رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۲۸ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۲
  • کد خبر : ۳۷۳۷
  • مشاهده :  135 بازدید
  • چاپ خبر : کیفیت پایین بنزین در استان بوشهر و کنگان

کیفیت پایین بنزین در استان بوشهر و کنگان

کنگان نیوز، کیفیت نامطلوب بنزین در برخی جایگاههای عرضه سوخت استان بوشهر و شهرستان کنگان با انتقاداتی شدید مواجه شده است.

به گزارش کنگان نیوز ،برخی از شهروندان کنگان و استان مدعی هستند در هفته های گذشته پس از سوختگیری در جایگاه مختلف استان و شهرستان به دلیل خوب کار نکردن خودروهایشان، راهی مرکز معاینه فنی شده اند که آنجا دلیل این موضوع وجود آب در بنزین و آسیب رسیدن به شمع خودرو عنوان گردیده است.

همچنین در گناوه نیز ابهاماتی در این خصوص ایجاد شده، طوری که مدیر مرکز معاینه فنی این شهر گفته: خرابی ناشی از خام سوزی خودروهای گناوه به شکل کاملا معناداری افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: میزان خرابی ها به حدی بوده که فکر می کردیم دستگاههای ما مشکل پیدا کرده، حتی با توجه به اینکه بهترین نوع دستگاهها را در اختیار داریم. با این وجود، هفته گذشته مجددا دستگاهها را کالیبره کردیم و بازهم همان نتایج بدست آمد.

چندی پیش هم شایعه آب در بنزین جایگاههای عرضه سوخت شهرستان دیر و کنگان در فضای مجازی پیچید و علاوه بر آن برخی رانندگان، گزارشاتی به فرمانداری درباره این موضوع و آسیب رسیدن به خودروهایشان ارائه کردند.

اما شرکت پخش فرآورده های نفتی استان با ارسال جوابیه ای به رسانه ها اعلام کرد: طبق کنترل های به عمل آمده از سوی کارشناسان کنترل کیفیت فرآورده های نفتی از مجاری عرضه ناحیه دیر، وجود آب در مخازن و خطوط لوله جایگاه در آزمایشات مربوطه منفی بوده و ادعای مذکور مورد تائید شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی نمی باشد.

صف طولانی خودورها در تعمیرگاه

در این بین یکی از تعمیرکاران دیری هم با اشاره به افزایش موارد خرابی شمع خودروها طی هفته اخیر گفت: بعد از ۱۲ سال تجربه کار تنظیم موتور، آن‌هم به صورت تخصصی، اولین بار است که با حجم انبوه خرابی خودروها آن هم بر اثر سوخت بی‌کیفیت مواجه می شوم.

خبرگزاری مهر که در این خصوص گزارشی منتشر کرده، آورده: چند نفر از زیان دیدگان بنزین بی‌کیفیت نیز گفته اند تاکنون هیچ کس برای رسیدگی به این مشکل سراغمان نیامده است.

افشاگری مسئول انجمن صنفی جایگاهداران استان در مورد کیفیت بنزینهای استان!

در شرایطی که شرکت پخش فرآورده های نفتی بر استاندارد بودن این بنزین اصرار دارد، رییس اتحادیه جایگاه داران سوخت استان بوشهر هم به معترضان وضعیت بنزین پیوست.

محمد نورافکن طی پیامی در فضای مجازی نوشته: در چند روز اخیر شاهد عرضه بنزین بی‌کیفیت به استان و شاهد خسارت قابل توجهی به وسایل نقلیه به استانی های عزیزمان بودیم.این روند بیش از یکسال است که در کشور احساس شده و مسئولین دیگر استان‌ها اصلا اجازه عرضه سوخت بی‌کیفیت به استانشان را نمی دهند‌ و اکثرا استان‌ها سوخت با کیفیت و به اصطلاح یورو ۴ عرضه می‌شود، اما تعدادی قلیلی از استان‌ها هنوز از بنزینهای پتروشیمی و دارای حداقل استاندارد استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: این بنزین‌ها علاوه بر ضرر و زیان به محیط زیست و خودرو‌ها و دیگر وسایل نقلیه، جایگاههای عرضه سوخت را نیز در آستانه ورشکستگی و تعطیلی کشانده است.در این قضیه شرکت نفت مدعی است که بنزین دارای استاندارد است ولی بحث مثل قسم حضرت عباس و دم خروس شده است!

وی خطاب به مدیر شرکت پخش فرآورده های نفتی استان نوشته: آقای مرادی شاید به کمک نیاز داشته باشد، چون تصمیم اینکه چطور با مردم هر استانی برخورد کنند با تهران است، حتی اخیرا به خوزستان هم سوخت با کیفیت داده می شود. در پایان جا دارد نمایندگان و مسئولین استان در سطح کلان چاره‌ای بیاندیشند.

شرکت نفت: اظهارات مدیر جایگاهداران فرافکنی است

در همین خصوص تلاش کردیم پاسخ شرکت توزیع و پخش فرآورده های نفتی استان را درباره انتقاد رییس اتحادیه جایگاه داران سوخت جویا شویم، اما مدیر روابط عمومی این شرکت در پاسخ به تماس خبرنگار ما و پس از شنیدن پیام نورافکن گفت: بنویسید اظهارات ایشان کذب و فرافکنی است.

وقتی از ییوکی خواستیم تا در این خصوص توضیحات فنی ارائه کند، گفت: فردا توضیحات تکمیلی را برای شما ارسال می کنم.

استاندارد: ما کمیت بنزین را بررسی می کنیم

این ماجرا را از اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی بوشهر هم جویا شدیم که مدیر روابط عمومی آن اظهار داشت: این سازمان بر روی کمیت بنزین عرضه شده نظارت دارد نه کیفیت.

مجید بحرینی افزود: در جایگاههای عرضه بنزین سالانه دو مرحله بازرسی از نازل های سوخت داریم و در صورت مشاهده مشکل ناشی از کمیت بنزین عرضه شده با آنچه در اختیار خودروها قرار می گیرد، دستگاه تا زمان کالیبراسیون و اصلاح فرآیند،طز از مدار خارج می شود.

محیط زیست: تاکنون بنزین بوشهر را آزمایش نکرده ایم

در خصوص نگرانی پیرامون آلایندگی بنزین های موجود در بوشهر به سراغ مدیرکل محیط زیست استان هم رفتیم.

حسین دلشب ادامه داد: تاکنون آلودگی ناشی از بنزین در بوشهر به گونه ای نبوده که نیاز به ورود محیط زیست و آزمایش بنزین عرضه شده باشد یا گزارشی در این خصوص دریافت نکرده ایم.

وی در پایان گفت: البته طی یکی، دو هفته اخیر گلایه هایی درباره کیفیت بنزین استان به گوش بنده هم رسیده و با توجه به تماس شما، فردا بنزین عرضه شده در استان را در آزمایشگاه مرجع در شیراز بررسی خواهیم کرد.

بوشهر در انتظار بنزین یورو ۴

کیفیت بهتر بنزین یورو ۴ و ضرر کمتر برای محیط‌زیست موضوعی اثبات‌شده است، اما این نوع بنزین با گذشته ۳ سال از عرضه در کشور، هنوز به بوشهر نرسیده است.

براساس آخرین گزارش شرکت پخش فرآورده های نفتی، بنزین یورو ۴ در تهران، اراک، کرج، اصفهان، شیراز، اهواز و مشهد، بندرعباس، یزد و کرمان در حال عرضه است، اما هنوز برنامه مشخصی برای ارائه آن در بوشهر اعلام نشده است.

در سال ۸۸ که دولت سابق با توجیه تحریم ها، به سراغ تولید بنزین در پتروشیمی ها رفت، (آن هم با وجود هشدار کارشناسان درباره مخاطرات چنین اقدامی و سوددهی بیشتر پتروشیمی ها در صورت فعالیت در مسیر اصلی)، باز مثل بسیاری از اقدامات آن دولت با چشم پوشی از نظرات کارشناسی، اجرایی شد.

توزیع این بنزین در کشور خصوصا کلانشهرها به دلیل آلودگی و زمزمه سرطان زا بودن آن اعتراضات کارشناسان را در پی داشت تا اینکه دولت یازدهم در آغاز کار، جایگزینی بنزین یورو ۴ بجای آن را در دستور کار قرار داد.

اکنون به نظر می رسد با توجه به ممنوعیت توزیع این فرآورده در تهران و سایر کلان شهرها، اگر تولید این محصول در حال حاضر نیز انجام پذیرد، قطعاٌ بهترین جا برای عرضه آن شهرهای کوچک و استان هایی است که کمترین حساسیت را نسبت به مسئله آلایندگی، بیماری زا بودن و سایر فاکتورهای مضر پس از توزیع و مصرف آن دارند و چه جایی بهتر از استان بوشهر و جاهایی مانند آن که در این مواقع موضع انفعالی دارند.

۲ پرسش از مسئولان استان و کنگان

حساسیت این موضوع می طلبد که حداقل به خاطر اطمینان خاطر از ایمن بودن بخارات موجود در جایگاه های عرضه برای متصدیان مشغول در آن ها و اهالی استان تمهیداتی پیشگیرانه اندیشیده شود. ضمن اینکه مسئولان مربوطه به صورت شفاف پاسخ دهند:

۱- واقعاٌ چه نوع بنزینی در استان بوشهر مورد استفاده قرار می گیرد؟
۲- در صورت استفاده از بنزین پتروشیمی در استان و کنگان ، آیا این نوع رفتار، ظلم مضاعف به مردمی نیست که در کوله بار مشکلات خود ریزگردها و بی آبی و بسیاری دیگر از سختی ها را نیز به دوش می کشند؟

ضرورت پیگیری نمایندگان استان و کنگان

به هر روی در روزهای اخیر خبرهای متعددی از کیفیت بد بنزین در شهرهای استان به گوش می رسد و شایسته است با توجه به ابعاد و حساسیت این موضوع، نمایندگان مجلس خصوصا خدری و الماسی دو عضو کمیسیون تخصصی انرژی و استاندار به چنین ماجرایی ورود موثری داشته باشند./ خلیج فارس

اخبار مرتبط