رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۰
  • کد خبر : ۲۷۶۵
  • مشاهده :  53 بازدید
  • چاپ خبر : حذف «ته‌لنجی» مصداق بی‌تدبیری است/ لزوم توجه به معیشت ساحل‌نشینان

حذف «ته‌لنجی» مصداق بی‌تدبیری است/ لزوم توجه به معیشت ساحل‌نشینان

منتخب مردم شهرستان‌های عسلویه، جم، کنگان و دیر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم توجه ویژه به معیشت ساحل‌نشینان، گفت: صراحتا می‌گویم که حذف «ته لنجی» مصداق بی‌تدبیری است.

به گزارش کنگان نیوز، سکینه الماسی در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه اشتغال صدها هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم با کالای همراه ملوان موسوم به «ته لنجی» گره خورده است گفت: با ساماندهی ته لنجی موافقم اما با حذف آن به این شکل قطعا مخالفم.

وی با بیان اینکه تصمیم‌گیری در مورد موضوعات اینچنینی را نمی‌توان صرفا بر اساس برخی آمار و ارقام سازمانی انجام داد، بخشنامه حذف لنجی را مصداقی از مدیریت بخشی‌نگر دانست.

الماسی تصریح کرد: موضوعی با این درجه از اهمیت دارای جنبه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است و قاعدتا در خود استان‌ها باید در مورد آن تصمیم‌گیری شود.

وی افزود: به لحاظ حقوقی نیز ته لنجی را می‌توان «حق مکتسبه» مردم ساحل نشینی دانست که سال‌هاست از همین طریق امرار معاش می‌کنند و هر تصمیم نادرستی در این باره می‌تواند زندگی مردم را دچار مشکل کند و صراحتا می‌گویم که مصداق بی‌تدبیری است.

منتخب دیر، کنگان، جم و عسلویه در استان بوشهر با بیان اینکه موضوع حذف ته لنجی را با تعدادی از دیگر منتخبان استان‌های بوشهر، خوزستان و هرمزگان نیز در میان گذاشته‌ام تاکید کرد: نظر همه منتخبان مردم، در این زمینه مشترک است و امیدواریم به‌زودی این مشکل که باعث دغدغه مردم ساحل نشین است رفع شود.

سکینه الماسی تصریح کرد: در شرایطی که اقتصاد سنتی مردم حوزه انتخابیه‌ام که کشاورزی، صیادی و دریانوردی بوده به واسطه حضور صنعت، و آلودگی‌های زیست‌محیطی آن تحت الشعاع قرار گرفته، بیکار کردن مردم در سالی که دولت بیشترین نیاز به اشتغال زایی دارد را اقدامی نادرست می‌دانم.

به گزارش خبرنگار ما ، کالای ته لنجی یا ملوانی کالایی است که صاحبان لنج و خدمه مجاز به واردات آن هستند.

به اعتقاد بازاریان و لنج داران و فعالان تجاری و بازرگانی، ته‌لنجی یک حق مسلم برای ملوانان و لنج‌داران است و در بهبود وضعیت بازار نیز نقشی مهم و اساسی دارد و حذف آن، معیشت بسیاری از خانواده‌ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

محدودیت ورود کالای همراه ملوان در پی نامه رئیس گمرک ایران در روزهای پایانی سال گذشته به رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور در بنادر جنوبی کشور به‌ویژه استان بوشهر اجرایی شده است.

از زمان اجرای این دستورالعمل فعالیت شناورها به کشورهای حوزه خلیج فارس کاهش یافته است و در بازار نیز شاهد افزایش قیمت برخی از اجناس هستیم.

بر اساس دستورالعمل گمرک ایران به استانداران و گمرکات استان‌ها، لنج‌داران اجازه حمل هیچ کالای همراه ملوان را نداشته و از آنها در این زمینه تعهد گرفته می‌شود./ مهر

اخبار مرتبط