اسلایدر » عناوین اصلی
کد خبر : 6097
یکشنبه - ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۹

اقتصاد بدون نظارت = تورم و بی اعتمادی

اقتصاد بدون نظارت = تورم و بی اعتمادی

حسین دهقان زاده
کارشناس ارشد مدیریت مالی

امروزه قیمت‌ها‌ در بازارهای اقتصادی به صورت ساعتی افزایش پیدا می‌‌کند و انگار دیگر تجربه قیمت‌های عجیب و غریب جای تعجب ندارد. یک روز انفجار قیمت در بازار خودرو تیتر خبر رسانه‌ها را به خود اختصاص می‌دهد و روز بعد صحبت قیمت‌های نجومی طلا و سکه بر سر زبان‌ها می‌افتد. در این میان راهکارهای متفاوتی برای بازگرداند آرامش به بازارها ارائه می‌شود، راهکارهایی که حتی تا کنون نتوانسته قیمت‌ها را ثابت نگه دارد.

«نخرید تا ارزان شود» از جمله توصیه‌ و راهکارهایی است که بارها از سوی مسئولان برای بازگشت ارزانی به شهروندان داده شده است. اما آیا شعار نخرید تا ارزان شود، راهکار موثری برای مقابله با گرانی خواهد بود؟
طی سال‌های اخیر یکی از اصلی‌ترین توصیه‌ها برای مقابله با گرانی نخریدن کالا است و بارها شنیده‌ایم می‌گویند زمانی که قیمت یک کالا گران می‌شود، مردم نباید خریداری کنند تا ارزان شود و این تنها راه مقابله با گرانی کالا است. البته بسیاری از کارشناسان معتقدند اکنون راه‌اندازی کمپین نخریدن دیگر نمی‫تواند اهرمی برای کنترل و کاهش قیمت‌ها باشد. به گفته آنها انفجار قیمتی در بازار سکه، طلا، ارز و خودرو به‌گونه‌ای است که دیگر با نخریدن کنترل نمی‌شود و حتی اگر قیمت‌ها کمی عقب‫ نشینی داشته باشد پس از مدتی با شتاب بیشتری بر مدار صعود قرار می‌گیرند.

“هشدار، خودرو نخرید”
بازار خودرو این ‌روزها با وجود صفر بودن معاملات قیمت‌های نجومی را تجربه می‌کند و این قیمت‌های سرسام‌آور مصرف‫ کنندگان را بیش از هر زمان دیگری متعجب کرده است. در این میان برخی‌ها به خریداران توصیه می‌کنند که فکر خرید را از سر خود بیرون کنند.

توصیه نخریدن با هدف ارزان شدن کالا تنها به بازار خودرو محدود نمی‌‌شود، خردادماه سال جاری بود که محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی گفته بود تا زمانی که خانه گران است متقاضیان نخرند و بهترین راهکار برای مقابله با گرانی نخریدن است. از سوی دیگر هشدار نخریدن ارز و سکه نیز دائما بر سر زبان‌ها است. حال این پرسش مطرح می‌شود که آیا توصیه مسئولان برای نخریدن با هدف کاهش قیمت می‌تواند بر روند قیمت‌ها تاثیرگذار باشد یا خیر؟

از گذشته تا کنون بارها شاهد بودیم که هرگاه افزایش قیمتی رخ می‌داد مسئولان به شهروندان توصیه می‌کردند تا با نخریدن کالاها روال قیمت‌ها را به قبل بازگردانند. اگر ایران یک اقتصاد باثبات و پایداری داشت که گرانی به صورت موقت اتفاق افتاده بود شاید چنین توصیه‌هایی می‌توانست مشکلات را تا حدودی کاهش دهد. اما اکنون کشور به طور دائمی با پدیده گرانی دست و پنجه نرم می‌کند، بنابراین به نظر نمی‌رسد که راهکار نخریدن بتواند چاره کار باشد.

“گسترش ناامنی در اقتصاد، بی‌اعتمادی را به دنبال دارد”

مساله دیگر گسترش ناامنی‌ها در سطح جامعه و اقتصاد است، به عبارتی روشن‌تر اگر به افراد جامعه گفته شود کالایی را خریداری نکنند تقاضا برای خرید بیشتر ‌شده و نتیجه معکوسی را برای بازار به همراه خواهد داشت، این روزها صحبت برخی از مسئولان سیگنال برعکسی را به اقتصاد می‌دهد، چراکه جامعه نسبت به آینده و صحبت‌ها بی‌اعتماد شده‌ است. بارها گفته شد که افراد به سمت خرید ارز نروند اما برخلاف گفته‌ها جامعه شاهد صف خرید مقابل صرافی ها بود، این اتفاق برای طلا، سکه، خودرو و مسکن هم رخ داد.

بنابراین می‌توان گفت که نخریدن و یا کمبود عرضه و تقاضا و یا حتی پیش فروش کردن خودرو ها به قیمت کارخانه نمی‌تواند تورم را مهار و بازار را کنترل نمود.

در فاصله ۱۸ روز مانده تا انتخابات آمریکا؛ موقعیت ترامپ و بایدن در ۸ ایالت تعیین‌کننده چگونه است؟

 

انتخاب رئیس‌جمهور در آمریکا بر اساس سیستمی موسوم  به الکترال صورت می‌گیرد و اگر چه اسم نامزدها در برگه‌های اخذ رأی نوشته می‌شود، اما مردم در عمل به‌طور مستقیم به رئیس‌جمهور و معاون او رأی نمی‌دهند؛ به این معنی که رای‌دهندگان هر ایالت؛ فهرستی از انتخاب کنندگان رئیس‌جمهور (electors) را انتخاب می‌کنند که تعداد آن‌ها هم برابر با تعداد سناتورها و نمایندگانی است که آن ایالت در کنگره دارد. در عوض انتخاب کنندگان هر ایالت مدت کوتاهی پس از انتخابات در پایتخت آن ایالت گرد می‌آیند و آرای خود را برای کاندیدایی به صندوق می‌اندازند که بیشترین آرای مردم را در ایالت آن‌ها کسب کرده‌است. یعنی کاندیدایی که بیشترین آرا را در هر ایالت به‌دست می‌آورد، در واقع صاحب همه آرای انتخاباتی آن ایالت می‌شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در حالی که تنها ۱۸ روز به انتخابات ریاست جمهوری این کشور باقی مانده است برای راهیابی مجدد به کاخ سفید به کسب آرای الکترال اغلب ایالت های سرنوشت ساز نیاز دارد.

برنده انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده را به جای آرای عمومی کسب اکثریت (۲۷۰ رای) در کالج الکترال تعیین می کندبدین صورت که نامزدی که بتواند ۵۰درصد آرای الکترال بعلاوه یک رای را کسب کند رئیس جمهور آمریکا خواهد شد.

 

 

هشت ایالت آریزونا، فلوریدا، جورجیا، میشیگان، مینه سوتا، کارولینای شمالی، پنسیلوانیا و ویسکانسین در این دوره از انتخابات ایالت های سرنوشت ساز هستند. کل آرای الکترال هر کدام از این ایالت ها به نامزدی تعلق می گیرد که بیشترین آراء را در آن ایالت کسب کرده باشد.

 

به این ترتیب هرچند جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در نظرسنجی های ملی با اختلافی حدودا ۱۰ درصدی از دونالد ترامپ پیش است اما نامزد جمهوریخواهان با پیروزی در اکثر این ایالت ها می تواند مانند چهار سال پیش شگفتی آفرین شود.

در این گزارش وضعیت دونالد ترامپ و جو بایدن در هشت ایالت سرنوشت ساز انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا بررسی شده است.

آریزونا؛ پیشتازی بایدن در پایگاه سنتی جمهوریخواهان

شیوع ویروس کرونا و عملکرد دونالد ترامپ در قبال این همه گیری یکی از دغدغه های اصلی رای دهندگان در ایالت آریزونا است. آرای الکترال این ایالت در دوره های اخیر ریاست جمهوری آمریکا به جمهوریخواهان تعلق گرفته اما در این دوره رقابت بین جو بایدن و دونالد ترامپ در آریزونا فشرده است. آخرین نظرسنجی انجام شده از پیشتازی دو درصدی نامزد دموکرات ها برای کسب ۱۱ رای الکترال آریزونا حکایت دارد.

نارضایتی از عملکرد دونالد ترامپ در قبال شیوع ویروس کرونا در میان رای دهندگان بالای ۶۵ سال در آریزونا باعث شده است که نامزد جمهوریخواهان محبوبیت چهار سال پیش را در میان این گروه از رای دهندگان نداشته باشد.

نتیجه نظرسنجی هایی که در ماه اکتبر انجام شده است نشان می دهد که رای دهندگان سفیدپوست بالای ۶۵ سال در آریزونا که به طور سنتی از جمهوریخواهان حمایت می کردند اکنون به سوی جو بایدن روی آورده اند.

دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ با اختلاف ۳.۵ درصدی در آریزونا توانست هیلاری کلینتون را شکست دهد. یکی از عواملی که احتمالا به تقویت موقعیت جو بایدن در آریزونا کمک کرده است اعلام حمایت سیندی مک کین، همسر جان مک کین، سناتور فقید ایالت آریزونا است. جان مک کین یکی از منتقدان سرسخت دونالد ترامپ در درون حزب جمهوریخواه به شمار می رفت.

دونالد ترامپ و معاونش مایک پنس در ماه سپتامبر چند بار به آریزونا سفر کردند. جو بایدن و معاونش، کامالا هریس نیز اخیرا در سفری مشترک به آریزونا رفتند. نامزد دموکرات ها امیدوار است تا با تکیه بر افزایش محبوبیتش در میان سالمندان آریزونا و جمعیت اسپانیایی تبارها در این ایالت بتواند به سالها سلطه جمهوریخواهان در کسب آرای الکترال این ایالت پایان دهد.

 

فلوریدا؛ ایالت همیشه سرنوشت‌ساز این بار برای دموکرات‌ها گره‌گشا خواهد بود یا جمهوریخواهان؟

دونالد ترامپ در انتخابات پیش رو برای کسب اکثریت در کالج الکترال به ۲۹ رای فلوریدا نیازی مبرم دارد. نامزد جمهوریخواهان بدون پیروزی در فلوریدا مسیری بسیار دشوار برای کسب ۲۷۰ رای الکترال و راهیابی مجدد به کاخ سفید خواهد داشت. دموکرات ها از آمار به دست آمده از مشارکت اولیه رای دهندگان خود در زمینه ارسال آراء با پست دلگرم شده اند. در مقابل جمهوریخواهان تاکید می کنند که داده های آنها از حمایت گسترده از دونالد ترامپ در فلوریدا حکایت دارد و به کسب پیروزی در این ایالت بسیار امیدوار هستند.

رئیس جمهوری کنونی آمریکا یکی از اولین سفرهای خود پس از پایان دوره نقاهتش به دنبال ابتلا به ویروس کرونا را به ایالت فلوریدا انجام داد. آخرین نظرسنجی انجام شده در فلوریدا از پیشتازی سه درصدی جو بایدن حکایت دارد. ترکیب جمعیتی فلوریدا (همزیستی سفیدپوستان سالمند در کنار سیاهپوستان و اسپانیایی تبارها) به گونه ای است که در نهایت هر دو حزب به کسب پیروزی در آن امیدوار هستند.

جو بایدن برای جلوگیری از تکرار سناریوی شکست چهار سال پیش هیلاری کلینتون در فلوریدا به مشارکت گسترده رای دهندگان سیاهپوست و اسپانیایی تبارها نیاز دارد. در مقابل جمهوریخواهان امیدوار هستند تا با معرفی جو بایدن به عنوان یک نامزد «سوسیالیست» بتوانند بخشی از آرای اسپانیایی تبارهای فلوریدا را کسب کنند. تعداد زیادی از ساکنان اسپانیایی تبار فلوریدا از کوبا و ونزوئلا به آمریکا مهاجرت کرده اند و با حکومت های چپگرای حاکم در هاوانا و کاراکاس به شدت مخالف هستند.

جورجیا؛ رقابت تنگاتنگ بایدن و ترامپ در ایالت جنوبی و محافظه‌کار

ایالت جورجیا در دوره های اخیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یکی از پایگاه های جمهوریخواهان بود. اما نظرسنجی ها در این دوره از رقابت تنگاتنگ دونالد ترامپ و جو بایدن برای کسب ۱۶ رای الکترال این ایالت جنوبی حکایت دارد. یکی از دلایل کاهش نفوذ جمهوریخواهان در جورجیا افزایش حمایت از دموکرات ها در حومه شهر آتلانتا است. آتلانتا پس از کشته شدن جورج فلوید، مرد سیاهپوست به دست پلیس مینه سوتا یکی از شهرهایی بود که دوره ای از ناآرامی را پشت سر گذاشت.

بسیاری از رای دهندگان در حومه آتلانتا از سیاست های حزب جمهوریخواه در دوره زمامداری دونالد ترامپ ناراضی هستند. با این حال خیال دونالد ترامپ از کسب آرای سفیدپوستان در مناطق دورافتاده جورجیا راحت است. او امیدوار است تا همانطور که دموکرات ها دو سال پیش نتوانستند با وجود تبلیغات گسترده در انتخابات فرمانداری جورجیا پیروز شوند این بار نیز در نهایت از کسب آرای الکترال این ایالت باز بمانند. با این حال صرف اینکه رقابت جو بایدن با دونالد ترامپ در جورجیا به عنوان یک ایالت محافظه کار و سنتی فشرده است نشان می دهد که جمهوریخواهان در انتخابات پیش رو مسیر راحتی را برای کسب ۲۷۰ رای الکترال در پیش ندارند. دونالد ترامپ طی ماه های اخیر پول زیادی را به تبلیغات در شبکه های تلویزیونی جورجیا اختصاص داده است.

نتیجه آخرین نظرسنجی در جورجیا از پیشتازی حدودا یک درصدی دونالد ترامپ حکایت دارد.

 

میشیگان؛ پیشتازی بایدن در ایالتی که ترامپ سال ۲۰۱۶ در آن پیروز شد

یکی از عمده ترین دلایل پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ موفقیت او در غلبه بر هیلاری کلینتون در چند ایالت غرب میانه بود. میشیگان یکی از ایالت هایی بود که در شب انتخابات سال ۲۰۱۶ شگفتی آفرین شد. در حالی که بسیاری از دموکرات ها با تکیه بر نظرسنجی های انجام شده از پیروزی هیلاری کلینتون در این ایالت اطمینان داشتند اما هنگام اعلام نتایج رقابت بین نامزد دموکرات ها و رقیبش در میشیگان فشرده بود. در نهایت نیز دونالد ترامپ با اختلاف کمی توانست هیلاری کلینتون را در میشیگان شکست دهد و آرای الکترال این ایالت را به سبد خود بریزد.

در این دوره از انتخابات دموکرات ها و جمهوریخواهان به رقابت فشرده و نتیجه نامعلوم انتخابات در میشیگان واقف هستند و هر دو حزب بودجه ای را برای تبلیغ در این ایالت اختصاص داده اند. کاهش محبوبیت دونالد ترامپ در میان رای دهندگان سفیدپوست اما کم درآمد میشیگان و از سوی دیگر احتمال افزایش میزان مشارکت سیاهپوستان در مقایسه با دوره قبلی از جمله عواملی هستند که ممکن است اجازه تکرار شگفتی چهار سال پیش را به جمهوریخواهان ندهد.

انتشار خبر طرح ریزی گروهی از راستگرایان افراطی برای «ربودن» فرماندار دموکرات میشیگان نیز احتمالا موقعیت دونالد ترامپ را در این ایالت تضعیف خواهد کرد. رئیس جمهوری کنونی آمریکا برای پیروزی در انتخابات و کسب ۲۷۰ رای الکترال لزوما به ۱۶ رای میشیگان نیاز نخواهد داشت به ویژه اگر در فلوریدا پیروز شود. نتیجه آخرین نظرسنجی انجام شده در میشیگان نیز از پیشتازی شش درصدی جو بایدن در این ایالت حکایت دارد.

مینه‌سوتا؛ امید ترامپ به شگفتی‌آفرینی در غرب‌میانه

دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ با اختلاف کمی در ایالت مینه سوتا از هیلاری کلینتون شکست خورد. او امیدوار است تا امسال بتواند آرای الکترال این ایالت را به نام خود ثبت کند. با این حال نامزد جمهوریخواهان پس از چهار سال حضور در کاخ سفید محبوبیت چهار سال پیش را به عنوان یک چهره نوظهور در عرصه سیاسی در میان رای دهندگان سفیدپوست غرب میانه ندارد.

نتیجه آخرین نظرسنجی انجام شده نشان می دهد که جو بایدن با اختلاف ۹ درصد از رقیب جمهوریخواه خود در مینه سوتا پیش افتاده است. دونالد ترامپ در جریان تبلیغات خود در ایالت مینه سوتا بارها از ایلهان عمر، عضو مجلس نمایندگان که از ایالت مینه سوتا به کنگره راه یافته انتقاد کرد.

جو بایدن طی هفته های گذشته برای تبلیغات تلویزیونی در ایالت مینه سوتا هزینه زیادی کرده است. او همچنین امیدوار است که رای دهندگان سفیدپوست و مستقل در مینه سوتا برخلاف چهار سال پیش رای به دونالد ترامپ یا عدم مشارکت در رای گیری را به رای به دموکرات ها ترجیح ندهند.

پیروزی دونالد ترامپ در مینه سوتا در شب انتخابات پیش رو بی شک نه تنها یک شگفتی خواهد بود بلکه می تواند نشاندهنده روندی عمومی از اقبال به چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا در سایر ایالت های غرب میانه نیز باشد. با این وجود در حالی که کمتر از سه هفته به برگزاری انتخابات باقی مانده است جو بایدن به وضوح بخت بیشتری برای کسب ۱۰ رای الکترال ایالت مینه سوتا دارد.

 

کارولینای شمالی؛ رقابت شانه به شانه ترامپ و بایدن برای ۱۵ رای الکترال

رای دهندگان در کارولینای شمالی روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) نه تنها در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می کنند بلکه نامزد مورد نظر خود را در یکی از فشرده ترین رقابت های این دوره برای راهیابی به مجلس سنا نیز بر می گزینند. نظرسنجی ها طی هفته های اخیر از رقابت تنگاتنگ دونالد ترامپ و جو بایدن در کارولینای شمالی حکایت دارد. در آخرین نظرسنجی انجام شده در این ایالت جو بایدن با اختلاف تنها دو درصد از دونالد ترامپ پیشی گرفته است.

ایالت کارولینای شمالی با ۱۵ رای الکترال خود ممکن است نقشی تعیین کننده در انتخاب رئیس جمهوری آینده آمریکا داشته باشد.

آمارها نشان می دهد که درخواست برای مشارکت از راه دور (ارسال رای با پست) در انتخابات این دوره کارولینای شمالی نسبت به دوره قبل ۱۷ برابر بیشتر شده است. شیوع ویروس کرونا بی شک نقشی تعیین کننده در این امر داشته است اما همین تغییر چه در کارولینای شمالی و چه در دیگر ایالت ها پیش بینی نتیجه رای گیری را دشوارتر می کند.

دونالد ترامپ چهار سال پیش موفق شد تا در کارولینای شمالی با اختلاف چهار صد هیلاری کلینتون را شکست دهد.

 

پنسیلوانیا؛ پیشتازی ۶ درصدی بایدن

دونالد ترامپ تابستان امسال در ایالت پنسیلوانیا عملکرد قابل قبولی داشت و توانست فاصله خود را با جو بایدن در این ایالت کاهش دهد. با این حال از ماه سپتامبر تاکنون نه تنها این روند متوقف شده بلکه جو بایدن بار دیگر توانسته است فاصله خود را نامزد جمهوریخواهان در پنسیلوانیا افزایش دهد. دونالد ترامپ چهار سال پیش موفق شد تا هیلاری کلینتون را در ایالت پنسیلوانیا شکست دهد. او برای راهیابی مجدد به کاخ سفید لزوما به آرای الکترال پنسیلوانیا نیاز ندارد اما پیروزی در این ایالت مسیر او را برای رساندن آرای خود به ۲۷۰ در کالج الکترال بسیار هموار خواهد کرد.

از نارضایتی رای دهندگان از عملکرد دونالد ترامپ در جریان همه گیری بیماری «کووید ۱۹» به عنوان یکی از دلایل اصلی کاهش محوبیت او در پنسیلوانیا یاد می شود. دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ تبدیل به اولین نامزد جمهوریخواهی شد که از سال ۱۹۸۸ به این سو موفق شده است در پنسیلوانیا به پیروزی دست پیدا کند.

آخرین نظرسنجی انجام شده در پنسیلوانیا نشان می دهد که جو بایدن با اختلاف حدودا شش درصدی از دونالد ترامپ پیش افتاده است. نامزدی که بیشترین آراء را در این ایالت به دست آورد ۲۰ رای الکترال کسب خواهد کرد.

ویسکانسین؛ رقابت برای ۱۰ رای الکترال زیر سایه کرونا

جو بایدن نسبت به هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ موقعیت بهتری در ایالت ویسکانسین دارد. وزیر خارجه پیشین آمریکا چهار سال پیش در ایالت ویسکانسین با اختلافی اندک از دونالد ترامپ شکست خورد. یکی از دلایل شکست هیلاری کلینتون در این ایالت حضور نامزد حزب سبزها در عرصه رقابت برای کسب آرای الکترال ویسکانسین بود. اما امسال نامزد حزب سبزها اجازه حضور در رقابت ویسکانسین را پیدا نکرده است. امری که از سرازیر شدن بخشی از آرای نامزد حزب دموکرات به سبد کاندیدای سبزها جلوگیری خواهد کرد.

از سوی دیگر نارضایتی از عملکرد دونالد ترامپ در قبال شیوع ویروس کرونا باعث شده است تا محبوبیت او در ویسکانسین کاهش یابد.

بسیاری از رای دهندگان مردد سال ۲۰۱۶ در آخرین روزهای کارزار انتخاباتی تصمیم گرفتند تا به دونالد ترامپ رای بدهند. امری که در پیروزی نامزد جمهوریخواهان در ایالت ویسکانسین نقش موثری داشت. این در حالی است که نظرسنجی ها نشان می دهد که در رقابت امسال تعداد رای دهندگان مردد نسبت به چهار سال پیش نصف شده است. به این ترتیب دونالد ترامپ مسیر دشوارتری را برای کسب آرای الکترال ویسکانسین پیش رو دارد. با این حال کارزار دونالد ترامپ ضمن یادآوری نتایج نظرسنجی های چهار سال پیش در ویسکانسین تاکید می کند که در این دوره نیز امکان غلبه بر دموکرات ها در این ایالت وجود دارد.

موج اخیر شیوع ویروس کرونا در ویسکانسین احتمالا چندان به تغییر نظر رای دهندگان در این ایالت کمک نخواهد کرد. نتیجه آخرین نظرسنجی انجام شده نشان می دهد که جو بایدن با اختلاف شش درصدی از دونالد ترامپ پیش افتاده است. نامزد پیروز در ویسکانسین ۱۰ رای الکترال این ایالت را به دست خواهد آورد.

 

منبع: یورو نیوز

 

چطور شب را به صبح می رسانید آقایان پتروشیمی؟/ دق نمی کنید؟!

چطور شب را به صبح می رسانید آقایان پتروشیمی؟/ دق نمی کنید؟!
مصطفی ارجمند
چند روز پیش خبری منتشر شد که دانش آموز ۱۱ ساله دیری به خاطر نداشتن گوشی، خودکشی کرده است. موضوعی که به تیتر رسانه های داخلی و خارجی تبدیل شد.
در همین راستا، موسی احمدی نماینده مردم دیر، کنگان، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی و نایب رئیس کمیسیون انرژی با اذعان به اینکه دانش آموز دیری از خرابی گوشی اش ناراحت بوده است اظهار داشت: “شورای راهبردی پتروشیمی‌های عسلویه قول داده بود تعدادی تبلت در اختیار دانش آموزان قرار دهد اما آنقدر امروز و فردا کرد که هنوز هم اجرا نشده است.”
همین خبر را با این خبر مقایسه کنید: یک خیریه خانوادگی در شهر ۳۵ هزار نفری جم استان بوشهر، ۱۰۰ تبلت دانش آموزی را تامین و در اختیار دانش آموزان بی بضاعت این شهرستان قرار داده است. همین خیریه به تازگی ۶ هزار ماسک رایگان را هم میان دانش آموزان محروم شهرستان جم توزیع کرده است.
هم اکنون ده ها فاز پالایشگاهی به همراه بیش از ۳۰ شرکت پتروشیمی در جنوب استان بوشهر فعالند که پتروشیمی کاوه به عنوان بزرگترین تولید کننده متانول جهان هم به تازگی در شهرستانی به بهره برداری رسیده که خبر خودکشی کودک یازده ساله اش به خاطر نداشتن گوشی هوشمند همه را داغدار کرده است.
شرایط امروز کشور بغرنج است و بسیاری از خانواده ها توان خرید گوشی های هوشمند برای فرزندان شان را ندارند اما اسفبارتر و رقت انگیزتر از اوضاع اقتصادی کشور، بی توجهی ده ها شرکت بزرگ صنعتی در پایتخت انرژی کشور با میلیاردها دلار درآمد سالیانه، به مسئولیت های اجتماعی است!
شنیدن خبر خودکشی دانش آموزی ۱۱ ساله به خاطر نداشتن گوشی هوشمند در شهرستانی که میزبان و همجوار ده ها شرکت بزرگ صنعتی است لکه سیاه و ننگی است در کارنامه مدیران نفتی و گازی و پتروشیمی منطقه که باید تا ابد مدیران این شرکت ها با عذاب وجدان آن شب و روزشان را سپری کنند.

جایگاه بانوان در طرح های و پروژه توسعه ای و زیربنایی شهر کنگان کجاست ؟ کدام حریم برای گذران اوقات فراغت خانم ها خصوصی شده است، که نگران کم حجابی های ناخواسته وبالاجبار باشیم ؟

منتخب بانوان، به عنوان یک عضو کم اثر در شورای شهر


به قلم : راضیه محمدی


جایگاه بانوان در طرح های و پروژه توسعه ای و زیربنایی شهر کنگان کجاست ؟
کدام حریم برای گذران اوقات فراغت خانم ها خصوصی شده است، که نگران کم حجابی های ناخواسته وبالاجبار باشیم ؟
موقعیت جغرافیایی شهر کنگان و همجواری آن با صنعت ، این شهر را به شدت مهاجر پذیر کرده است ، تا جایی که رشد جمعیتی این شهر طی سال های اخیر به شکل نا متعارفی افزایش پیدا کرده است .
این جمعیت افزایشی غالب که عموما جنسیت مذکر داشته است ، باعث‌ شده است تناسب جمعیتی بین زن و مرد در این جامعه از بین رفته و زندگی روزمره را برای بانوان در شرایط سختی قرار دهد .
سوال اینست که : آیا مسئولین این شهر تا کنون پروژه، طرح و سند چشم اندازی برای بهبود زندگی اجتماعی این قشر در این شرایط نابه سامان فراهم کرده اند .
بانوانی که با علم به این شرایط و به امید بهبود وضعیت موجود، در انتخابات مجلس و شورای شهر کنگان تابو شکنی کردند و از دو بانو هم در پارلمان شهری و هم در بهارستان حمایت کرده اند .
باید دید، پس از گذشت سه سال از حضور سرکار خانم دیانی، بعنوان مسئول کمیسون بانوانی که به جرات می توان گفت عملا تا کنون هیچ فعالیت ملموسی نداشته است ، تا چه اندازه در این مسئولیت خطیر و جلب رضایت این قشر موفق بوده است ؟!
قشری که در پروژه های شهری و حقوق اولیه خود به شدت مورد بی توجهی قرار گرفته اند و دست کم حتی انتظارات آنها در خصوص طرح هایی از قبیل : بوستان بانوان که تقریبا در اکثر شهرهای ایران ، حتی شهرهای کم جمعیت نیز اجرایی شده است یا پلاژ بانوانی که سالهاست وعده و وعیدش داده شده است، یا حتی یک مرکز ورزشی و فرهنگی مختص بانوان در بین اینهمه پروژه های مختلف، یا مطالبات بانوان این شهر در بحث اشتغال و‌کار آفرینی و بسیاری از موارد ریز و درشت دیگر که حقوق مسلم آنها بوده است و محقق نیز نشده است.
و یا اینکه حتی دریغ از اینکه از جانب این نماینده بانوان : صحبتی، مقاله ای، دفاعیه ای ، گرامیداشتی و … برای ارج نهادن به شان بانوان این منطقه ارائه شده باشد .
جای بسی تامل است که توجیه این بانو برای اینهمه کم کاری در سه سال گذشته چه می تواند باشد ؟
تنها با کمی عقب گرد به سه سال اخیر و وضعیت کنونی، به این نتیجه خواهیم رسید که : هیچکدام از مطالبات حامیان دیروز و منتقدان کنونی برآورده نشده است و حتی شاهد رکود نا امید کننده ای نیز هستیم .
بانوان انتظار داشته اند : این نماینده منتخب، در شورای شهر با داشتن این مسئولیت سنگین ، بیش از اینها در بهبود توسعه شهر ، اثر گذاری خود را در این عرصه ی مهم به نمایش می گذاشت،که متاسفانه سکوت و کم اثر بودن ایشان ایشان در شورای شهر کنونی، جایگاه بانوان و شرایط آنها را به شکلی نا مطلوب و غیر قابل قبول مبدل کرده است.
در آخر انتظار میرفت، حداقل در این ریاست های چرخشی و دوره ای شورای شهر فرصتی یکساله نیز به بانوان این منطقه داده شده بود ، تا به شکل نمادین هم که شده ارزشی به بانوان این منطقه داده میشد .

لزوم تامین پانسیون بیمارستان کنگان توسط مسولین شهرستانی، استانی و صنعت

مطالبه عموم مردم و رسانه های شهرستان کنگان؛


احداث خوابگاه پزشکان، نیاز مبرم برای بیمارستان کنگان/ لزوم ورود نماینده مردم جنوب استان بوشهربیمارستان امام خمینی(ره) کنگان، زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی و وزارت بهداشت و درمان است. این مرکز درمانی دارای ۱۹۲ تخت مصوب وزارت بهداشت و درمان می باشد.

این مرکز درمانی به واسطه حجم خدمات گسترده ای که در جنوب استان بوشهر ارائه می دهد، از طرف وزارت بهداشت و درمان به عنوان قطب درمان جنوب استان بوشهر انتخاب شده است و لذا بیماران شهرستان های اطراف و حتی برخی نقاط استان فارس و هرمزگان نیز به این بیمارستان مراجعه می کنند. این موضوع در کنار حجم بسیار گسترده از مراجعین صنعت( و خانواده محترم آنان) که عمده مراجعین به این مرکز درمانی را تشکیل می دهند، نشان از حجم فوق العاده فشار به بیمارستان امام خمینی(ره) کنگان دارد.

در حال حاضر یکی از مهمترین دغدغه های بیمارستان امام خمینی کنگان، موضوع کمبود شدید خوابگاه ( پانسیون) برای متخصصین و پزشکان می باشد. هم اکنون بیمارستان کنگان دارای ۲۰ پانسیون( واحد مسکونی) در محوطه بیمارستان است که عمدتا مربوط به زمان احداث این مرکز درمانی می باشد و در واقع فرسوده شده است و در شان یک پزشک و نخبه کشوری نیست.

تهیه خوابگاه( پانسیون) مناسب برای این پزشکان که عمدتا خانواده خود را به همراه دارند، امری بدیهی و لازم است. در این راه مسئولیت را نباید فقط بر گردن بیمارستان انداخت زیرا بیمارستان کنگان یک مقوله حیاتی است که از یک طرف پدافند غیر عامل، از طرفی شورای سلامت شهرستان و از طرفی دیگر شورای تامین امینیت شهرستان منطقه جنوب استان نیز با آن گره خورده است. لذا برای حل کمبود پانسیون بیمارستان کنگان، همه دستگاه ها مسئول هستند و مسئولیت آنها فقط روی کاغذ و فرمالیته نیست. حل این مسئله بزرگ و چندین ساله، نیازمند عزمی همگانی است که ان شاءالله گامی اساسی و دائمی جهت حل این معضل برداشته شود.
بیمارستان کنگان در حال حاضر حدود ۴۰ متخصص و کمتر از ۱۰ پزشک عمومی دارد. تعداد پانسیون های بیمارستان کنگان حدودا ۲۰ واحد می باشد که در داخل بیمارستان قرار دارد و عمدتا قدیمی می باشند.
بدیهی است که بیمارستان امام خمینی برای جبران کمبود پانسیون های خود، به ناچار، چندین واحد مسکونی را در سطح شهر اجاره کند.
با توجه به تورم چند برابری موجود در کنگان به نسبت اکثر شهرستان های استان- بخاطر وجود صنایع عظیم نفت، گاز و پتروشیمی – ، لذا قیمت املاک و اجاره ها در این شهر به شکل وحشتناکی بالا است. از این رو بیمارستان امام خمینی برای اجاره کردن واحدهای مسکونی در سطح شهر برای پزشکان خود، ناچار است ، ماهانه چند ده میلیون تومان هزینه (بدون بازگشت) خرج کند.
این رقم در طول سال ممکن است به یک میلیارد تومان هم برسد؛ البته چنانچه پول »پیش« برای اجاره پانسیون، را نیز حساب کنیم، رقم تامین پانسیون در سطح شهر بسیار بزرگ تر خواهد بود.
در این شرایط بسیار نابسامان و بد اقتصادی، این میزان از هزینه برای بیمارستان امام خمینی یک هزینه کمر شکن است. متاسفانه در این راه هیچ نهاد و دستگاهی از شهرستان کنگان خیال و توان کمک کردن به این موضوع را ندارد؛ شاید دلیل آن آگاهی کم مسئولین از مقوله سلامت باشد و این جای گلایه شدید دارد که چرا مسئولین ما سلامت محور نیستند!
البته حدود یک سالی است که به همت دانشگاه علوم پزشکی استان، احداث یک مجتمع ۶ واحدی در داخل بیمارستان امام خمینی آغاز شده است ولی متاسفانه بنا به دلایلی نامعلوم، این کار تقریبا متوقف شده است. از طرفی دیگر شاهدیم که احداث یک مجتمع ۱۶ واحدی برای پزشکان بیمارستان برازجان شروع شده است و به احتمال زیاد قبل از بیمارستان کنگان نیز به بهره برداری خواهد رسید.
در این خصوص از فرماندار محترم شهرستان کنگان و همچنین نماینده محترم مردم جنوب استان و شورای اسلامی شهر و شهرستان درخواست پیگیری این موضوع را داریم تا مبادا حق بیمارستان امام خمینی در راه رو های مرکز استان، به جایی دیگر داده شود و این مرکز درمانی با مظلومیت خود تنها بماند. سوال واضح این است که چرا برای بیمارستان امام خمینی مجتمع ۱۶ واحدی احداث نشد؟ و همین مجتمع ۶ واحدی بیمارستان کنگان نیز تکمیل نمی شود؟

لازم به ذکر است، جایگاه بیمارستان امام خمینی کنگان در بحث پدافند غیر عامل و با توجه به حادثه خیز بودن صنعت و راه های جاده های منتهی به صنعت ، بسیار حیاتی و مهم است.
از نکات بسیار عجیبی که مسئولین شهرستانی ، استانی ، نفت و صنعت به آن بی اعتنا بوده اند، همین مسئله تامین و احداث خوابگاه برای پزشکان بیمارستان کنگان می باشد که این موضوع نشان از کم اهمیت بودن این مسئله برای مدیران تصمیم گیر صنعت و دانشگاه علوم پزشکی استان است.
مردم عزیز شهرستان کنگان و دیگر شهرستان های جنوبی می دانند که برای جذب یک پزشک ، ابتدا باید شرایط حضور وی و میزبانی و رفاهی را برای وی مهیا کرد که البته و متاسفانه بیمارستان کنگان در این زمینه شرایط خوبی ندارد.

مسئله پانسیون های بیمارستان کنگان ، از مطالبات شهروندان شهرستان و مرتبط با سلامت مردم است که تا کنون نسبت به اجرای آن تاخیر، تعلل و اهمال شده است.
یادمان باشد که جذب پزشک بدون تامین مسائل رفاهی و خوابگاهی آن ، بجز نارضایتی پزشکان و فشار مضاعف به بیمارستان ، چیز دیگری را به همراه نخواهد داشت.
در این مورد، مطمئنا بیمارستان کنگان با توجه به درامدهای محدود ، از عهده آن بر نمی آید اما کوتاهی مدیران شهرستانی ، صنعت و دانشگاه علوم پزشکی استان برای مردم قابل قبول نیست و لذا از نماینده محترم مردم جنوب استان بوشهر انتظار میرود در این زمینه به عنوان وکیل مردم وقت بگذارد و این مسئله را یک بار برای همیشه حل نماید.
بیمارستان کنگان نیازمند یک مجتمع ۲۵ واحدی برای اسکان پزشکان خود می باشد و این مجتمع »فقط باید نو ساز باشد زیرا مجتمع های فرسوده ای که چند سال از عمر سازه آن گذشته است، عمدتا بعد از مدتی کوتاه ، مشکلات و هزینه های عدیده در تاسیسات و تعمیر و نگهداری به بار می آورد حتی اگر آن سازه ۱۰ سال از عمر ساخت آن گذشته باشد نهایتا مدتی بعد ، هزینه های زیادی را بر بیمارستان تحمیل خواهد کرد.

مطلب بالا یک مطالبه عمومی و مردمی از نماینده مردم جنوب استان و دیگر مسئولین منطقه و استان است.
این متن و مطالبه با رعایت احترام، تحریر شده است و فقط یک تقاضا و مطالبه ساده مردمی است. در صورتی که نسبت به انجام آن، اقدامی صورت نگیرد، به ناچار در نوشتار بعد، جزئیات بیشتری از کم کاری برخی از افراد در سطوح مختلف، منتشر خواهد شد.


یادداشت: جمعی از معتمدین، مطلعین، رسانه ها و دلسوزان شهرستان کنگان

برق مردم جنوب کشور را گرفت تا در خانه ماندن و مقابله با کرونایی که این روزها رکوردهای جهانی در میزان مرگ و میر در ایران جابجا میکند سخت تر از قبل کند!

برق مردم جنوب کشور را گرفت تا در خانه ماندن و مقابله با کرونایی که این روزها رکوردهای جهانی در میزان مرگ و میر در ایران جابجا میکند سخت تر از قبل کند!


به قلم :داریوش حسینی کنگانیپیامک های ارسالی فیش های برق با قیمت های نجومی در شرایط سخت اقتصادی و کرونایی به مردم بوشهر علی الخصوص شهر کنگان برق از سر مردم پراند تا خیلی زود متوجه شویم که برق ١٠ میلیون نفری که دولت وعده رایگان کردن هزینه های آنها را داده بود طبق معمول قرار است از جیب ٧٠ میلیون نفر دیگر پرداخت شود!
دمای ٣۵ تا ۴٠ درجه اوایل پاییز ما که از چله تابستان در شهرهای مرکز و شمال ایران بیشتر است کاری کرده که صرفه جویی بیش از این در برق برای مردم این نواحی مقدور نباشد.
مسئولین این استان از جمله نماینده های محترم مجلس در این شرایط سخت باید صدای مظلومیت هم استانی های خود که از بیکاری و شرایط وحشتناک کرونایی رنج میبرند را به گوش مقامات دولتی و تصمیم گیرنده که درک صحیحی از وضعیت زندگی در جنوب ندارند برسانند تا در محاسبات قیمت های برق در این مناطق تجدید نظر کنند .

چرا که باید توان و امید به زندگی در جان مردم جنوب باقی بماند که بتوانند مرزداری کنند .

چرا سیراف ثبت جهانی نمی شود!؟

چرا سیراف ثبت جهانی نمی شود!؟

حسین دهقان زاده
فعال رسانه ای اجتماعی
۱۳۹۹/۰۷/۱۱

عروس بندرهای جهان، سند مالکیت خلیج فارس و همه عنوان های سیراف را فقط برای گزارشات و استفاده نخواهید!!

شهر سیراف با قدمتی بیش از چهارهزارسال دارد و مبدا راه آبی ابریشم در ایران به شمار می آید و اثبات حقانیت نام خلیج فارس با سیراف عجین شده و این شهر بندری همیشه درحاشیه این دریا می درخشد.
به دلیل اهداف ها و اهمیتی که در خلیج فارس وجود دارد ضروری است که مسوولان میراث فرهنگی کشور بایست هر چه زودتر برای به ثبت رساندن محوطه و بندر تاریخی سیراف را در فهرست جهانی سرلوحه فعالیت‌های بین‌المللی خود قرار دهند.
به ثبت رساندن محوطه باستانی و تاریخی سیراف می تواند هرچه بیشتر هم این بندر تاریخی را به جهان معرفی کند، هرچند که کشورهای پیشرفته جهان سیراف را بهتر و بیشتر از ما بومیان می شناسند.
پررونق‌ترین بندر‌های کشور که روابط تجاری زیادی با روم و یونان در اروپا و ماداگاسکار در آفریقا تا کانتون چین در آسیا در دوره‌های ساسانی و اسلامی داشته و در سفال‌های بازمانده با نقش‌های گوناگون، پارچه‌ها و زیورآلات، معماری‌های گچی و اتاق‌های آذین شده به آثار هنری و ساختمان‌های دو و سه طبقه بخشی از میراث بجامانده از آن تمدن بود که متأسفانه زمین لرزه مرگ‌بار هفت روزه سال ۳۶۷ هجری قمری مدفون شدن کامل این بندر را به‌دنبال داشت به‌همین دلیل سیراف به بمبئی ایران نامیده شده‌است.‌ و اکنون به دنبال باز پس گرفتن تاریخ و گذشته خود است.

برای ثبت جهانی سیراف ما به دنبال یونسکو باید بدویم یا آن به دنبال ما …

بنابراین با توجه به موقعیت جغرافیایی و پتانسیل های موجود، بندر سیراف بیش از شهرهایی مثل ابیانه و ماسوله زمینه جهانی شدن داراست، پس انتظار می رود از تمامی مسئولین محلی و مربوطه برای انجام این مهم هرچه زودتر اقدامات لازم نمایند.
“آری اگر اندکی توجه کنیم که چه گنجی داریم، لحظه‌ای برای ساختن و آماده کردن این بندر درنگ نخواهیم کرد.”

*درسرآشیبی سقوط!* *چرخش های ۱۸۰ درجه ای یک شبه تنی چند از اعضاء شورای شهر کنگان توانست ریاست بر این شورا را دست خوش تغییر کند.*

*درسرآشیبی سقوط!*
*چرخش های ۱۸۰ درجه ای یک شبه تنی چند از اعضاء شورای شهر کنگان توانست ریاست بر این شورا را دست خوش تغییر کند.*

شاید به جرات بتوان گفت که دستاورد سفرهای پرهزینه خارجی و داخلی اعضاء دوره پنجم شورای اسلامی شهر کنگان به الگو برداری از ورزشگاه آلیانس آرنا شهر مونیخ آلمان و نه برج ایفل پاریس برای شهر کنگان ختم شد تا رنگ کوزه های میدان کوزه گری با الگو برداری از آن ورزشگاه با تغییر ریاست شورا تغییر کند و تنها سوغات فرنگ رفته های این شورا همان تغییر رنگ کوزه ها برای شهر باشد.
اما گویی این رنگ عوض کردن ها در ذات اعضاء شورا نهادینه شده است به گونه ای که تاثیرات آن در چرخش موضع یک شبه اعضاء در انتخاب رئیس جدید شورا کاملا مشهود است

شورای کنونی شهر کنگان در زمان آغاز بکار خود همانگونه که از اسم آن بر می آید بنا بود به شیوه پارلمانی و شورایی اداره شود اما با گذشت چند صباحی از شروع بکار این شورا تبدیل به محلی برای شکل گیری اتلاف ها و صف بندی ها و زد و بند های اعضاء برای رسیدن به صندلی ریاست شد و طی یک قانون نانوشته بین اعضاء مقرر گردید، که عمر ریاست برای هر رئیس فقط یکسال باشد.
تغییرات مداوم در راس هرم مدیریتی شهر تاکنون غیر از خسارت محض چیزی دیگری را بر پیکره پارلمانی که بنا بود تحولی شگرف در شهر پدید آورد و راه و روش شورا های گذشته را در پیش نگیرند از خود بجا نگذاشته است .

دوره پنجم شورای اسلامی بندرکنگان در آغاز با ریاست یک نیروی پرانرژی و با تجربه و در عین حال جوان شروع بکار کرد و این تصور برای مردم بوجود آمد که این شورا بتواند نام کنگان را زبان زد عام و خاص در استان بوشهر کند. ولی با گذشت یکسال از عمر کاری این شورا رویه ها تغییر پیدا کرد و مشخص شد که برنامه ها و توسعه شهری و تغییر وضعیت شهر کنگان برای اعضای و روسای بعدی این شورا در اولویت های دسته آخر قرار دارد و آنچه که بیش از همه بر همگان روشن شد آن بود که اعضاء تمام تمرکز و تلاش شان را برای سوار شدن بر اریکه قدرت و نشستن بر صندلی ریاست است.
در چنین وضعیتی اولیت انتخاب ریاست بر شورا دیگر داشتن برنامه،تخصص، سند چشم انداز جامع وکامل شهری،شایستگی،کارآمدی نبوده و نیست و انتخاب افراد برای این سمت با هر متر و معیاری غیر از شایسته سالاری و داشتن برنامه ای برای بهبود وضعیت شهری صورت می پذیرد.
بر همگان واضح و مبرهن شده است تا زمانی که ریاست بر حساس ترین نهاد مدیریتی و برنامه ریزی شهر دارای محدودیتی یکساله برای هر رئیس باشد و عوامل بیرونی برمبنای منافع شخصی برای اعضاء تصمیم گیری می کنند، این شورا راهی جزء قرار گرفتن سرآشیبی سقوط در پیش نخواهد داشت.
این شرایط و وضعیت پیش آمده در شورای دوره پنجم، چنان بر مردم آشکار گردیده است که حتی با تبلیغات وسیع و تیزرها و کلیپ های رنگارنگ هم امکان مخفی کردنِ کم کاری ها و آزمون خطاهای انجام گرفته از دیدگان مردم وجود ندارد.

*انتخاب رئیس جدید شورای شهر کنگان چگونه صورت گرفته است:*

به گفته یکی از اعضای شورای اسلامی شهر کنگان بنا بر قول و قرارها و جلسات برگزار شده فی ما بین اکثریت اعضاء و تغییر رفتار تنی چند از آنان، در یک تصمیم مقرر می شود در سال پایانی کاری شورای شهر صندلی ریاست به یکی از اعضاء واگذار شود. با وجودی که عضو مورد نظر برای ریاست شورا هم اکنون دارای مسئولیت های متعددی در شهر می باشد و توانایی انجام همه مسئولیت ها و وظایف خود را به نحوه احسن ندارد و یقینا بر عهده گرفتن سمت ریاست شورا می توانست باعث سردرگمی و استیصال بیشتر مردم برای احقاق حقوق خود شود،اما هر چه که بود تصمیم انتخاب ایشان برای ریاست بر شورا با اتکاء به خرد جمعی و نظر اکثریت اعضاء شورا گرفته شده بود و بنظر با صورت پذیرفتن این انتخاب و ایجاد اتحاد و اتفاق نظر بین اعضاء در سال پایانی شورای پنجم شاهد پایان دو دستگی ها و چند دستگی ها و تشتت آراء سنوات گذشته در مجموعه شوراء بودیم.
اماناگهان در یک چرخش ١٨٠ درجه ای،دو عضو شورا که از قبل متعهد به این انتخاب شده بودند با فشار افرادی بیرون از مجموعه شورای شهر به عضوی از اعضاء برای ریاست بر شوراء چرخش پیدا می کنند و به ایشان رای می دهند که طی ۳سال عضویت ایشان در مجموعه شورای اسلامی شهر کنگان مردم فقط شاهد سکوت ایشان در برابر مطالبات خود بوده اند و وی تاکنون حاضر به هیچ گونه پاسخی به سوالات و مطالبات مردم طی این سال ها نشده است و حتی حاضر نبوده برای یکبار در فضای مجازی حضور پیدا کند و پاسخگوی مسائل مطرح شده پیرامون عملکرد شورای شهر در حوزه های مختلف طی این سال ها باشد.
در واقع می توان گفت این چرخش موضع ۲عضو شورا،چرخش از سردگمی مردم به فلاکت و بی احترامی که طی ۳سال به مطالبات مردم انجام گرفته،بود
در این بین نفوذ و تاثیر گذاری عده‌ای در عناوین و القاب گوناگون بر تعدادی از اعضاء شورای شهر کنگان نشان از آن دارد که تصمیمات برای شهر کنگان توسط عده‌ای غیر از اعضاء شورا و در محفلی غیر از دفتر شورای شهر گرفته می شود و پاره ای از اعضاء شوراء فقط تاکنون حافظ منافع شخصی آن افراد و مجریان و سربازان خط مقدم آنان می باشند.این نفوذ و تصمیم گیری ها برای شورای کنگان توسط عده‌ای سودجو، تاکنون چیزی جزء سیر یک دوران واپسگرایی شهر کنگان در بر نداشته است

آنچه که می توان نتیجه گرفت آن است که تغییرات مدیریتی و ریاست های یکساله بر شورای شهر کنگان تا بحال هیچ سود و مزیتی برای شهر و شهروندان در بر نداشته است و بیانگر آن بوده،که اعضا شورا یا در انتخاب افراد برای ریاست حساسیت های لازم را از خود نشان نمی دهند و هرساله درپی جبران قصور و اصلاح تصمیم های اشتباه گذشته خود هستند یا بطور کلی صندلی ریاست در این پارلمان شهری دارای یک جایگاه نمادین و سمبلیک می باشد و بود و نبودش چندان تفاوتی در روند امور و پیشبرد اهداف این نهاد نداشته و مهم نیست که با قرعه کشی یک نفر رئیس شود یا طی زد و بند های پشت پرده و از قبل مشخص شده شخصی به ریاست شورا منصوب گردد فقط غرض خالی نماندن صندلی ریاست است.و نهادن نام رئیس بر یکی از اعضاء می باشد

هرآنچه که هست، نتیجه این سیاستها بخوبی در طرح های نو ظهور کرده در سطح شهر با ضریب خطای بالا و عدم رعایت استانداردهای مهندسی و نبود انسجام کافی و متفق القول نبودن اعضاء شورا برای پیگیری حق و حقوق مردم بندر کنگان به خوبی آشکار است

«گردشگری و اشتغال؛ آینده‌ای بهتر برای همه»

«گردشگری و اشتغال؛ آینده‌ای بهتر برای همه»

حسین دهقان زاده

همواره، جوامع و نسل‌ها در پاسخ به محیط، طبیعت و تاریخ، میراث فرهنگی ناملموس را بازآفرینی می کنند. این امر حس هویت ملی و فرهنگی را به ارمغان می آورد و احترام به تنوع فرهنگی و خلاقیت
بشری را ترویج می‌کند.
درحال حاضر صنعت گردشگری جزو حوزه‌های مطرح اقتصادی در سطح جهان بوده و با ایجاد بازارکاری پرجنب و جوش، میلیون‌ها نفر را مشغول به کار نموده است. آگاهی از عدم‌ اطمینان‌های پیش‌رو و آمادگی برای حالات ممکن در این صنعت، پیشبرد راهبردهای کلان محلی، ملی و فراملی را تسهیل خواهد نمود.
امروزه برنامه­ ریزی و آینده­ نگاری توسعه پایدار گردشگری توجه بسیاری از سیاستگذاران، جامعه­ شناسان و برنامه­ ریزان در سراسر جهان به خود معطوف کرده است، تا زمینه آینده­ نگری توسعه پایدار گردشگری در ابعاد اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی فراهم شود.
مدیریت در حوزه گردشگری، یک رویکرد چند بخشی جهت توسعه متوازن و حفاظت از منابع است که یک گفتگوی سازنده بین مسئولین مربوطه و گروه های کار آفرین در جهت اشتغالزایی ایجاد می کند که توجه به این موضوع می تواند پویایی و اثر بخشی بیشتر توسعه پایدار گردشگری و زمینه سازی توسعه منطقه ای به همراه داشته باشد.
برای نمونه یکی از نواحی توانمند به لحاظ جغرافیایی، خصوصاً از نظر دارایی گردشگری به سبب داشتن اقلیم و مناطق تاریخی و محیط طبیعی (سواحل و چشمه ها) منطقه جنوب استان بوشهر می باشد. نزدیکی این منطقه به صنعت نفت و گاز باعث شده که سالانه گردشگران زیادی تعطیلات خود را بخصوص در فصل پاییز و زمستان در این خطه بگذرانند. رشد صنعت گردشگری در سال های اخیر در این منطقه بسیار مطلوب بوده ولیکن عدم استفاده از توسعه دریا محور و نبود زیرساخت های لازم دریایی یکی از چالش های بزرگ در منطقه بشمار می آید.

بنابراین با توجه به مسائل ذکر شده توسعه پایدار گردشگری به دلیل اهمیت ‌و آثار بالقوه مثبت اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی، بدون برنامه ریزی امکان پذیر نخواهد بود. از مشکلات و معایب این موضوع می توان به عدم همکاری سازمان های مرتبط و نبود سازمان نظارتی در این بخش و همچنین ضعف زیرساخت ها و فقدان تکنولوژی نام برد.

*تیشه ای که اداره ی کل گردشگری و میراث فرهنگی استان بوشهر فرود آورد*

به نام خدا

*تیشه ای که اداره ی کل گردشگری و میراث فرهنگی استان بوشهر فرود آورد*

بارها در جلسات با مسئولین و همچنین در محافل علمی از زبان اندیشمندان و متفکران شنیده ایم و در کتابها خوانده ایم که : « دریا و کوه و دشت و معادن و صنعت را می توان به عنوان سرمایه ی یک منطقه به حساب آورد اما مهمترین سرمایه ی هر منطقه، نیروی انسانی کارآمد آن است.»
نیروی انسانی کارآمد حتی در صورت نبود هیچکدام از منابعی که ذکر شد هم می تواند به عنوان منبعی قابل اتکا برای پیشرفت و ترقی و ثروت به حساب آید .
بنا بر این انتظار می رفت و می رود که در استان ما نیز مانند دیگر استان های موفق کشور، توجه به نخبگان و نیروهای انسانی توانمند شهرستان ها ، در رأس برنامه های مدیران ارشد استان قرار بگیرد.
انتظار به حقی است که ادارات کل، در شهرستان های مختلف بویژه در شهرستان هایی که تاکنون مدیران بومی کمی داشته اند، به پرورش و تربیت جوانان و مردان و زنان توانای آن شهرستان بپردازند تا کم کم مردم آن شهرستان بتوانند خود متصدی امور اجتماع و زندگی خود شوند .
متاسفانه سالهاست که سیاست مسئولان ارشد استان بوشهر در قبال نیروهای انسانی کارآمد شهرستان کنگان، کاملا بر خلاف این رویه می باشد و نه تنها نخبه پروری و تربیت مدیران لایق محلی را در دستور کار ندارند، بلکه در اکثر موارد با ایجاد موانع متعدد و بیهوده، تلاش دارند تا تک و توک جوانان و فعالان این شهرستان که عهده‌دار مسئولیتی شده اند، را کلافه نمایند و از میدان بدر ببرند !
اقدام ظالمانه و بی مسئولیتی اداره ی کل گردشگری و میراث فرهنگی استان بوشهر در حق اداره ی نو پای میراث فرهنگی کنگان یکی از نمونه های بارز این‌ مدعای ماست !

سه سال پیش، در پی اصرار و ابرام مردم و مسئولین محلی شهرستان کنگان مبنی بر به کار گیری مدیران اهل محل برای تصدی ادارات و نهادهای شهرستان، مسئولان ارشد استان بوشهر به ظاهر کوتاه آمدند و تصمیم گرفتند که مدیریت اداره ی تازه تأسیس گردشگری و میراث فرهنگی شهرستان را به یکی از فرزندان کنگان بسپارند .
آقای ابراهیم ثابت کارشناس ارشد ادبیات فارسی که سالها در دبیرستانها و مراکز آموزشی کنگان تدریس کرده و مدتها عهده دار مسئولیت های متعدد در آموزش و پرورش بود، از طرف فعالان سیاسی و اجتماعی و اعضای ستاد انتخاباتی دکتر روحانی و همچنین از طرف مسئولان محلی کنگان به استان معرفی شد و پس از کش و قوس های فراوان حکم مسئولیت ایشان امضا گردید و تصدی اداره ای به ایشان واگذار شد که نه ساختمان داشت، نه کارمند، نه نیروی خدماتی و نه اتومبیل و نه هیچ دفتر و دستک و لازمه ای !
اما این جوان هنرمند بومی، عزم کار داشت و آمده بود تا ثابت کند که جوانان جنوب استان نیز هیچ از نخبگان و مدیران دیگر مناطق کم ندارند .
در ماه های آغازین مسئولیت، از یکی از اتاق های خانه ی مسکونی خود به عنوان دفتر کار استفاده کرد و با اتومبیل و امکانات شخصی به سرو سامان دادن به امور این اداره پرداخت .
طولی نکشید که با هماهنگی با دیگر مسئولین شهرستان توانست یکی از ساختمان های متعلق به میراث را که شاید خود اداره ی کل گردشگری و میراث فرهنگی استان هم از وجود آن اطلاعی نداشت و معرفی نکرده بود، به بهترین نحو تجهیز نماید و اداره را به آن ساختمان منتقل کند .
چون سه سال پیگیری ها و درخواست های او از اداره ی کل برای اختصاص یک نفر کارشناس میراث فرهنگی به اداره ی گردشگری و میراث فرهنگی کنگان به نتیجه ای نرسید، به ناچار با رایزنی و مشورت، و با مساعدت فرماندار محترم و همکاری یکی از دستگاههای کنگان، موفق شد مجوز انتقال یک نفر نیروی مامور به خدمت را از جایی دیگر به اداره ی میراث فرهنگی کنگان بگیرد و این نیروی جدید را در خدمت اداره به کار گیرد.‌ در واقع به جای اینکه اداره‌ی کل به او نیروی همکار بدهد، او نیرویی لایق را برای آنها تدارک دید !
کارشکنی های اداره ی کل میراث فرهنگی استان به این هم محدود نشد و در طول سه سالی که از آغاز به کار این اداره می گذرد، نه تنها خودرو و تجهیزاتی در اختیار مدیر اداره ی کنگان قرار نداد بلکه حتی برای هزینه های بنزین اتومبیل شخصی که در خدمت اداره قرار داده بود و همچنین برای پرداخت سایر هزینه های ضروری اداره، حتی یک ریال نیز به عنوان تنخواه گردان در اختیار این مدیر کنگانی قرار نداد !
سیاست تعجیز و دلسرد کردن این مدیر زحمتکش ادامه یافت و هیچ کدام از طرح ها و برنامه های کارشناسی را که به اداره ی کل پیشنهاد می داد، عمدا مورد موافقت یا حمایت قرار نمی گرفت . گویا با زبان بی زبانی می خواستند این مدیر محلی را از میدان بدر کنند !
همه ی راه ها را پیش پای این جوان مسدود کردند و به هر نحو ممکن می خواستند او را به عجز و فرار از تنگناهایی که برایش فراهم کرده بودند، وادارند !
مدیری که سالها در آموزش و پرورش کنگان وشهرداری و همچنین در کارهای هنری و فعالیت های اجتماعی و سیاسی تعهد و توان مدیریتی خود را به اثبات رسانده بود و در همین اداره ی میراث فرهنگی هم توانسته بود با دست خالی و فقط به پشتوانه ی اعتبار و آبرو و استعداد مدیریتی خود، بهترین عملکرد استانی را در هماهنگی خدمات سفر داشته باشد، به چنان تنگنا و فشاری انداختند که مجبور شد علیرغم میل خود و بر خلاف تعهدی که به فعالان اجتماعی حامی دولت دکتر روحانی داده بود، سال گذشته استعفای خود را به مسئولان اداره ی کل تقدیم ‌کند و عطای آن را به لقایشان ببخشد!
با پا در میانی مسئولان و دلسوزان محلی و تحت فشار افکار عمومی، با استعفای ایشان موافقت نشد و اداره ی کل میراث فرهنگی استان وعده داد که احتیاجات ضروری اداره ی میراث فرهنگی کنگان را بر طرف نماید. لذا ابراهیم ثابت یک سال دیگر را هم با همه ی ناداری ها و نامهربانی های موجود ساخت و تمام توان و جوانی و تخصص و اعتبار خود را برای پیشبرد امور و اهداف اداره ی میراث فرهنگی گرو گذاشت، ولی دریغ از یک قدم همکاری از طرف اداره ی کل !
مرغ اداره ی کل همچنان یک پا داشت و به هر نحو ممکن می خواستند که این مدیر محلی را از پیش پای خود بردارند!
*و بالاخره موفق شدند که تیشه ی خود را بر فرق مدیریت بومی کنگان فرود آورند!*
ابراهیم ثابت اولین مدیر و بنیانگذار اداره ی گردشگری و میراث فرهنگی کنگان که در سه سال مدیریت خود توانسته بود اعتبار و هویتی به این اداره ی نو پا ببخشد، باز هم مجبور به تقدیم استعفایش شد و این بار اداره ی کل با شتابی قابل تأمل قبل از اینکه جانشینی برای او منصوب نماید، شخصی را برای تحویل گرفتن مختصر اموال اداره، به کنگان اعزام داشت و باز هم کنگان ماند و قصه ی دراز محرومیت، کنگان ماند و بی توجهی ریشه دار به نیروی انسانی بومی، کنگان ماند و مدیران غریبه ای که در این شهرستان ، با تجربه می‌شوند و پس از کسب تجربه، به امان خدا رهایش می کنند !
کنگان ماند و قصه ی دردناک غریب نوازی و نخبه کشی و سرکوفت استعدادها !
*اینک‌چه باید کرد ؟*
وظیفه ی مسئولان محترم در فرمانداری و نهادهای نظارتی و شوراها و بویژه امامان محترم جمعه و نماینده ی محترم مردم در مجلس شورای اسلامی در قبال این تضییع حق آشکار مردم کنگان چیست ؟
امید است که مردم و مسئولان محترم محلی این بار نیز مصلحت نظام و دولت و منطقه را در نظر بگیرند و نگذارند که عده ای در مرکز استان با ندانم کاری های بی مورد، موجبات دلسردی جوانان و مدیران لایق کنگان و نارضایتی مردم مؤمن و قدر شناس منطقه را فراهم آورند .

حسن عبداللهی- فرهنگی بازنشسته – کنگان