رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۲۲ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۸
  • کد خبر : ۴۲۱
  • مشاهده :  58 بازدید
  • چاپ خبر : غول‌های نفتی نروژ آماده بازگشت به ایران شدند

غول‌های نفتی نروژ آماده بازگشت به ایران شدند

دور جدید مذاکرات و رایزنی شرکت ملی نفت و سفارت نروژ برای بازگشت شرکت‌های بزرگ نفت و گاز این کشور اروپایی به صنایع نفت و گاز ایران در دوران پساتحریم آغاز شد.

به گزارش کنگان نیوز به نقل از مهر ، استات اویل هیدروی مهمترین شرکت نفتی نروژ بود که تا پیش از اعمال تحریم‌ها در صنایع نفت و گاز ایران فعالیت می کرد.  مشارکت در بخش فراساحلی طرح توسعه فاز ۶ تا ۸ پارس جنوبی و سپس امضای قراردادی به منظور اکتشاف نفت و گاز در خرم آباد از مهمترین همکاری های شرکت ملی نفت ایران و این شرکت نروژی به شمار می‌رود.

در دوران تحریم هم هر چند قرارداد جدیدی بین شرکت نفت و استات اویل هیدرو امضا نشد اما با وجود اعمال تحریم صادرات نفت و میعانات گازی ایران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا، شرکت استات اویل هیدروی نروژ رسما از این تحریم‌ها معاف شده بود.

بر این اساس، ماهانه ۲ تا ۴ محموله گاز مایع فازهای پارس جنوبی از اسکله‌های عسلویه بارگیری و به این شرکت نفت نروژی تحویل داده می‌شد تا در نهایت تسویه حساب کامل بین شرکت ملی نفت ایران و این شرکت نروژی انجام شد.

با این وجود همزمان با احتمال لغو تحریم ها، دور جدید مذاکرات و رایزنی شرکت ملی نفت ایران و سفیر نروژ به منظور بازگشت شرکت‌های بزرگ نفت و گاز این کشور اروپایی به صنایع نفت و گاز ایران در دوران پسا تحریم آغاز شد.

در کنار استات اویل هیدرو، شرکت DNV نروژ هم از دیگر شرکت هایی بوده که سالها در حوزه بهداشت، ایمنی و محیط زیست سکوها و تاسیسات نفتی ایران در حوزه خلیج فارس با ایران همکاری مشترکی داشته است.

بر این اساس بعد از ظهر روز گذشته سه شنبه ۲۱ مهر ماه، آد لیز نورهیم سفیر نروژ در تهران و سعید حافظی مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران درباره چگونگی همکاری شرکت‌های نفتی نروژی در صنایع نفت و گاز ایران در حوزه فلات قاره و به ویژه میادین نفت و گاز ایران در خلیج فارس دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار، آد لیز نورهیم سفیر نروژ در تهران گسترش همکاری‌های دوجانبه با ایران به ‌ویژه در زمینه نفت و گاز در بخش فراساحلی را ضروری دانست و گفت: عزم نروژ به منظور گسترش تعاملات و همکاری در همه زمینه‌ها به‌ ویژه پروژه‌های نفت و گاز ایران جزم است.

این مقام نروژی همچنین تاکید کرد: در شرایط جدید، زمینه حضور شرکت‌های توانمند و سرمایه‌گذاران بزرگ نروژی در ایران فراهم شود.

سعید حافظی مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران هم یادآور شد: با توجه به پیشینه بسیار خوب شرکت‌های نروژی در صنعت نفت دریایی، از این پس، شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران این کشور در صنعت نفت ایران حضور داشته باشند.

در این دیدار، نماینده شرکت Intsok نروژ که در همه زمینه‌های مرتبط با صنعت نفت دریایی در سراسر جهان مشغول فعالیت است هم در این دیدار حضور داشت.

اخبار مرتبط