رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۱۸ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۶
  • کد خبر : ۴۶۲۷
  • مشاهده :  150 بازدید
  • چاپ خبر : سالروز تاسیس قطب انرژی و اقتصادی ایران در کنگان و عسلویه

سالروز تاسیس قطب انرژی و اقتصادی ایران در کنگان و عسلویه

کنگان نیوز: در سی و نهمین جلسه شورای عالی مناطق آزاد کشور، طرح شرکت ملی نفت ایران برای ایجاد یک منطقه ویژه اقتصادی انرژی در نواحی ساحلی منطقه عسلویه و خلیج نایبند تصویب شد.

کنگان نیوز: در سی و نهمین جلسه شورای عالی مناطق آزاد کشور، طرح شرکت ملی نفت ایران برای ایجاد یک منطقه ویژه اقتصادی انرژی در نواحی ساحلی منطقه عسلویه و خلیج نایبند تصویب شد، طرحی که هدف از ایجاد آن، شتاب در روند ساخت پالایشگاه و تاسیسات مربوط به طرح عظیم نفت و گاز در منطقه بود و به روند تامین گاز در کشور سرعت بخشید و توان صادرات گاز و میعانات گازی را افزایش داد و زمینه های لازم را برای جذب سرمایه های داخلی و خارجی فراهم کرد.
منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در حاشیه خلیج فارس و در محدوده ۴۶ هزار هکتاری استان بوشهر قرار گرفته است و شامل مناطق پارس یک (پارس جنوبی) با ۱۴ هزار هکتار شامل شهرستان عسلویه، پارس دو (کنگان) در محدوده ۱۶ هزار هکتاری شهرستان کنگان و پارس سه (پارس شمالی) به گستردگی ۱۶ هزار هکتار از محدوده شهرستان های دیر، دشتی، تنگستان و بوشهر می شود.
استان بوشهر یا همان لیان تاریخی، نخستین محلی است که کاوشگران نفت به محض رسیدن به ایران در محدوده آن به کاوش پرداختند، اما مناسب نبودن تکنولوژی آن روزگار مانع از حصول نتیجه شد و یکصد سال طول کشید تا برای بهره برداری صنعتی از منابع غنی و ارزشمند خدادادی در حاشیه خلیج فارس اقدام شود.
فعالیتـ های اصـلی منطقه شامل تعریف، تصویب (طراحی، اجرا، بهره برداری و نگهداری) ایجاد و احداث زیر ساخت های عمومی مانند راه، راه آهن، بنـدر، فرودگاه، برق، آب و مدیریت است. سازمان منطقه ویژه انرژی اقتصادی پارس دارای شخصیت حقوقی و مستقلی است که سرمایه آن متعلق به دولت و از حیث حقوقی تابع قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران است و در موارد پیش بینی نشده در قانون و اساسنامه، تابع قوانین و مقررات جاری کشور از جمله قانون تجارت.
منطقه پارس جنوبی شامل ۱۶ فاز فرآوری گاز و ۱۵ مجتمع پتروشیمی و نیز صنایع پایین دستی پتروشیمی، صنایع مختلف مرتبط و صنایع نیمه سنگین است. منطقه پارس دو نیز شامل ۸ فاز پالایشگاهی و یک طرح گاز طبیعی مایع شده (LNG) است. منطقه پارس ۳ نیز به منظور پشتیبانی از طرح توسعه برخی میدان های مهم هیدروکربنی اختصاص یافته است. میدان های گازی پارس شمالی، گلشن، فردوسی و فرزاد A و B هم در این حوزه عملیاتی قرار دارند.
سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس، همچنین برای ایجاد زیر ساخت های اساسی، ساخت یک فرودگاه جدید در منطقه عسلویه را ضروری تشخیص داد که در سال ۱۳۸۵ به بهره برداری رسید.

اخبار مرتبط