رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۱۴ تیر ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۲
  • کد خبر : ۳۴۵۲
  • مشاهده :  54 بازدید
  • چاپ خبر : میزان زکات فطره در کنگان اعلام شد / نماز عید فطر ساعت ۷ و ۲۰ دقیقه صبح مصلای کنگان

میزان زکات فطره در کنگان اعلام شد / نماز عید فطر ساعت ۷ و ۲۰ دقیقه صبح مصلای کنگان

دفتر امام جمعه شهرستان کنگان پس از بررسی های متعدد توسط افراد خبره و مورد و ثوق و بر اساس (قوت غالب شهر) قیمت گندم و برنج در بازار مسلمین میزان ریالی زکات فطره در کنگان و بنک را اعلام کرد.

به گزارش کنگان نیوز، دفتر امام جمعه کنگان میزان زکات فطره شهر کنگان را اعلام کرد

دفتر امام جمعه شهرستان کنگان پس از بررسی های متعدد توسط افراد خبره و مورد و ثوق و بر اساس (قوت غالب شهر) قیمت گندم و برنج در بازار مسلمین میزان ریالی زکات فطره در کنگان و بنک را اعلام کرد.

 * فطریه عبارت است از سه کیلو گندم یا خرما یا کشمش یا برنج و مانند اینها و یا پول یکی از اینها که برای امسال (۱۳۹۵) در شهرهای کنگان و بنک بر اساس قیمت گندم به ازای هر نفر معادل ۴۸۰۰ تومان است.

همچنین افرادی که می‌خواهند بر اساس قیمت برنج پرداخت نمایند بهتر است حداقل ۱۲۰۰۰ تومان در نظر بگیرند.

** افرادی که می خواهند از مالی که خمس به آن تعلق گرفته ولی خمس آن را پرداخت نکرده اند ، فطریه خود را بپردازند بایستی ابتدا خمس آن را پرداخت سپس از پول طیب و طاهر باقیمانده زکات فطره را بپردازند.

بنابراین این افراد بایستی بر مبنای پول:

گندم ۶۰۰۰ تومان ( به ازای هر نفر )

برنج ۱۵۰۰۰ تومان (به ازای هر نفر)

را ابتدا جدا کرده ، یک پنجم را بعنوان خمس به مرجع تقلید خود و یا نمایندگان مراجع پرداخت سپس از پول باقیمانده که اصطلاحا طیب و طاهر است فطریه را بپردازند.

 ** زمان وجوب زکات فطره از غروب شب عید فطر است و مراجع تقلید تأخیر پرداخت آن را بعد از نمازعید جایز نمی‌دانند، اما اگر کسی نماز عید را نخواند ،  باید فطریه را تا ظهر عید پرداخت کند.

 ولی اگر دسترسى به فقیر ندارد ، مى‌تواند مقدارى از مال خود را به نیت فطره جدا کرده و براى مستحقى که در نظر دارد یا براى هر مستحقی کنار بگذارد و باید هر وقت که آن را مى‌دهد نیت فطره کند.

اما اگر موقعى که دادن زکات فطره واجب است ،  فطره را ندهد و کنار هم نگذارد ، احتیاط واجب آن است که بعداً بدون اینکه نیّت ادا و قضا کند (به قصد قربت) فطره را بدهد.

* زکات فطره عام تنها به فقرای عام می رسد و تنها سادات می توانند زکات فطره خود را به سادات فقیر بپردازند

** افراد می توانند سه کیلوگرم گندم – برنج – جو – خرما -کشمش و امثال اینها را به عنوان زکات فطره به فقیر بدهند

** نماز عید فطر صبح ساعت  7 و ۲۰ دقیقه صبح درمصلای کنگان به امامت حجت الاسلام محمود محمودی اقامه خواهد شد.

اخبار مرتبط