رفتن به بالا
  • شنبه - ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۵
  • کد خبر : ۴۰۵۴
  • مشاهده :  213 بازدید
  • چاپ خبر : انفجار لوله گاز با یک کشته و سه مصدوم/ علت حادثه نقص فنی

انفجار لوله گاز با یک کشته و سه مصدوم/ علت حادثه نقص فنی

انفجار و آتش‌سوزی در یک خط لوله گاز منجر به کشته شدن یک نفر و سوختگی شدید دست کم سه نفر شده است.

به گزارش کنگان نیوز، بیژن عالی پور در تشریح جزئیات حادثه آتش سوزی در خط لوله انتقال گاز ۴۲ اینچی گناوه، گفت: با بستن منبع تغذیه گاز در منطقه دالان و تخلیه خط در بالادست و پایین دست محل حادثه، آتش خط لوله مهار و با اقدامات فنی نیروهای ایمنی، ساعت ۵ بامداد روز شنبه ۱۶ مرداد به طور کامل خاموش شد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، افزود: با حضور به موقع تیم‌های ایمنی و آتش نشانی از پایگاه های اصلی و فرعی شرکت نفت و گاز گچساران این عملیات با موفقیت و در مدت زمانی کمتر از ۵ ساعت به صورت کامل به اتمام رسید.

این مقام مسئول با اعلام اینکه اطلاع رسانی به شرکت نفت مناطق مرکزی و بستن سریع چاه‌ها و منابع تغذیه گاز در منطقه دالان و همچنین تخلیه فوری خط از گاز را عامل موفقیت این عملیات برشمرد و تصریح کرد: پس از اینکه گاز موجود در دو سوی مقطع آسیب دیده از طریق انشعاب‌های فرعی تخلیه و به مشعل‌های اضطراری انتقال داده شد، آتش رو به کاهش نهاده و مرحله ایمن سازی آغاز و در نهایت از مهار و محو کامل آتش اطمینان حاصل شد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، یادآور شد: در این حادثه به جز خط ۴۲ اینچ انتقال گاز دالان به لخته گیر ۱۲۰۰ گچساران که پس از توپک رانی در حال فشارگیری بوده، هیچ خط دیگری اعم از نفت یا گاز آسیب ندیده است،

وی با بیان اینکه در این حادثه سه تن از همکاران عملیاتی و حراستی شاغل در محل، دچار سوختگی و جراحات ناشی از انفجار شده اند، تاکید کرد: با توجه به انتقال سریع آنان به بیمارستان سوانح و سوختگی گناوه و اقدامات درمانی، بهبود و سلامت کامل این همکاران حاصل شود.

به گزارش مهر، محل این حادثه ۳۰ کیلومتری گناوه و ۱۳۰ کیلومتری بوشهر بوده و تاکنون مسئولان نقص فنی را عامل این حادثه اعلام کرده اند.

خط لوله‌ای که دچار حادثه شده خط لوله ۴۲ اینچ آغادالان- آغاجاری نام دارد که گاز ترش را از عسلویه استان بوشهر به آغاجاری در استان خوزستان منتقل می‌کند.

در کنار خط انتقال گاز آغادالان- آغاجاری، خط اتیلن غرب قرار دارد که اتیلن را از پتروشیمی کاویان در عسلویه استان بوشهر به ۱۲ مجتمع پتروشیمی در غرب کشور منتقل می‌کند و در این حادثه آسیبی ندیده است.

شهرستان گناوه در ۱۲۰ کیلومتری شمال مرکز استان بوشهر واقع شده و تأسیسات و شرکت های نفتی بسیاری در این منطقه وجود دارد.

در این حادثه یکی از مصدومان دچار ۹۰ درصد سوختگی شده، یکی از آنها ۴۵ درصد سوختگی دارد، اما نفر سوم فقط دچار موج انفجار شده که هر سه نفر در بیمارستان سوانح و سوختگی گناوه بستری هستند./ مهر

اخبار مرتبط