رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۱
  • کد خبر : ۲۳۵۴
  • مشاهده :  101 بازدید
  • چاپ خبر : این گورهای شگفت انگیز در سیراف + تصاویر

این گورهای شگفت انگیز در سیراف + تصاویر

بندر قدیمی سیراف (طاهری) در استان بوشهر، یکی بنادر قدیمی ایران است که زمانی رونق اقتصادی فراوانی داشته است. اما زلزله ای سرنوشت دیگری برای این بندر رقم می زند.

کنگان نیوز، بندر قدیمی سیراف (طاهری) در استان بوشهر، یکی بنادر قدیمی ایران است که زمانی رونق اقتصادی فراوانی داشته است. اما زلزله ای سرنوشت دیگری برای این بندر رقم می زند.

به گزارش کنگان نیوز؛ ایران کشوری جذابیت های توریستی ، میراث فرهنگی و باستانی زیادی دارد. یکی از این آثار تاریخی سیراف نام دارد که در بخش مرکزی شهرستان کنگان در استان بوشهر در جنوب ایران واقع است.

سیراف شهری باستانی واقع در بخش مرکزی شهرستان کنگان در استان بوشهر یکی از آثار تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است. این شهر ساحی همچنین یکی از قدیمی ترین بنادر ایران که معماری خاص دارد و زمانی رونق فراوانی داشته است.

در منطقه دامنه کوه های شمالی سیراف، حوضچه های آب باران قرار داشت که روی کوه های مشرف بر دریا و شهر برای استفاده از آب باران و جمع آوری آب ها ساخته شده بود و به منظور برداشت آب در پائین دست، چاه های متعددی حفره شده بوده است.

تامین آب از طریق باران تنها راه حل و مهم ترین راه برای این منطقه کم آب بود. با ایجاد مخازن چهار گوش آب های باران را جمع آوری می کردند و این چاه ها با شیب هایی که داشتند بعد از پر شدن از آب، بلا فاصله به حوضچه های پایین دست می رفت.

در ابتدا این چاه ها به منظور جمع آوری آب ساخته شده بود. اما زمین لرزه مرگبار سال ۳۶۷ هجری قمری مدفون شدن کامل این بندر را در پی داشت. این زمین لرزه تلفات زیادی داشت. به همین دلیل از این دخمه ها به عنوان گور استفاده شد. پیدا شدن استخوان و آثار مردگان درون برخی از این حوضچه‌ها نه تنها منکر سیستم استحصال و ذخیره آب نیست، بلکه با دقت بر گورهای یافته شده و وجود لایه‌ای از قشر نفوذ ناپذیر ساروج درون حوضچه‌های استفاده شده به عنوان قبر، به نکاتی موید روش تأمین آب در شهر باستانی سیراف پی برده می‌شود.

درباره‎ این گورستان ‏ها دیدگاه ‏های مختلفی وجود دارد. رضا طاهری در کتاب از مروارید تا نفت در ذکر گورستان سنگی سیراف می نوسد: «شاید بهتر است از سیراف خارج شویم و به روستای تیس در چابهار نگاهی کنیم، گورستان‎های دقیقاً به همین شکل و ساختمان، گورستانِ جن که بلوچ‌ها به آن «جن سنط» می‌گویند و قدمت آن را حداقل بیش از دو هزار سال می‎دانند.»

۱۳۵۴۳۴۵۳

 

۹۵۴۸۷۸۲۵

 

۵۷۱۱۸۵۱۴۴۵_۲۸۱e9c8e95

اخبار مرتبط