رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۲۴ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۲
  • کد خبر : ۴۸۰۷
  • مشاهده :  80 بازدید
  • چاپ خبر : یک بام و دو هوای وزیر نفت از بوشهر تا خوزستان

یک بام و دو هوای وزیر نفت از بوشهر تا خوزستان

کنگان نیوز: نه استاندار با سابقه فعالیت در پارس جنوبی توانسته ارتباطی منطقی و تعاملی برد- برد با وزارت نفت در دولت تدبیر و امید برقرار کند، نه نمایندگان بوشهری عضو کمیسیون انرژی، امیدوارکننده ظاهر شده اند.

کنگان نیوز: بوشهری ها به دلیل میزبانی صنایع نفت و گاز که با پسوندهایی نظیر "پایتخت" و "قطب" انرژی ایران برایشان همراه بود، توقعات بجایی از نفتی ها دارند، طوری که انتظار می رود این استان در مقایسه با مناطقی که فاقد چنین ظرفیت هایی برای ترمیم مالی خود هستند، رفاه بیشتری نصیب ساکنان خود کند.

 

اما زمانی که پای عمل نفتی ها به میان می آید، با نگاه خشک و انعطاف ناپذیری به استقبال بوشهری ها می آیند و از نبود اعتبار و کمبود بودجه دادن سخن به میان می آید، اما در استان های مشابه وعده های نوبرانه سر می دهند.

یکی از تازه ترین این اتفاقات مربوط به وزیر نفت است که در سفر یکشنبه با رییس جمهور به منظور افتتاح طرح های نفتی خوزستان، زنگنه خبر داد: ۳ درصد از سرمایه گذاری های این وزارتخانه در استان خوزستان برای کارهای اجتماعی و بهبود زنگی مردم این استان صرف می شود.

رییس جمهور نیز در این سفر تاکید کرد: چهره منطقه نفتی باید «چهره رحمت» برای مردم باشد نه خشونت، از این رو نباید تصور مردم خوزستان از نفت، دود و تخریب محیط زیست باشد.

این در شرایطی می باشد که سفر ۴ شهریورماه زنگنه به استان بوشهر بدون دستاورد خاصی صورت گرفت و او زیر بار هیچ تعهدی نرفت، حتی اعلام نظر درباره تکمیل پروژه هایی که در سنوات قبل در تعهد این وزارتخانه قرار گرفته بودند.

ضعف برنامه ریزی مدیران استانی باعث شد وزیر نفت کمتر از ۵ ساعت در مرکز استان بماند و مابقی برنامه یک روزه اش را در پروژه های پارس چنوبی بگذارند که ارتباطی با بوشهر ندارد و اساسا بصورت مجزا توسط این وزارتخانه دنبال می شود.

رویکردی که نهایتا در این تیتر خلاصه شد: «آمد و دید و رفت». دقیقا بدون هیچ دستاورد مکتوب و قابل عرضه ای که مدیریت استان بتواند رسانه ای کرده و روی آن مانور دهد.

خوزستانی ها که از نظر دریافت حمایت های نفت در قالب باشگاههای ورزشی حرفه ای (که در بوشهر تنها به سه رشته منطقه ویژه پارس منحصر شده)، مراکز درمانی وابسته به این وزارتخانه و تعهدات اجتماعی نظیر توجه به حاشیه اهواز با تامین مالی فاضلاب و مهمتر از همه نیروی انسانی، برای برخورداری از مواهب نفت بسیار جلوتر از بوشهر هستند، امروز با اعلام وزیر نفت، از ۳ درصد سرمایه گذاری های این وزارتخانه برای پروژه های عام المنفعه نیز برخوردار شدند.

قطعا در ماجرای یک بام و دو هوای زنگنه از بوشهر تا خوزستان، باید از ضعف برنامه ریزی مدیریت استان در جریان سفر وزیر گفت که بجای بردن وی در مناطقی متاثر از محدودیت و فعالیت های نفت نظیر خارگ، جنوب و شمال استان، شیخ الوزرا را در جلسات  بدون خروجی حرکت دادند و حضور زنگنه در مرکز استان از ۵ ساعت هم متجاوز نشد. افزون بر آن اختلافات پیدا و پنهان دو نماینده استان در کمیسیون انرژی مجلس مزید بر علت شده تا عملا در قبال بازی حرفه ای خوزستانی ها که ریاست این کمیسیون مهم را هم در اختیار دارند، قدرت مانور ما در برابر نفت ناچیز باشد.

شوربختانه نه استاندار با سابقه فعالیت در پارس جنوبی توانسته ارتباطی منطقی و تعاملی برد- برد با وزارت نفت در دولت تدبیر و امید برقرار کند، نه نمایندگان بوشهری عضو کمیسیون انرژی امیدوارکننده ظاهر شده اند.

با این وضعیت باید دعا کرد داشته های حداقلی استان نظیر برخی دفاتر نفتی که از قبل آن مالیات ارزش افزوده و منافع حداقلی نصب می شود به مناطق دیگر کشور منتقل نگردد؛ وگرنه با حال و روزی که استان دست به گریبان آن شده، امید به احقاق حق استان از وزارتخانه هایی نظیر نفت با آن حجم مداخله و اثرگذاری در استان، دور از انتظار به نظر می رسد. منبع:خلیج فارس

اخبار مرتبط