در حاشیه تماس ماهیگیر گناوه‎ای از عربستان

با گذشت ۳ هفته بی خبری از پدر و پسر صیاد گناوه ای، خانواده شان از تماس آنها از عربستان خبر داده اند، اما ماههاست از دیگر صیادان بوشهری در بند سعودی ها خبری نیست.

به گزارش کنگان نیوز؛ اواسط تیرماه مسئول تعاونی صیادی گناوه با اشاره به اینکه دو صیاد ذکر شده از زمان بازگشت شان سه روز گذشته و خبری از آنها نیست، گرفتار شدن آنها در تیر رس عربستان را محتمل دانسته بود.

عبدالله یویراتی ضمن تایید تماس این صیادان از عربستان با خانواده شان گفته: کاهش ذخایر آبزیان باعث شده تا صیادان فاصله بیشتری را برای کسب روزی از دریا طی کنند که بعضا به دلیل شرایط جوی یا ناآشنایی با خطوط مرزی گرفتار نیروهای نظامی کشورهای همسایه می شوند که در این بین عربستان به دلیل رابطه خصمانه تر با ایران، برخوردهای سختگیرانه تری با متجاوزان دریایی دارد.

وی افزود: با وجود هشدارها به صیادان خصوصا درباره ممنوعیت صید در حریم هزار متری سکوهای نفتی نظیر فروزان که در مرز مشترک ایران و عربستان است، اما این موارد طی سالهای اخیر افزایش داشته که ضمن غفلت صیادان، ناشی از کمبود آبزیان در صیدگاههای سابق است که آنها را ناچار به طی مسیر بیشتری کرده است.

گزارش «خلیج فارس» می افزاید: البته هنوز از ۴ صیاد جزیره شیف که در ایام نوروز و دو صیاد محله جفره بوشهر که در خردادماه به دام گشتی های سعودی افتادند، خبری در دست نیست و خانواده آنها در بلاتکلیفی عذاب آور به سر می برند.

صیادان مذکور شهروند ایرانی هستند و باید از طریق قوانین ایران حمایت شوند. اگر جرمی مرتکب شده‌اند بر اساس قانون و دادگاه صالح مجازات شده و برخورد فراقانونی و احتمالا انتقام‌گیری سیاسی با آنها نشود./ خلیج فارس

کد خبر:3952 | تاریخ انتشار :2016/07/30 - 2:19 ب.ظ


تبلیغاتتمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به موسسه خبری کنگان نیوز می باشد.
طراحی و پشتیبانی سایت توسط : آبرنگ دیزاین
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی