رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۱۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۴
  • کد خبر : ۴۷۹۴
  • مشاهده :  82 بازدید
  • چاپ خبر : امضای قرارداد ایران و توتال برای پارس جنوبی در کنگان

امضای قرارداد ایران و توتال برای پارس جنوبی در کنگان

کنگان نیوز: این قرارداد به معنای بازگشت توتال فرانسه به ایران بعد از برداشته شدن تحریم های نفتی علیه ایران از سوی آمریکا و اتحادیه اروپاست.

ایران با شرکت نفتی توتال فرانسه قرارداد امضا کرد.

کنگان نیوز به گزارش شانا، این نخستین قرارداد حوزه انرژی میان ایران با شرکت توتال یکی از بزرگترین شرکت های نفتی جهان بعد از برجام است.

توتال قبلا در پروژه های میدان گازی پارس جنوبی فعال بود و قرارداد داشت اما با تحریم های شدید آمریکا و اتحادیه اروپا، مجبور به خروج از ایران شد.

این قرارداد به معنای بازگشت توتال فرانسه به ایران بعد از برداشته شدن تحریم های نفتی علیه ایران از سوی آمریکا و اتحادیه اروپاست.
 

امضای قرارداد ایران و توتال برای پارس جنوبی /  بازگشت توتال بعد از برجام
 

خبرگزاری شانا وابسته به وزارت نفت نوشت: موضوع این قرارداد جدید "موافقتنامه اصولی طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی است که میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین(سی‌ان‎پی‎سی) و پتروپارس امضا شد.
 
موافقتنامه اصولی (HOA) طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به ارزش چهار میلیارد و ٨٠٠ میلیون دلار صبح امروز (سه شنبه، ١٨ آبان‎ماه) با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از شرکت‌‌های توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین (سی‌ان‎پی‎سی) و شرکت پتروپارس امضا شد.
 
با به ثمر رسیدن این طرح توسعه‌ای، روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب به ظرفیت برداشت ایران از این میدان گازی مشترک با قطر افزوده می‌شود.        

این نخستین قرارداد نفتی میان ایران با یک شرکت خارجی براساس مدل قراردادهای جدید ایران است.
 

امضای قرارداد ایران و توتال برای پارس جنوبی /  بازگشت توتال بعد از برجام

 

اخبار مرتبط