رفتن به بالا
  • پنجشنبه - ۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۵
  • کد خبر : ۳۲۸۹
  • مشاهده :  62 بازدید
  • چاپ خبر : ۷۵هزار دختر بی‌جهیزیه و کمیته امداد در شٌک حقوق‌های چندصدمیلیونی!

۷۵هزار دختر بی‌جهیزیه و کمیته امداد در شٌک حقوق‌های چندصدمیلیونی!

این در حالی است که جهیزیه‌هایی که این دختران جوان را راهی خانه بخت می‌کند جهیزیه‌های چند صد میلیونی از برندهای معروف نیست بلکه بنا به تأکید نوروزی به طور متوسط ۳ تا ۴ میلیون تومان کمک بلاعوض برای تأمین جهیزیه در اختیار این دختران جوان قرار می‌گیرد.

به گزارش کنگان نیوز به نقل از سوک ؛ در شرایطی که فیش‌های حقوقی نجومی مدیران دولتی یکی پس از دیگری منتشر شده و فضای جامعه را بابت به تصویر کشیدن شکاف طبقاتی ناشی از برخی بی‌تدبیری‌ها ملتهب کرده است، ‌مدیر کل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد از چشم انتظاری ۷۵ هزار دختر جوان عقد کرده در صف جهیزیه برای شروع زندگی مشترکشان خبر می‌دهد.

 این در حالی است که جهیزیه‌هایی که این دختران جوان را راهی خانه بخت می‌کند جهیزیه‌های چند صد میلیونی از برندهای معروف نیست بلکه بنا به تأکید نوروزی به طور متوسط ۳ تا ۴ میلیون تومان کمک بلاعوض برای تأمین جهیزیه در اختیار این دختران جوان قرار می‌گیرد.

فیش‌های حقوقی نجومی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد واقعیت‌های تازه‌ای از آنچه در جامعه در حال رخ دادن است را به تصویر کشید. آن هم در شرایطی که عدالت اجتماعی، ‌رفع تبعیض و حمایت از محرومان و پابرهنه‌ها یکی از اهداف اصلی انقلاب اسلامی ایران بوده و هست.

با وجود این اما تغییر در ساختارهای اجتماعی و سیاسی جامعه در کنار نفوذ فکری و فرهنگی و تغییر در سبک زندگی مردم موجب شد تا برخی از مدیران و سیاست‌گذاران از ارزش‌های اصیل و ناب انقلابی فاصله بگیرند و در حالی که برخی از مدیران دولتی حقوق‌های ۲۰۰ -۳۰۰ میلیونی می‌گیرند یا پزشکانی هستند که بالای ۱۰۰ میلیون تومان کارانه می‌گیرند، جوانانی هم وجود دارند که چرخ کل زندگی‌شان لنگ مبالغی کمتر از ۱۰ میلیون تومان است. درست مانند ۷۵ هزار دختر عقد کرده‌ای که بنا به تأکید مدیر کل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد برای آغاز زندگی مشترکشان منتظر دریافت جهیزیه هستند و به طور متوسط ۳ تا ۴ میلیون تومان کمک بلاعوض به آنها بابت دریافت جهیزیه می‌شود تا با حداقل‌های ممکن به خانه بخت بروند.
 
وام ۱۵۰ نفر در جیب ۵ نفر

سریال انتشار فیش‌های حقوقی نجومی همچنان ادامه دارد. با انتشار نخستین فیش‌های حقوقی مربوط به مدیران بیمه مرکزی صدای خیلی‌ها در آمد و حتی محمد ابراهیم امین، رئیس کل این بیمه استعفا داد. در ادامه اما با انتشار فیش‌های حقوقی نجومی جدیدتر انگار ماجرا برای خود مدیران هم عادی شده باشد نه کسی عذرخواهی کرد و نه شاهد استعفایی بودیم.

تنها اقدام دولت در این حوزه درخواست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور برای تشکیل کمیته‎ای سه نفره برای رسیدگی و تطبیق دریافتی مدیران دولتی با قوانین و مقررات بود. وی ‌از کمیته مذکور خواست در اسرع وقت با بررسی دقیق فهرست‌های دریافت شده از دستگاه‌ها، موارد تخلف در پرداخت‌های صورت گرفته را برای اقدامات بعدی به وی گزارش کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور نیز در مورد برخورد دستگاه قضا در موضوع فیش‌های حقوقی کلان گفت: همان‌گونه که رئیس‌جمهور گفته ما منتظریم تا ببینیم چند نفر از مدیرانی که با اسناد و مدارک تخلفشان ثابت می‌شود، عزل می‌شوند.

سخنگوی قوه هم از ارائه گزارش مقدماتی سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با فیش‌های حقوقی غیرمتعارف ظرف یکی دو هفته آینده خبر داد. به گفته حجت الاسلام محسنی اژه‌ای هزینه ۳۰۰ میلیونی اعطای وام به پنج نفر از اعضای یک صندوق، معادل اعطای وام ازدواج ۱۰ میلیونی به ۱۵۰ نفر است، این خلاف عدل و عدالت اجتماعی است.

در این زمینه قدم اول را باید دولت بردارد و اگر نیاز به اصلاح قانون است این امر صورت گیرد.  با تمام این حرف‌ها اما زندگی بسیاری از اقشار جامعه ما به سختی می‌گذرد و درصد بالایی از مردم زیر خط فقر اعلام شده درآمد دارند و در حالی که برخی مدیران حتی برای اوقات فراغت فرزندانشان حقوق می‌گیرند‌! کم نیستند افرادی که برای تأمین حداقل‌ها مشکل دارند.

درست مانند این ۷۵ هزار دختر جوان عقد کرده‌ای که در صف دریافت کمک‌های ۳-۴ میلیونی جهیزیه هستند تا زندگی خود را شروع کنند. مدیر کل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد می‌گوید: ما منابع مالی برای تأمین جهیزیه دختران کم داریم. البته در حال حاضر اعتبارات مربوط به این کار هم از بابت کمک‌های دولتی و مردمی دو برابر شده است به گونه‌ای که در سال جاری در مجموع منابع دولتی و مردمی ۱۶۰ میلیارد تومان بابت تأمین جهیزیه دختران عقد کرده کمیته امداد امام خمینی(ره) صرف می‌کنیم. البته در حال حاضر ۷۵ هزار نفر از آنان در نوبت دریافت جهیزیه هستند.

 به گفته نوروزی کمیته امداد یک میلیون و ۷۵۰ هزار خانوار را به طور مستمر تحت پوشش قرار داده است که در مجموع چهار میلیون نفر می‌شوند. حدود ۵۰۰ هزار دختر تحت پوشش کمیته امداد در شرف ازدواج قرار می‌گیرند که سالانه ۱۰ تا ۱۵ درصد از آنان ازدواج می‌کنند. مدیر کل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد امام خمینی(ره) با بیان اینکه سال گذشته ۹۰ هزار جهیزیه ارائه شد گفت: با این وجود هنوز دختران عقد کرده‌ای در نوبت دریافت جهیزیه هستند.
 
وال استریت ایرانی با دوری از اخلاق اسلامی

۷۵ هزار دختر جوانی که جهیزیه ندارند،۱۱ ‌میلیون بیکار، ‌خانواده‌هایی که بابت هزینه‌های کمر شکن درمان زیر خط فقر می‌روند و رهبر انقلاب در برابر چنین پدیده‌هایی اظهار شرمندگی می‌کنند.

این در حالی است که بنا به تأکید حضرت آیت الله خامنه‌ای برای دستیابی به ایرانی مقتدر، عزتمند، مستقل، متدین، ثروتمند و برخوردار از عدالت و دارای حکومتی مردمی، پاک، جهادگر، دلسوز و پرهیزگار، باید دانشگاه‌ها آراسته به این شاخص‌ها باشند و نسل جوان را معتقد و مؤمن به این عناصر تربیت کنند در غیر‌این‌صورت ایرانی وابسته، از لحاظ فرهنگی رها شده، مبتلا به گسست‌های اجتماعی، قومی، مذهبی، سیاسی و دارای حاکمیت اشرافی را شاهد خواهیم بود؛ کشوری با قله‌های ثروت در کنار دره‌های بدبختی و نابسامانی و محرومیت که همه اقشار جامعه از رفاه برخوردار نخواهند بود و کشور، در واقع وال‌استریت ایرانی خواهد بود.  

حالا ظاهراً نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح یک فوریتی تدوین کرده‌اند که براساس آن ضمن تعیین سقف پرداختی ۱۰ میلیون برای حقوق‌ها، بر لزوم استرداد حقوق‌های نجومی به خزانه و افزایش حقوق کمتر از یک‌ونیم میلیون تومان تأکید شده است. اما چنانچه نظارت لازم وجود نداشته باشد همیشه راهی برای دور زدن قانون وجود دارد.

اخبار مرتبط