رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۸
  • کد خبر : ۵۵۰۹
  • مشاهده :  939 بازدید
  • چاپ خبر : به قلم : راضیه محمدی   سومین صنعت پر درآمد دنیا زیر فشار رکود بی سابقه !

به قلم : راضیه محمدی سومین صنعت پر درآمد دنیا زیر فشار رکود بی سابقه !

در حالی که اینروزها تعدادی از صنایع به مانند سابق به فعالیت خود ادامه میدهند ، تعدادی از صنایع هم به شدت دچار رونق شده اند، اما ؛ هستند صنایعی که تقریبا میتوان گفت به طور کامل رونق خود را از دست داده اند . صنعت گردشگری که در همه دنیا بازوی اصلی اقتصادی بسیاری […]

در حالی که اینروزها تعدادی از صنایع به مانند سابق به فعالیت خود ادامه میدهند ، تعدادی از صنایع هم به شدت دچار رونق شده اند، اما ؛ هستند صنایعی که تقریبا میتوان گفت به طور کامل رونق خود را از دست داده اند .

صنعت گردشگری که در همه دنیا بازوی اصلی اقتصادی بسیاری از کشورها محسوب می شد و یک منبع درآمد دائمی و مهم به شمارمیرفت تحت تاثیر کرونا دچار خسارات جبران ناپذیری شد .

چندی پیش ایسنا با انتشار مقاله ای با عنوانکرونا صنعت گردشگری را هفت سال به عقب کشیدو با ارائه آمار و ارقام منطقی وپیش بینی سازمان جهانی گردشگری بخوبی تاثیر این صدمات جبران ناپذیر را به نمایش گذاشت .

 وقتی صحبت از وضعیت اسف بار این صنعت به میان می آید ، مقصود کلیه کسب و کارهای فعال در این زمینه است.

 همه کسب و کار های خرد و کلان فعال در این صنعت ؛ از موزه های ملی ، هتل ها و رستوران ها گرفته تا کوچکترین مغازه های حاشیه شهرهای توریستی

شاید تا قبل از قرار گرفتن در این شرایط اهمیت این صنعت در اقتصاد کشورها آنطور که باید و شاید درک نمیشد ، اما کرونا و عواقب ناشی از آن ، نشان داد که دنیا بدون این صنعت دچار یک بحران اقتصادی جدی است .

فرودگاه ها و کلیه جاذبه های گردشگری و همه صنایعی که به نحوی به این صنعت مرتبط بوده اند ، به شدت تحت تاثیر این معضل قرارگرفته اند .

حتی اگر پیش از این قادر به درک صدمات وارده بر این صنعت نبودیم با تعطیلی بسیاری از برنامه های ملی و بین المللی که سالهاست تاریخ برگزاری آنها جابه جا نشده است ، این تاثیر را به خوبی مشاهده میکنیم . تعطیلی و تعویق این برنامه ها و مسابقات مساوی است با کاهش شدید و بی سابقه آمار گردشگران .

بسیاری از صاحبنظران معتقدند تاثیر کرونا بر این صنعت احتمالا تا سال آینده باقی خواهد بود و در این شرایط چالشی که بسیاری از کشورهای دنیا را درگیر خود کرده است ، این است که چگونه می توان همزمان با در نظر گرفتن سلامت و بهداشت جوامع راه نجاتی برای این صنعت یافت؟

شاید بدترین حالت برای کشور ما این بود که در شرایطی در مواجهه با این ویروس قرار گرفتیم که در بحبوبه آغاز سال نو بودیم و همین همزمانی باعث شد تا زیان های بیشتر بر این صنعت وارد شود ، زیان هایی که بدلیل همزمانی با تحریم ها نیز به مراتب چند برابر شد .

با توجه به گسترده بودن ابعاد این خسارات احتمال می رود حتی با ریشه کن شدن کامل کرونا باز هم تا مدت های مدیدی شاهد اثرات منفی این ویروس بر بخش های مختلف این صنعت باشیم.

طبیعتا الزام به سفر حتی در همین شرایط بحرانی نیز ممکن است پیش بیاید ولازم است ابتدا شرایط و تمهیدات جهت یک سفر ضروری وهمچنین دستورالعمل های بسیار بهداشتی و ایمنی برای هتل ها و رستوران هایی که پس از این مورد تایید وزارت بهداشت هستند تعریف شود تا علاوه بر جلوگیری از سرگردانی مسافران و قرار گرفتن آنها در محیط های عمومی کمکی هر چند کوچک به این صنعت شود .

صنعتی که تا چندی قبل ، سومین صنعت پردرآمد دنیا به شمار میرفته است !

اخبار مرتبط