رفتن به بالا
  • شنبه - ۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۶:۰۷
  • کد خبر : ۱۸۴۳
  • مشاهده :  131 بازدید
  • چاپ خبر : افزایش ۲ درصدی نرخ بیکاری در بوشهر/ وارد استان‎های دو رقمی شدیم + جدول

افزایش ۲ درصدی نرخ بیکاری در بوشهر/ وارد استان‎های دو رقمی شدیم + جدول

کنگان نیوز – البته بخشی از گزارش مرکز آمار در خصوص اینکه نرخ مشارکت اقتصادی بوشهر در فصل پاییز رشد داشته، آن هم در شرایطی که بیکاری در آن افزایش نشان می دهد، قابل تامل است، چرا که…

به گزارش کنگان نیوز به نقل از خلیج فارس، ابراهیم جعفری زاده: نرخ بیکاری در بوشهر هم از میانگین کشوری بالاتر زد، هم بالاترین رقم طی سه سال اخیر را ثبت کرد.

به تازگی مرکز آمار ایران گزارش دو شاخص بیکاری و مشارکت اقتصادی در فصل پاییز ۹۴ را منتشر کرده است که نشان می دهد بوشهر وارد استان هایی با نرخ دورقمی بیکاری شده است.

براین اساس، نرخ بیکاری فصل پاییز در استان بوشهر ۱۱٫۳ درصد برآورد شده، در حالی که این شاخص در فصل تابستان امسال ۸٫۸ درصد و در پاییز پارسال نیز ۷٫۸ درصد بوده است.

موضوعی که شان دهنده رشد ۲ درصدی بیکاری طی پاییز پارسال تا امسال دارد.

همچنین نرخ بیکاری بوشهر که طی سه سال اخیر بالاترین رقم آن ۱۰٫۸ درصد برآورد شده، اینک به ۱۱٫۳ درصد رسیده است و پس از چندین گزارش فصلی مرکز آمار که این شاخص در بوشهر تک رقمی بود (به طور متوسط ۹٫۵ درصد) اینک به جمع ۲۱ استانی راه یافته که شاخص بیکاری شان دو رقمی برآورد شده است.

از طرف دیگر، طبق گزارش مرکز آمار نرخ بیکاری کشور در پاییز امسال به طور متوسط ۱۰٫۷ درصد است که نسبت به مدت مشابه پارسال (۱۰٫۵ درصد) ۰/۲ درصد رشد داشته است.

این موضوع نشان می دهد نرخ بیکاری استان بوشهر به شکل کم سابقه ای از متوسط کشوری هم بالاتر زده است، طوری که مرور گزارش های مرکز آمار طی سه سال اخیر نشان می دهد این شاخص در استان همواره پایین تر از نرخ کشوری بوده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، استان‌ های آذربایجان شرقی، سمنان، تهران و مرکزی چهار استانی هستند که با داشتن نرخ بیکاری کمتر از ۸٫۴ درصد کمترین نرخ بیکاری را در بین استان‌های کشور داشته‌ اند. همچنین سه استان کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد سه استانی هستند که نرخ بیکاری آنها بین ۱۵٫۴ درصد و ۱۸٫۷ درصد بوده و از این لحاظ رتبه‌های اول تا سوم بیکارترین استان‌ها را دارند.

در این دسته‌بندی چهارگانه، استان بوشهر در کنار ۱۴ استان دیگر در دسته دوم بیکاری استان‌های کشور با بازه نرخ بیکاری ۸٫۵ تا ۱۱٫۹ درصد قرار گرفته است.

البته بخشی از گزارش مرکز آمار در خصوص اینکه نرخ مشارکت اقتصادی بوشهر در فصل پاییز رشد داشته، آن هم در شرایطی که بیکاری در آن افزایش نشان می دهد، قابل تامل است و «خلیج فارس» این موضوع را طی هفته آینده با کارشناسان مربوطه به بحث می گذارد، چرا که طبق قواعد اقتصادی، بین مشارکت اقتصادی با نرخ اشتغال رابطه مستقیم می باشد نه رابطه عکس.

برهمین اساس، در گزارش مرکز آمار نرخ مشارکت اقتصادی استان بوشهر ۳۵٫۸ درصد برآورد گردیده که نسبت به فصل تابستان (۳۴٫۷ درصد) رشد کمتر از یک درصد را تجربه می کند.
نرخ مشارکت اقتصادی عبارت است از نسبت جمعیت فعال (شاغل و بیکار) ۱۰ ساله و بیشتر به جمعیت در سن کار ۱۰ ساله و بیشتر.

اخبار مرتبط