رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۱۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۱
  • کد خبر : ۴۸۰۲
  • مشاهده :  106 بازدید
  • چاپ خبر : جزئیات فنی قرارداد ایران و توتال برای فاز۱۱ کنگان

جزئیات فنی قرارداد ایران و توتال برای فاز۱۱ کنگان

کنگان نیوز: مدیرعامل نفت و گاز پارس گفت: طی ۱۰ سال اخیر برداشت از مخزن پارس جنوبی باعث مهاجرت گاز شده است و البته مطالعات نشان می دهد که این گاز بیشتر به سمت ایران آمده است.

مشکین فام در نشست معرفی طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی که توسط کنسرسیوم به رهبری توتال انجام خواهد شد، گفت: فاز ۱۱ با سایر طرح ها از نظر تأسیسات متفاوت است به همین دلیل توسعه آن طولانی شده است.

وی افزود: گاز فاز ۱۱ به دو پالایشگاه فاز ۶،۷ و ۸ در عسلویه و فاز ۱۲ در کنگان که ظرفیت خالی دارند ارسال می شود.

مدیرعامل نفت و گاز پارس گفت: به جز سه بخش معمول در پروژه های پارس جنوبی یعنی تأسیسات سرچاهی، تأسیسات فرایندی برای جداسازی آب همراه و تأسیسات انتقال به خشکی، گاز فاز ۱۱ باید وارد یک سیستم تقویت فشار برای تزریق به خط لوله ۱۳۵ کیلومتری شود.

مشکین فام گفت: بعد از ۲ یا ۳ سال تولید از فاز ۱۱ با افت فشار جدی میدان مواجه می شویم و به همین دلیل باید تأسیسات تقویت فشار را روی آن نصب کنیم و تکنولوژی این بخش را در ایران نداریم.

وی با اشاره به طراحی، ساخت، حمل و نصب ۲۵ پلت فرم سرچاهی توسط پیمانکاران ایرانی گفت: تکنولوژی سیستم تقویت فشار در دنیا یگانه است و حتماً باید یک پیمانکار حرفه ای بین المللی با ما در این زمینه همکاری کند و این طراحی، الگویی برای بقیه فازها خواهد بود چنانکه باید در آینده ۲۰ پلت فرم مشابه در پارس جنوبی نصب شود.

وی در خصوص جزئیات طرح توسعه فاز ۱۱ گفت: این طرح شامل ۳۰ حلقه چاه در دو سکو، سکوهای جداسازی آب همراه، دو رشته خط ۳۲ اینچ به طول ۱۳۵ کیلومتر و یک سکوی فشارافزا با ظرفیت ۲ میلیارد فوت مکعب به وزن ۲۰ هزار تن خواهد بود که فشار ۳۰ بار گاز در سکو را به فشار ۱۲۰ بار خواهند رساند.

مدیرعامل نفت و گاز پارس با بیان اینکه گاز سکوی A را پس از تقویت فشار به سکوی B ارسال و از آنجا به خشکی می فرستیم، گفت: روی سکوی تقویت فشار باید نفراتی مقیم باشند که برای این کار یک سکوی اقامتی به ظرفیت ۸۰ نفر پیش بینی کرده ایم.

وی با بیان اینکه ۳ سال بعد از تولید اولیه با افت فشار مواجه می شویم و باید سکوی تقویت فشار وارد مدار شود، گفت: ساخت سکوهای تقویت فشار را حتماً باید در یاردهای خودمان انجام دهیم،اما وزن این سکو ۱۰ برابر وزن اغلب سکوهای فعلی ما است و به ۲۰ هزار تن بالغ می شود در حالی که بزرگترین سکویی که ما ساخته ایم ۷ هزار تنی بوده است.

مشکین فام تصریح کرد: هیچ جرثقیلی برای نصب سکوی ۲۰ هزار تنی در دنیا وجود ندارد و این کار باید به صورت شناور انجام شود یعنی شناور بین پایه های جکت می آید و سکو روی جکت قرار می گیرد.

وی با اشاره به لزوم باز طراحی یارد تأسیسات برقی توسط یک مشاور حرفه ای خارجی گفت: هزینه هر سکو ۲.۵ میلیارد دلار است و نمی توانیم درباره آن ریسک کنیم.

مدیرعامل نفت و گاز پارس درباره انتقال تکنولوژی در این قرارداد اظهار داشت: طراحی مفهومی سکو و جکت تقویت فشار توسط مشاور ذی صلاح خارجی انجام خواهد شد و مشابه این سکو را در ۲۰ سکوی دیگر خواهیم داشت و به همین دلیل باید از ابتدا اصولی و برمبنای دانش فنی مناسب انجام شود.

وی افزود: ما سابقه طراحی و ساخت سکویی با این ابعاد را در کشور نداشته ایم و اگر تکنولوژی ساخت این سکو را به دست بیاوریم می توانیم آن را به بقیه کشورهای خاورمیانه صادر کنیم.

مشکین فام ادامه داد: ما به کمپرسورهای گاز ترش پرفشار روی سکوها نیاز داریم که انتقال دانش فنی به سازندگان داخلی را در مراحل بعد برای ساخت کمپرسورهای گاز ترش مرطوب و با مایعات بالا را در دستور کار داریم.

مدیرعامل نفت و گاز پارس با تأکید براینکه قرارداد توسعه گاز ۱۱ ظرف ۳ ماه نهایی و در اوایل ۲۰۱۷ امضا می شود، گفت: ۴۰ ماه بعد از امضای قرارداد اولین تولید گاز آغاز خواهد شد و بعد از ۳ سال باید کمپرسور تقویت فشار آماده و نصب شود که ۳۶ ماه برای مطالعات تقویت فشار و ۶۰ ماه هم برای ساخت سکوی تقویت فشار زمان نیاز خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه توتال سال ۲۰۰۶ سکوهای سرچاهی فاز ۱۱ را طراحی کرد، گفت: از آن زمان ۱۰ سال گذشته و طی این ۱۰ سال برداشت از مخزن باعث مهاجرت گاز شده است و البته مطالعات نشان می دهد که این گاز بیشتر به سمت ایران آمده است.

مشکین فام اظهار داشت: اگر سال ۲۰۱۶ این کار دنبال می شد مثل بقیه فازها سکوها نصب و بهره برداری و نصب کمپرسور به ۱۰ سال بعد موکول می شد اما آن ۱۰ سال الان گذشته و طراحی قبلی باید به روز شود.

وی تصریح کرد: هزینه کل طرح ۴.۸ میلیارد دلار خواهد بود که ۲.۶ میلیارد دلار آن برای تقویت فشار استفاده خواهد شد.

مدیرعامل نفت و گاز پارس ادامه داد: قبلاً قرار بود تولیدات فاز ۱۱ برای ایران ال ان جی استفاده شود اما الان بعد از فرآورش و شیرین سازی در پالایشگاه های ۱۲ و ۶، ۷ و ۸ به مجتمع ایران آل ان جی ارسال خواهد شد.

وی تأکید کرد: در مجموع توسعه و بهره برداری براساس الگوی IPC حدود ۲۰ سال طول خواهد کشید و داشتن بهره بردار حرفه ای در طول ۲۰ سال می تواند کمک کند دانش فنی، نگهداشت تولید بعد از افت فشار مخزن به ما منتقل شود.

مشکین فام با بیان اینکه قطر ساخت سکوهای تقویت فشار را آغاز نکرده است، گفت: به صورت موازی یک شرکت مشاور دیگر کار طراحی برای تقویت فشار در بقیه فازها را انجام می دهد و حدود ۵۰ درصد طراحی را انجام داده است.

وی تصریح کرد: هر فاز پارس جنوبی ۵ میلیارد دلار در سال درآمد خواهد داشت، فاز ۱۱ معادل دو فاز است و در مجموع ۱۰ میلیارد دلار درآمد سالانه ایجاد خواهد کرد.

مدیرعامل نفت و گاز پارس در پاسخ به پرسشی درباره تأثیر ایستگاه تقویت فشار بر برداشت از مخزن پارس جنوبی گفت: ما ظرف ۳ سال به طور طبیعی و براساس فشار مخزن تولید خواهیم داشت اما بعد از ۳ سال در سکو گاز خواهیم داشت اما فشار آن برای انتقال به خشکی کافی نخواهد بود و ما با احداث ایستگاه تقویت فشار و حفر چاههای جدید تا ۱۰ سال می توانیم تولید ۲ میلیارد فوت مکعب در روز را ادامه بدهیم. 

اخبار مرتبط