رفتن به بالا
  • سه شنبه - ۱۱ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۶
  • کد خبر : ۴۷۱۷
  • مشاهده :  66 بازدید
  • چاپ خبر : سرعت رشد پتروشیمی عربستان با ایران قابل مقایسه نیست

سرعت رشد پتروشیمی عربستان با ایران قابل مقایسه نیست

کنگان نیوز: مدیر عامل شرکت پتروشیمی جم گفت : متاسفانه با توقف ٨ساله سرمایه گذاری در دوران تحریم ،کشورهای همسایه از جمله سابیک عربستان از این فرصت استفاده کرده و به سرعت درحال توسعه در این صنعت هستند.

به گزارش کنگان نیوز به نقل از  آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی نفت ما ،مهندس میرافضلی ، در نشست خبری امروز ، با اشاره به مطلب فوق افزود: ایران پتانسیل زیادی برای سرمایه گذاری دارد اما بی ثباتی اقتصادی و سیاسی کشور منجر به کاهش سرمایه گذاری خارجی در کشور شده است.

وی با بیان اینکه دامپینگ عربستان در بازارهای بین المللی باعث شده قیمت اوره و امونیاک کاهش یابد افزود: تخفیف های دولت عربستان به پتروشیمی ها باعث شده که محصولات سابیک با هزینه بسیار کمتری تولید شده و بازار را در قبضه خود بیاورد.
 مدیرعامل پتروشیمی جم گفت: آقای زنگنه قانون را قبول ندارد و مصوبه ای که برای قیمت اتان ابلاغ شده نه تنها با قانون موجود همخوانی ندارد، بلکه بدون اطلاع وزارتخانه های صنعت و اقتصاد بوده و حتی شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز از جزئیات آن بی اطلاع بوده است.

وی اظهار داشت: در کشور چین مثل قارچ کارخانه سبز می شود و در کشور عربستان، به سرعت صنعت در حال رشد است؛ امارات، ترکیه و قطر نیز به سرعت در حال صنعتی شدن هستند اما ایران از این عرصه به شدت رقابتی عقب مانده است.

وی افزود: در زمانی که ما در توسعه صنعت پتروشیمی درجا زدیم، شرکت سابیک عربستان که مهمترین رقیب منطقه ای ماست، چنان رشدی کرد که دیگر در صنعت پتروشیمی قابل مقایسه با ایران نیست.

میرافضلی با بیان اینکه "چین با خرید LPG از ایران سودآوری سرشاری دارد"، گفت: هر تن LPG ایران حدود ۳۵۰ دلار به چین فروخته می شود و در ۶۰ کارخانه ای که چین برای تولید پروپیلن و پلی پروپیلن احداث کرده، تبدیل به محصولاتی می شود که در هر تن ۱۱۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار به کشورهای دیگر از جمله ایران فروخته می شود.

وی ادامه داد: این میزان ارزش افزوده می توانست در ایران تولید شود، اما مهم این است که ما ابتدا اولویت های توسعه ای کشور را مشخص کنیم؛ به طور مثال در طول سال حدود ۱۰ میلیون تن گندم در ایران تولید می شود که برای تولید این میزان گندم باید ۳ میلیون هکتار زمین زیر کشت رود و ۲۰ تا ۳۰ میلیارد مترمکعب آب مصرف می شود و در نهایت ۱۲ هزار میلیارد تومان برای ایران درآمدزایی به دنبال دارد، در حالی که با احداث ۲ کارخانه PDH که زمینی محدود نیاز دارند و با نیاز آبی ۶ میلیون مترمکعب در سال فعال خواهند بود، درآمدزایی بیش از ۱۲ میلیارد دلار برای کشور محقق می شود.

مدیرعامل پتروشیمی جم با بیان اینکه "پتروشیمی باید اولویت توسعه کشور باشد"، گفت: مزیت ایران در توسعه کشاورزی نیست، بلکه توسعه پتروشیمی است.

وی افزود: در حالی که عربستان در نزدیکی ما ساخت ۹ کارخانه PDH را در دست اجرا دارد و با هزینه بسیار بیشتر از ایران، خوراک LPG برای خود تأمین می کند، ما از LPG تولیدی خود حتی یک تن هم ارزش افزوده ایجاد نمی کنیم و کاملاً به خام فروشی LPG می پردازیم.

میرافضلی با اشاره به ریسک بالای سرمایه گذاری در ایران، اذعان داشت: با وجود ریسک بالای سرمایه گذاری در ایران، در صورتی که قوانین به درستی اجرایی شوند و ما تصمیمات هیجانی برای تغییر قوانین نگیریم، سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی کشور تمایل دارند.

وی ادامه داد: اما متأسفانه شاهد این هستیم که با تصمیمات هیجانی به یکباره قوانینی مصوب و ابلاغ می شود که توجیه اقتصادی سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی را به طور کلی زیرسوال می برد؛ با دو سخنرانی هیجانی و احساسی در مجلس شورای اسلامی، به یکباره نرخ خوراک متان از ۲.۵ سنت به ۱۳ سنت رسید و بسیار جلسه برگزار کردیم و مکاتبه کردیم تا توانستیم به سختی این رنخ را به ۸ سنت برسانیم.

این فعال بخش خصوصی تصریح کرد: اما در خصوص اتان، با وجود اینکه تأکید قانونی وجود دارد و در قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت آمده که وزارت نفت مکلف است قیمت خوراک گاز و خوراک مایع تحویلی به واحدهای صنعتی، پالایشی و پتروشیمی ها را با رعایت معیارهایی چون، اعمال تخفیف تا سی درصد با انعقاد قراردادهای بلندمدت برای واحدهایی که بتوانند جهت تأمین مواد اولیه واحدهای پتروشیمی داخلی که محصولات میانی و نهایی تولید می کنند، تعیین کند؛ و در بخشی از این قانون آمده که آیین نامه مربوطه باید توسط سه وزارتخانه نفت، صنعت و اقتصاد تهی شده و به صتویب هیئت وزیران برسد؛ این موارد در حالی که آقای زنگنه قانون را قبول ندارد و مصوبه ای که برای قیمت اتان ابلاغ شده نه تنها با این قانون همخوانی ندارد، بلکه بدون اطلاع وزارت صنعت و اقتصاد بوده و حتی شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز از جزئیات آن بی اطلاع بوده است.

وی خاطرنشان کرد: درخواست بخش خصوصی از آقای زنگنه قانون مداری است و ما معتقدیم اگر قانون به درستی اجرایی شود، نتیجه آنرا در سرمایه گذاری برای توسعه صنعت پتروشیمی می بینیم.

میرافضلی افزود: اگر وزیر نفت قانون را قبول ندارد، طی مکاتبه با مجلس شورای اسلامی به اصلاح قانون اقدام کند، نه آنکه قانونی موجود باشد و برخلاف ان عمل شود.

مدیرعامل پتروشیمی جم سود سالانه این مجتمع پتروشیمی را در حال حاضر حدود ۱۷ تا ۱۸ درصد دانست و گفت: این میزان سود حتی از سود بانکی نیز کمتر است و در حالی سودی را متعارف می دانیم که حداقل از سود سیستم بانکی بیشتر باشد.

وی ادامه داد: اگر اکنون بخواهیم یک پتروشیمی جم احداث کنیم، ۲.۵ میلیارد دلار هزینه در بر دارد که با نرخ فعلی خوراک در ایران و مقایسه با نرخ خوراک در کشور های همسایه و رقبای ما، اصلا توجیه اقتصادی ندارد.

میرافضلی با اشاره به قوانین حمایتی صنعت پتروشیمی در کشورهای منطقه گفت: شرکت سابیک عربستان خوراک اتان را با نرخ ۹۶ دلار دریافت میکند، اکنون واحدهای ما باید اتان را با نرخ ۲۲۰ دلار دریافت کنند، با این نرخ خوراک قابلیت رقابت با سابیک وجود ندارد.

وی افزود: سابیک عربستان اوره را ۱۸۰ دلار می فروشد و با دامپینگ در بازار، جایی برای عرضه اوره رقبا باقی نمی گذارد، همچنین با شکستن قیمت پلی اتیلن و عرضه آن با نرخ ۱۰۰۰ دلاری، سهم رقبا را در بازار می گیرد؛ اینها تماماً به جهت دریافت خوراک با نرخ یارانه ای و حمایتی است و شرکت های ایرانی با نرخ فعلی خوراک، هیچ امکانی برای رقابت در منطقه ندارند.

اخبار مرتبط