل مطلوب در این زمینه هستیم .
و نکته بسیار تلخ و غم انگیزی که با آن مواجهیم اینست که بدلیل عدم تناسب بین حقوق گارگران ، کارمندان و …با این قیمت های نجومی متاسفانه شاهد کم توانی قشر آسیب پذیر جامعه در تامین نیازهایشان خواهیم بود .
البته در شرایط کنونی که اقتصاد ما با عواملی مثل تحریم ها و تاثیرات کرونا دست و پنجه نرم می کند به خودی خود با پدیده افزایش قیمت مواجه هستیم اما آنچه در این میان بسیار غیر منطقی و آزار دهنده می باشد ، افزایش قیمت های بدون دلیل و سرسام آور است.
الزامی است در خصوص جلوگیری از افزایش قیمت ها خصوصا کالاهای پرمصرف در این ماه و حتی قبل از شروع آن تدابیری اندیشیده شود و دستگاههای مرتبط کنترل مستمر و همه جانبه بر این مساله داشته باشند ، تا در این شرایط نامطلوب اقتصادی ، همراه با لزوم رعایت هرچه بیشتر مسائل بهداشتی که خود بار هزینه ای چند برابری دارد ، در این ایام مبارک با خاطری آسوده تر به تامین مایحتاج زندگی خود بپردازند .

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه