رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۱۶ دی ۱۳۹۴ - ۰۴:۰۷
  • کد خبر : ۱۷۰۵
  • مشاهده :  140 بازدید
  • چاپ خبر : هیچ کاندیدایی در استان بوشهر ردصلاحیت نشد/ انصراف ۵ داوطلب+ جزییات

هیچ کاندیدایی در استان بوشهر ردصلاحیت نشد/ انصراف ۵ داوطلب+ جزییات

به گزارش کنگان نیوز، خبرهای دریافتی حاکی از آن است که همانند سه حوزه انتخابیه دیگر استان، در حوزه کنگان نیز صلاحیت همه کاندیداها تایید شده است.

به گزارش کنگان نیوز، خبرهای دریافتی حاکی از آن است که همانند سه حوزه انتخابیه دیگر استان، در حوزه کنگان نیز صلاحیت همه کاندیداها تایید شده است.

یک منبع آگاه به «خلیج فارس» گفت: در این حوزه انتخابیه ۲۴ نفر نام نویسی کرده بودند که یکی از آنها از ادامه رقابت های انتخاباتی انصراف داد، ضمن اینکه صلاحیت ۲۳ نفر نیز براساس استعلام دریافتی از مراجع چهارگانه تایید شد.

براساس قانون، هیات های اجرایی اولین مرحله بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس را براساس استعلام از مراجع چهارگانه (دادگستری، نیروی انتظامی، اطلاعات و ثبت و احوال) برعهده دارند. همچنین ترکیب این هیات شامل فرماندار مرکز حوزه انتخابیه، هشت تن از معتمدان، مدیر ثبت و احوال و نماینده شورای اسلامی شهرستان می باشد.

اکنون با اتمام فعالیت هیات های اجرایی، از مجموع ۱۱۰ داوطلب نمایندگی مجلس دهم در استان بوشهر، ۵ نفر انصراف داده و صلاحیت همه ۱۰۵ فرد باقی مانده نیز تایید شد تا این ترکیب زیر در حوزه های چهارگانه استان به وجود آید:

حوزه انتخابیه بوشهر، گناوه دیلم: تعداد داوطلبان: ۴۸ نفر/ تایید صلاحیت شده: ۴۷ نفر/ انصرافی: یک نفر

حوزه انتخابیه دشتستان: تعداد داوطلبان: ۲۴ نفر/ تاییدصلاحیت شده: ۲۳ داوطلب/ انصرافی: یک نفر

حوزه انتخابیه دیر، کنگان، جم و عسلویه: تعداد داوطلبان: ۲۴ نفر/ تایید صلاحیت شده: ۲۰ نفر/ انصرافی: سه نفر

حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان: تعداد داوطلبان: ۱۵ نفر/ تایید صلاحیت شده: ۱۵ نفر/ انصرافی: صفر

گزارش «خلیج فارس» می افزاید؛ البته مرحله بعدی بررسی پرونده داوطلبان مجلس دهم در هیات نظارت استان (دفتر شورای نگهبان) انجام می شود که باید تا ۲۶ دی ماه نظر خود را اعلام کنند.

ضمن اینکه پس از آن نیز دو مرحله دیگر برای رسیدگی به اعتراض ردصلاحیت شدگان دیده شده و لیست نهایی کاندیداهای مجلس دهم در ۲۷ بهمن ماه توسط فرمانداری ها منتشر می شود. همچنین از ۲۹ بهمن به مدت یک هفته فرصت تبلیغاتی نامزدهای و ۷ اسفندماه هم دو انتخابات همزمان مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی پیش بینی شده است.

نهایتا عملکرد بی سابقه هیات های اجرایی استان بوشهر و تایید همه داوطلبان، نشان می دهد برخلاف برخی دوره ها که به نظر می رسید نگاه سلیقه ای به داوطلبان صورت می گیرد و ردصلاحیت ها با برخی عناوین کلی است، این بار ملاک عمل، پاسخ دریافتی از مراجع ذیصلاح بوده و این دستگاهها نیز با سعه صدر و وسعت نظر به موضوع احراز صلاحیت ها توجه کرده اند.

اقدامی که نشان می دهد در راستای برگزاری انتخاباتی پرشور و حضور چهره ها و گرایش های متنوع درون نظام اسلامی صورت می گیرد تا تصمیم نهایی به مردم سپرده شود.

به هر روی باید منتظر ماند و دید نحوه مواجهه شورای نگهبان با پرونده داوطلبان چگونه خواهد بود؟

اخبار مرتبط