رفتن به بالا
  • شنبه - ۲۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۶
  • کد خبر : ۴۸۰۹
  • مشاهده :  56 بازدید
  • چاپ خبر : کاهش ۸۶درصد مشعل‌سوزی در پارس‎جنوبی

کاهش ۸۶درصد مشعل‌سوزی در پارس‎جنوبی

کنگان نیوز: رئیس HSE مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: میزان مشعل‌سوزی در پالایشگاه‌های اول تا پنجم، از ۲۹۰۰ میلیون استاندارد متر مکعب در سال ۸۷ به ۴۱۶ میلیون استاندارد متر مکعب در پایان سال ۹۴ (میزان ۸۶ درصد کاهش فلرینگ) کاهش یافته است.

خبرگزاری فارس: کاهش 86 درصد مشعل‌سوزی در مجتمع گاز پارس جنوبی

به گزارش کنگان نیوز به نقل از خلیج فارس؛ علیرضا نجومی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بوشهر با بیان اینکه مجتمع گازی پارس جنوبی پیشگام در تولید پایدار گاز است، افزود: برداشت گاز از عظیم‌ترین منابع گازی جهان شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی را برآن داشت تا ماموریت خود را بر مبنای ارزش آفرینی حداکثری از منابع گازی منطقه از طریق پالایش پایدار گاز طبیعی و تولید محصولات جانبی همراه با توسعه خدمات فنی دانش محور، قرار داده و بخش عمده‌ای از نیاز مصرف کنندگان داخلی در بخش‌های صنعتی، کشاورزی، تجاری و خانگی را تامین می‌کند.

رئیس امور بهداشت و ایمنی و محیط زیست مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: مسیر تعالی مجتمع گاز پارس جنوبی، از تولید محور، رویکرد مشتری‌گرایی و تمرکز بر خواسته‌های آن فراتر رفته و در راستای مسئولیت‌پذیری در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی گام‌های بسیار مهمی برداشته است.

وی گفت: شناسایی حوزه‌های تاثیرپذیر از شرایط عملیاتی پایش مداوم مناطق آسیب‌پذیر و ارائه­ راهکارهای کنترلی در راستای کاهش اثرات منفی حاکی از پیشگام بودن این مجتمع در مبحث تولید پایدار است.

نجومی با بیان این‌که مجتمع گاز پارس جنوبی اقدامات موثری را در راستای صیانت از عرصه‌های طبیعی و پایبندی به تعهدات ملی و بین‌المللی انجام داده است، اظهار کرد: کاهش مشعل‌سوزی، بهبود واحدهای بازیابی گوگرد، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، حذف چاله‌های سوزان در پالایشگاه‌های سوم تا پنجم و برنامه‌ریزی به منظور حذف در پالایشگاه اول، بهبود عملکرد سیستم‌های تصفیه‌ی فاضلاب، مدیریت بهینه‌ پسماندهای صنعتی، ارتقای سطح آموزش و فرهنگ محیط زیستی و افزایش سطح فضای سبز، از اهم برنامه‌های مجتمع در صیانت از عرصه‌های طبیعی و پایبندی به تعهدات ملی و بین‌المللی است.

اولویت استمرار کاهش نرخ انتشار آلاینده‌ها به هوا

این مقام مسؤول عنوان داشت: کاهش مشعل‌سوزی یکی از مهم‌ترین دستاوردهای مجتمع گاز پارس جنوبی در برداشت پایدار از منابع است.

وی بر همین اساس تصریح کرد: میزان مشعل‌سوزی با اجرای پروژ‌ه‌ها و اقدامات اصلاحی انجام یافته و با تلاش شبانه‌روزی متخصصان و کارکنان در پالایشگاه‌های اول تا پنجم از ۲۹۰۰ میلیون استاندارد متر مکعب در سال ۸۷ به ۴۱۶ میلیون استاندارد متر مکعب در پایان سال ۹۴ ( میزان ۸۶ درصد کاهش فلرینگ) کاهش یافته است.

نجومی با بیان این‌که شاخص مشعل‌سوزی یکی از شاخص‌های استراتژیک مجتمع گاز پارس جنوبی است، عنوان داشت: شاخص مشعل‌سوزی جهت پایش نرخ گازهای ارسالی به فلر است که با شاخص‌های جهانی مورد قیاس قرار می‌گیرد.

به گفته‌ی وی، بهبود واحدهای بازیابی گوگرد از دیگر اهداف محیط زیستی مجتمع است که منجر به کاهش انتشار اکسیدهای گوگرد به محیط می‌شود.

نجومی بر همین اساس افزود: شاخص انتشار آلاینده‌ی دی اکسید گوگرد[۱] در سطح مجتمع گاز پارس جنوبی تعریف شده است و مبنای آن کاهش انتشار آلاینده ی SO2 در محل خروجی دودکش واحدهای مذکور در دستور کار پالایشگاه‌ها قرار داده شده است.

مجتمع گاز پارس جنوبی، حامی حرا

این مقام مسئول با اشاره به اینکه مجتمع گاز پارس جنوبی همواره حامی جنگل‌های حرا در منطقه بوده است گفت: از دیگر اقدامات چشمگیر مجتمع در زمینه‌ کاهش آلودگی هوا، طرح احیای جنگل‌های حرا است و در این مسیر توانسته است به موفقیت‌های خوبی دست پیدا کند.

وی در ادامه گفت: از ابتدای سال ۹۰ تاکنون به همت و پشتکار  کارکنان مجتمع گاز پارس جنوبی، اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر، شهرستان عسلویه و مردم بومی منطقه تعداد ۱۰۹ هزار اصله نهال حرا در مساحتی بالغ بر ۳۸ هکتار از مناطق جزر و مد پارک ملی دریایی نایبند، سواحل بوشهر و دلوار را تحت پوشش قرار داده است.

نجومی بر همین اساس عنوان داشت: گویای این حرکت عظیم، افتخار دریافت عنوان «حامی حرا» از اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر است.

به گفته‌ وی، با توسعه‌ جنگل‌های حرا و افزایش فضای سبز در پالایشگاه‌ها میزان فضای سبز پالایشگاه‌های اول تا پنجم مجتمع از ۳.۱۲ درصد در سال ۹۰  به ۱۱.۴۱ درصد در پایان سال گذشته افزایش یافته است.

وی یادآور شد: واحد حفاظت محیط‌زیست مجتمع از سال ۸۲ تاکنون به اندازه‌گیری آلاینده‌های هوای محیط اقدام کرده و همگام با توسعه‌ی مناطق عملیاتی، تعداد محل‌های نمونه‌برداری را به ۲۷ ایستگاه افزایش داده است.

این مقام مسئول در ادامه عنوان داشت: برداشت نمونه به روش غیر فعال و با قرار دادن جاذب آلاینده در محیط انجام می‌شود.

وی گفت: پارامترهای مورد پایش شامل بنزن، تولوئن، اتیل بنزن، پارازایلین، متازایلین، ارتو زایلین تحت نام BTX، دی اکسید گوگرد SO2، دی اکسید نیتروژن NO2، سولفید دی هیدروژن H2S، آمونیاک NH3 است.

اخبار مرتبط