رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۵
  • کد خبر : ۲۱۵۴
  • مشاهده :  35 بازدید
  • چاپ خبر : کدام کاندیداها گزینه اصلاح‌‎طلبان در چهار حوزه انتخابیه استان می‌شوند؟

کدام کاندیداها گزینه اصلاح‌‎طلبان در چهار حوزه انتخابیه استان می‌شوند؟

از فردا تبلیغات کاندیداهای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی استارت می خورد و در این بین چشم بسیاری به لیست مورد حمایت اصلاح طلبان می باشد، لسیتی که با اعلام آخرین مرحله تاییدصلاحیت ها از سوی شورای نگهبان، در تهران نهایی شد و به تدریج در استان ها هم اعلام می شود.

به گزارش کنگان نیوز به نقل از پاری خلیج: در این دوره از انتخابات، ردصلاحیت های گسترده ای که رقم خورده، دست اصلاح طلبان و حامیان دولت را از گزینه های درجه اول و حتی دوم خود در چهار حوزه انتخابیه استان بوشهر خالی کرده است، با این حال تجربه سیاسی نشان داده قهر با صندوق رای، بازی در زمین جریان اقتدارگرایی است که پیروزی اش را مدیون همین وضعیت می داند و هنرش گل زدن به دروازه حالی است!


پوستر رسمی ائتلاف اصلاح طلبان

۸۰۵۳۳۳ESLAJ-14O

ضمن اینکه افکار عمومی به سنگ اندازی های نمایندگان تندروی مجلس کنونی در مسیر دولت یازدهم خصوصا تلاش برای زمین زدن «برجام» آگاهند، نمایندگانی که در دولت احمدی نژاد در برابر اختلاس ها و حجم بزرگی از تخلفات روزه سکوت گرفته بودند و بیم آن می رود که حضور دوباره اقلیتی که فقط صدای بلندی دارند، مشکلات دولت تدبیر و امید در راه دستیابی به اهداف و وعده هایی که داده را بیشتر کند.

برهمین اساس، هرچند گزینه های اصلی اصلاح طلبان در اکثر حوزه های انتخابیه کشور به تیغ شورای نگهبان گرفتار شده و از رقابت بازماندند، ولی برای آنکه مانع حضور بی دردسر تندروها شوند، تلاش دارند از میان گزینه های تاییدصلاحیت شده افرادی که نزدیکی بیشتری به طیف اعتدال و اصلاح دارند را برگزیده و از هواداران این تفکر درخواست حضور پای صندوق های رای و حمایت از این کاندیداها را داشته باشند.

در این چارچوب، نشست های مشترک ائتلاف اصلاح طلبان و شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان بوشهر از هفته های گذشته برای اجماع بر سر کاندیدایی مقبول و حمایت از وی برگزار شده است.

گفته می شود نهایتا ظرف امشب تا فردا پرونده کاندیداهای مورد حمایت این طیف در استان قطعی شده و به تهران معرفی می شوند تا در لیست شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان به ریاست دکتر عارف قرار بگیرند.

به همین انگیزه، «خلیج فارس» نگاهی به آخرین شرایط اصلاح طلبان در چهار حوزه انتخابیه استان بوشهر دارد:

بوشهر؛ شانس حمایت میان موسوی و خدری است

در حوزه انتخابیه بوشهر، گناوه و دیلم، دو گروه “ائتلاف اصلاح طلبان” و “شورای هماهنگی جبهه اصلاحات” نشست های مشترکی را برگزار کرده و برخی از کاندیداهای تاییدصلاحیت شده نیز برای حضور در این جمع و اعلام مواضع خود اعلام آمادگی کرده اند.

گفته می شود تاکنون حجت الاسلام عبدالحمید خدری، دکتر سیدکریم موسوی، دکتر حمید شاهبندرزاده، حمیده کللی، ناصر قاسمی، زهرا عرفان، ضرغام حیدریه و فرهاد سرخوش پور با درخواست خودشان در این جمع حضور یافته و به تشریح دیدگاهها، مواضع و برنامه های شان پرداخته اند.

گویا قرار است امروز درباره کاندیدای موردحمایت اصلاح طلبان در این حوزه انتخابیه تصمیم گیری شود.

در این بین شانس حمایت اصلاح طلبان از عبدالحمید خدری که به مصدر قضاوت در دادگستری اشتغال دارد و دکتر سید کریم موسوی که پزشک می باشد، بیش از گزینه های دیگر است.

با توجه به گناوه ای بودن دو چهره موردنظر و اینکه در انتخابات دوره گذشته آنها نفر دوم (موسوی) و چهارم (خدری) انتخابات شدند، به نظر می رسد اصلاح طلبان به این راهبرد رسیده اند که اگر از کاندیدایی که شانس رای آوری در شمال استان داشته حمایت کنند و بتوانند با حمایت های بعدی رای وی در مرکز استان را شارژ نمایند، موثرتر از این است که سراغ گزینه ای بروند که شاید در مرکز استان شانس رای بالاتری دارد.

باید منتظر ماند و دید خروجی اصلاح طلبان برای حوزه انتخابیه بوشهر، گناوه و دیلم کدام چهره می باشد تا در برابر نماینده کنونی به عنوان گزینه اصولگرایان قرار بگیرد.

دشتستان؛ از انتخاب سعادت تا تردید اسکندری

حوزه انتخابیه دشتستان هرچند برخلاف سه حوزه دیگر استان تنها شامل یک شهرستان می باشد، اما بخش های پراکنده و متکثر آن باعث شده تا رقابت و جذب رای برای هر کاندیدایی دشواری های خاص خود را داشته باشد.

اصلاح طلبان دشتستان زودتر از سه حوزه انتخابیه دیگر در خصوص کاندیدای موردحمایت خود به جمع بندی رسیده و طی نشستی که توسط “مجمع اصلاح طلبان” در روز جمعه گذشته برگزار گردید، محمدباقر سعادت رییس ستاد انتخاباتی دکتر روحانی در سال ۹۲ در استان را به عنوان گزینه مورد اجماع این طیف معرفی نمودند.

با این حال، غلامرضا اسکندری دیگر کاندیدای تاییدصلاحیت شده که با جمع اصلاح طلبان دشتستان همراه بوده و حوزه انتخابیه اش را از تهران به این شهرستان جابجا کرد، اما کاندیدای نهایی نشد، هنوز در تردید به سر می برد و رسما انصراف خود را به فرمانداری ارائه نکرده است.

او البته تاکید دارد: «گرچه تاکنون رسماً انصراف نداده ام ولی پای امضاء خود ذیل میثاق نامه اصلاح طلبان ایستاده ام و به رای نهایی مجمع اصلاح طلبان و شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان کشور تمکین خواهم کرد.»

برخی هواداران اسکندری عقیده دارند وی منتظر اتفاقات روزهای آینده است تا برآورد دقیق تری از پایگاه رای خود و نیز اعلام نظر نهایی شورای اصلاح طلبان کشور درباره کاندیدای دشتستان داشته باشد و آنگاه رسما تصمیم به کناره گیری بگیرد.

جنوب استان؛ چالش بر سر شانس رای آوری است

در حوزه انتخابیه جنوب استان بوشهر با چهار شهرستان دیر، کنگان، جم و عسلویه نیز گزینه اصلی اصلاح طلبان که مجید حسینی کنگانی بود، با وجود تاییدصلاحیت از سوی هیات اجرایی، ولی توسط شورای نگهبان از رقابت کنار گذاشته شد.

براین اساس، از میان کاندیداهای تاییدصلاحیت شده، دو گزینه به تفکر اصلاح و اعتدال نزدیک هستند که شامل حسین بردستانی از مدیران دیری شاغل در پالایشگاه گاز پارس جنوبی و سکینه الماسی متولد شهرستان جم است که در دوره قبل توانست با حدود ۲۲ هزار رای نفر دوم انتخابات شود.

در این حوزه، اختلاف نظر بر سر چیزی به نام “پایگاه اجتماعی و ظرفیت رای آوری” است.

در شرایطی که مجمع اصلاح طلبان جنوب استان جمعه پیش اعلام کردند که بر سر حسین بردستانی به اجماع رسیده اند و از وی در انتخابات ۷ اسفند حمایت می کنند، اما برخی اصلاح طلبان نزدیک به سکینه الماسی معتقدند با توجه به شناختی که اهالی این منطقه به واسطه انتخابات گذشته از کاندیدای شان پیدا کرده اند، الماسی هم ظرفیت رای آوری بیشتری دارد، هم نگاه نزدیکی به اصلاحات دارد.

آنها معتقدند: با توجه به اینکه در مرکز کشور نیز شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان به ریاست دکتر عارف تنها برند اصلاح طلبی را برای تنظیم لیست ملاک قرار نداده و شاهدیم اصولگرایان معتدل و نزدیک به اصلاحات نظیر علی مطهری و کاظم جلالی از نزدیکان لاریجانی هم در این لیست می باشند، امکان تکرار همین تجربه برای اصلاح طلبان جنوب استان هم با الماسی وجود دارد تا نتیجه آن پیروزی بر کاندیدای جبهه پایداری باشد.

حوزه دشتی و تنگستان؛ کاندیدای اصولگرایان بدون رقیب جدی؟

ملتهب ترین حوزه انتخابیه برای اصلاح طلبان، دشتی و تنگستان است که کاندیدای همیشگی این جریان یعنی حجت الاسلام سیدمحمدمهدی پورفاطمی با سابقه چهار دوره نمایندگی مجلس توسط شورای نگهبان ردصلاحیت شد. اتفاقی که باعث شده تا سید کمال الدین شهریاری کاندیدای اصولگرایان که سابقه دو دوره نمایندگی و سه دوره شکست در این حوزه را دارد، این بار بدون رقیبی جدی و قدر بماند.

البته برخی از هواداران پورفاطمی امیدوارند وی بتواند در وقت های اضافه تاییدصلاحیتش را از شورای نگهبان بگیرد و انتخابات در این حوزه را از سردی و نبود رقابتی گرم خارج کند. (مشابه آنچه در ادوار گذشته برای برخی حوزه های کشور حتی چند روز مانده به زمان انتخابات رخ داد)، اما مشخص نیست چنین تجربه ای در این دوره و آن هم برای پورفاطمی رخ دهد؟

در این بین، جمعی از فعالین اصلاح طلب تنگستان معتقدند در میان کاندیداهای باقی مانده، محمد پاکدل فرهنگی دبیرستان های بوشهر و اهل شهر آباد ظرفیت حمایت این طیف را دارد، خصوصا اینکه تنها کاندیدای تنگستان در انتخابات امسال می باشد و همین موضوع می تواند پایگاه رای وی را در این شهرستان تقویت نماید.

آنها می گویند: همچنین حامیان پورفاطمی در دشتی که از ردصلاحیت وی دلگیر و از بدون رقیب ماندن کاندیدای شکست خورده دوره های قبل ناراحت هستند، اگر با تنگستانی ها بر سر حمایت از «پاکدل» متحد و همراه شوند؛ شاید اتفاقات مهمی در این حوزه رقم بخورد.

آنها معتقدند پاکدل در انتخابات سال ۸۸ در ستاد کاندیدای مورد حمایت اصلاح طلبان فعالیت داشته و دیدگاهش نیز به این جریان نزدیک است، ضمن اینکه هرچند چهره گمنام و کمتر شناخته شده ای می باشد، ولی اگر حمایت تنگستان و دشتی پشت وی باشد، دردسرهایی برای کاندیدای اصولگرایان در این حوزه خواهد داشت.

البته برخی نیز معتقدند اصلاح طلبان باید در حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان سیاست سکوت در پیش بگیرند، چرا که زمینه رقابتی برابر با کاندیدای اصولگرایان فراهم نیست و حمایت تشکیلاتی اصلاح طلبان از کاندیدایی که شانس پیروزی اش بالا نباشد، می تواند آفت هایی برای این جریان در آینده داشته باشد.

به نوشته خلیج فارس:به هرحال نهایتا ظرف این هفته تصمیم اصلاح طلبان درباره چهار حوزه انتخابیه استان نهایی می شود، اما آنچه مهم به نظر می رسد این است که در بوشهر، دشستان و جنوب استان باید چهره ای که مورد حمایت تشکیلاتی اصلاح طلبان قرار نگرفت، باید فداکاری کرده و به نفع گزینه مقبول کنار برود، وگرنه حضور همزمان هر دو ه تقسیم رای اکثریت این جریان مبدل شده و بازی در زمین اصولگرایان است.

اخبار مرتبط